Цілю конференції є ознайомити учнів з маловідомими сторонами життя і діяльності Альфреда Нобеля; підвищити пізнавальну активність учнів та сприяти творчому підходу до вивчення хімії; виховувати уважність, винахідливість, розвивати навички культури спілкування; навчити учнів орієнтуватися в інформаційному просторі, самостійно працювати з додатковою літературою та Інтернет джерелами, критично мислити та робити висновки.
Трагедія: від випадкової іскри загорівся двоповерховий маєток Нобелів на тихій стокгольмській вулиці. Вони втратили все… Налагоджений бізнес, перший в Швеції каучуковий завод, міцні комерційні зв'язки… У вогні згоріли гроші, облігації, незліченні патенти замаячила загроза боргової ями і батько Нобеля прийняв рішення: спробувати щастя в Росії
З раннього дитинства Нобель звик до повної самотностіАльфред Бернард Нобель був дуже хворобливою і слабкою дитиною, а також схильним до нападів меланхолії, що перетікала в глибокі і тривалі депресії. Пізно пішов в школу. Його не любили однолітки. Вчителі вважали його сірою посередністю, що не подає ніяких надій.
У жовтні 1842 року, коли Альфреду було 9 років, вся родина приїхала до батька в Росію Еммануель Нобель вважав середню та вищу освіту не потрібною. ”Раз кошти дозволяють, треба вчитися у перших фахівців у своїй справі”. Для Альфреда найняли приватних репетиторів з фізики та хімії. Він показав себе працьовитим учнем.
АЛЕ В ЙОГО ЖИТТІ БУЛА ЛЮБОВ…Альфред Нобель ніколи не був одружений і не мав дітей. Найголовніша історія кохання в житті винахідника почалася в Петербурзі, коли йому було всього 17 років, він зустрів Анну Дезі. Альфред був закоханий у Анну, але вона не відповідала взаємністю, бо сприймала його лише як друга. Анна вийшла заміж за вченого математика
Берта його мрії У віці 41 року Альфред бере секретарем Берту Кінсті. Вона пропрацювала в Нобеля лише два місяці, а потім повернулася до Австрії і вийшла заміж . Але навіть за такий короткий час вчений встиг оцінити розум цієї жінки і перейнятися до неї почуттям. Альфред Нобель і Берта залишилися друзями і переписувалися десятиліттями. Вона мала величезний вплив на світогляд Нобеля, і ідея Нобелівської премії миру, безсумнівно, належить саме їй. Берта очолила рух пацифістів, написала кілька книг, в тому числі роман «Геть зброю!», за який в 1905 році була удостоєна Нобелівської премії миру.
Помилка Нобеля?У 43 роки Альфред Нобель закохався в 20-річну продавщиню квіткового магазину у Відні Софі Гесс . Софі, з гордістю називала себе «Мадам Нобель", була красива і граціозна, але, на жаль, нерозумна та неосвічена, та до того ж ледача - вона відмовилася займатися з викладачами, яких Нобель для неї найняв.Їх зв'язок тривав 15 років, до 1891 року, коли Софі народила дочку від угорського офіцера. Нобель розлучився зі своєю подругою без скандалу і навіть призначив їй пристойне утримання.
Альфред Нобель спочатку назвав свій винахід «Безпечний порох Нобеля». А через деякий час він вирішив дати йому грецьке ім’я «Динаміт», що означає сила. Ця речовина миттєво стала популярною, так як нею легко можна було керувати і використовувати в різних цілях. Нобель побудував 90 фабрик з виробництва динаміту. Спочатку він використовувався в мирних цілях для підриву шахт, будівництва доріг і знесення старих будівель, але потім, бачачи його силу і потенціал, люди почали використовувати його у військових цілях.
Альфреду Нобелю належать 355 патентів на водомір, барометр, холодильний апарат, газовий пальник, удосконалений спосіб отримання сірчаної кислоти і конструкцію бойової ракети. Він розробив модель першого велосипеда з каучуковими шинами, конструював автоматичні гальма і безпечні парові котли
У 1888 році, коли помер рідний брат Альфреда Нобеля Людвіг, одна французька газета надрукувала статтю, в якій було написано: «Торговець смертю мертвий!». А в самій статті автор жорстко критикував Альфреда за його винахід динаміту, обурювався, що той казково розбагатів на тому, що винайшов шлях, як в найкоротші терміни знищувати максимальну кількість людей … Прочитавши про себе цю статтю у відомій газеті, вирішив, що після своєї смерті він хотів би залишити зовсім іншу спадщину! Щоб його пам’ятали не як винахідника потужної зброї, а як людину, що вклала своє життя в досягнення миру на землі!
«Все моє рухоме і нерухоме майно має бути обернене в ліквідні цінності, а зібраний у такий спосіб капітал поміщений у надійний банк. Доходи від вкладень повинні належати фонду, який буде щорічно розподіляти їх у вигляді премій тим, хто протягом попереднього року приніс найбільшу користь людству ... Вказані відсотки слід розділити на п'ять рівних частин Заповіт
Фізика (присуджується з 1901, в Швеції);Хімія (присуджується з 1901, в Швеції);Фізіологія і медицина (присуджується з 1901, в Швеції);Література (присуджується з 1901, в Швеції);Сприяння встановленню миру в усьому світі (присуджується з 1901, в Норвегії). Крім того, за ініціативою Шведського банку з 1969 року присуджується премія по економіці ім. Альфреда Нобеля. У заповіті Нобеля передбачалося виділення коштів на нагороди представникам тільки п'яти напрямків:
Умови статуту фонду Нобеля: Премією можуть бути нагороджені тільки окремі особи, а не установи. Премія миру може присуджуватися як окремим особам, так і громадським організаціям. Одночасно можуть бути заохочені одна або дві роботи, але при цьому загальне число нагороджених не повинне перевищувати трьох. Премія не може бути присуджена посмертно. Премія взагалі може нікому не присуджуватися, якщо члени відповідного комітету не знайшли гідних робіт серед висунутих на здобуття (призові кошти зберігаються до наступного року).
Альбер Ейнштейн. Фотограф Артур Сасс загорівся бажанням сфотографувати одного з найбільш визначних фізиків 20 століття, лауреата Нобелівської премії з фізики в честь його 72-ого дня народження. І, як годиться, він попросив Ейнштейна посміхнутися для камери, на що той показав язик. Це зображення представляє портрет одночасно і генія , і життєрадісної живої людини.
Нобелівська премія не присуджується посмертно, але у 2011, коли Нобелівський комітет оголошував ім'я американця Ральфа Стайнмана, номінованого на премію з медицини, ще не було відомо, що за три дні до церемонії він відійшов на той світ. Його премію отримали спадкоємці. Нобелівська премія небіжчику
Україна та Нобелівська премія Хоча, серед лауреатів Нобелівської премії поки що немає українців за громадянством, Україна – батьківщина 7 Нобелівських лауреатів:1908 – Ілля Мечников, фізіологія та медицина1952 – Зельман Ваксман, фізіологія та медицина 1966 – Йосеф Шмуель Аґнон, література1971 - Саймон (Семен) Кузнець, економіка1981 – Роальд Гофман, хімія 1992 – Георгій Харпак, фізика 2015 – Світлана Алексієвич, література
Найвідоміші українські номінантиІван Якович Франко Народився в селі “Нагуєвичі” Дрогобицького повіту у Східній Галичині , поблизу Борислава. Був поетом , прозаїком, драматургом , критиком й істориком літератури , прекладачем , видавцем. Міг би стати лауреатом , як автор поеми «Мойсей» та великої кількості інших творів , що розповідають про долю укранського народу, а й про проблеми людського буття.