Тема. Речові історичні джерела. Археологія.
Мета: ознайомити учнів ще з одним видом історичних джерел — речовими, наголосити на їх значущості під час вивчення курсу; подати початкові відомості про допоміжну для історії науку — археологію, дати визначення понять «археологія», «історичні джерела»; формувати навички використання розповіді вчителя і підручника як джерел знань; на елементарному рівні отримувати певну інформацію, що міститься в історичних джерелах; робити найпростіші висновки, узагальнення; виховувати інтерес до історії.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник «Історія України» (Пометун, Костюк, Малієнко) 5 клас; роздавальний матеріал, атлас «Історія України. 5 клас».
Поняття: «історичні джерела», «речові джерела», «археологія», «музей», «архів».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ . Актуалізація знань учнів.
Бесіда:
Перевірка д.з.: аналіз одного з видів фольклору в підручнику на ст.51.
ІІ . Мотивація навчальної діяльності
Бесіда:
2.Які види історичних ми вже знаємо?
ІІІ . Вивчення нового матеріалу
Вчитель.
Вивчати минуле історикам допомагають сліди життя, залишені людьми, які відшукують археологи.
Робота над формуванням понять «археологія», «археолог».
Археологія – наука, яка вивчає життя людини за речовими історичними джерелами.
Археологи – вчені, які знаходять, розкопують, досліджують і описують речові історичні джерела.
Вчитель.
Мабуть, ви замислювалися над тим, як опиняються глибоко під землею речі, якими користувалися люди. Уявіть, що дуже давно словянське поселення оточили вороги. Хто встиг – залишив поселення. Свої речі вони забрали або сховали, розраховуючи повернутися. Після запеклої боротьби вороги захопили поселення. Більшість споруд було зруйновано, їхніх мешканців убито або забрано в полон. Минали роки. Залишене поселення з часом остаточно зруйнувалося, вкрилося пилом. Пригадайте. Як часто доводиться вдома витирати пил з речей. Скільки ж пилу вкриває речі, залишені людьми 2 тис. років тому? Отже, під великим шаром грунту можуть опинитися різноманітні речі. Для того щоб не зіпсувати речі, які протягом століть знаходилися у землі, археологам доводиться діяти дуже обережно. Тому вони дотримуються спеціальних правил.
Робота з підручником – ст. 29-30. Увага на ілюстрації в підручнику – ст.29.
Бесіда:
Вчитель.
Праця археолога дозволяє нам постійно збагачувати свої знання про минуле. Однак археолог – це не шукач скарбів.
Пізнавальне завдання: Уявіть себе вченим-археологом. Ви зробили сенсаційну знахідку.
Підручник ст.28 – виконати завдання над ілюстраціями.
Вчитель.
Відкриті археологами знахідки потрібно зберегти для нащадків, зробити можливим оглядання їх усіма бажаючими. Для цього в різних країнах створюються історичні музеї.
Робота над формуванням понять «музей», «експонат», «екскурсовод».
Музей – місце, де зберігаються і вивчають речові історичні джерела.
Експонат – предмет, продукція, що їх показують на виставці, виставляють в музеї.
Екскурсовод – людина, що веде екскурсію.
Бесіда:
Увага на ілюстрації в підручнику – ст. 31.
Робота з підручником – ст. 33. Завдання над ілюстрацією на ст. 33.
Вчитель.
Перший музей старожитностей в Україні було засновано 1810 р. у Феодосії.
Найбільший у нашій державі є Музей народної архітектури та побуту в селі Пирогове під Києвом.
Найбільшим «музейним» містом України є Київ, де діють 27 державних музеїв.
Незвичайні музеї України: музей катакомби під Одесою. Музей лісу на Закарпатті, музей однієї книги й підков у Львові, музей однієї вулиці в Києві.
«Найсолодши» музеї – музей цукру на Вінничині й музей бджільництва на Полтавщині.
«Найпахучиший» музей – музей парфумованої промисловості в Симферополі.
Не всі експонати потраплють до музеїв в тому вигляді, якому ми бачимо їх на виставці.
Увага на ілюстрацію в підручнику – ст.32.
Робота над формуванням поняття «реставрація».
Реставрація - (лат. restavratio — відновлення) — сукупність рятувальних, відновлювальних і консервативних засобів відносно творів мистецтва (від ювелірства до архітектури).
IV. Закріплення нових знань і навичок учнів.
Гра «Ланцюг»
Кожен учень по черзі згадує одне поняття, термін, речення, що стосуються теми уроку. Виграє той ряд, що правильно створить ланцюг.
V. Підсумки уроку.
Заключне слово вчителя.
Оцінки.
VI. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал підручника параграф 4.
Взяти з собою кольрові олівці.