Презентація,конспект уроку з математики для 6 класу на тему "Додавання та віднімання раціональних чисел "

Про матеріал

Презентація,конспект уроку з математики для 6 класу на тему "Додавання та віднімання раціональних чисе." Інтегрований урок з математики і української літератури присвячений творчості Т.Г. Шевченка.

Перегляд файлу

Тема. Раціональні числа. Додавання та віднімання раціональних

           чисел.

Мета:

  • формування предметних компетентностей: систематизувати та узагальнити знання учнів з теми «Додавання та віднімання раціональних чисел»; удосконалювати вміння розв'язувати вправи на знаходження модуля числа; порівняння, додавання, віднімання раціональних чисел;
  • формування ключових компетентностей: формувати вміння генерувати нові ідеї, чітко, лаконічно та зрозуміло формулювати думку, аргументувати; сприяти самовихованню інтересу до вивчення математики,  почуття патріотизму та потребу вивчати історію рідного народу.

            Очікувані результати:

  • формувати правила додавання та віднімання раціональних чисел;
  •  застосовувати правила додавання та віднімання раціональних чисел до практичних завдань.

 

Тип уроку:  урок  узагальнення  і систематизації знань.

 

 

Хід уроку

 

  1. Організаційний момент.

Щоб урок цікаво розпочати,

Загадку дам вам відгадати:

Наук цариця недосяжна,

Могутня, щедра і прекрасна

Блискуче розум розвиває,

Мислити правильно навчає.

Неперевершена її краса,

Чудова логіка струнка.

Ну, друзі, хто ж вона така?

Звичайно «Математика»

  1. Актуалізація опорних знань.

1)Натуральні числа, протилежні їм числа і

число нуль називаються ……  

2) Нам ці числа вже відомі

Цілі і дробові,

Від’ємні і додатні,

І звуться вони …..

3) Нам ці числа треба знати,

Щоб від двох п’ятсот відняти.

З ними дія додавання –

Це суцільне здивування.

Все одно вони приємні –

Числа на ім’я ....

4) Загадкове, нам знайоме,

В ньому  є щось невідоме,

Його треба розв’язати,

Тобто корінь відшукати.

Кожен легко, без вагання

Відповість, що це - 

  1. Перевірка домашнього завдання.

Які математичні терміни ви згадали в даних віршах?

А як ви засвоїли цей матеріал, побачимо при перевірці домашнього завдання.

  1. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

Давайте усно обчислимо дані вирази:

 

 

 

З результатів ми отримали дату. Можливо, хтось може суазати, що це за дата?

09.03.1814 – день народження Т.Г.Шевченка

 

І розпочати нашу роботу хочу словами із твору Т.Г.Шевченка  

(«І мертвим, і живим...» 1845 р.):

Не дуріте самі себе,

Учітесь, читайте,

І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

 

Шевченко Тарас Григорович (1814-1861)

    Видатний український поет,

художник, громадський діяч,

перекладач, автор "Кобзаря", співробітник Київської

Археологічної комісії, академік гравірування (1860)

 

Особливості уроку полягають в тому, що результати всіх математичних завдань, які ми будемо розв'язувати  певною мірою міститимуть відомості про життя та творчість великого українського поета Тараса Григоровича Шевченка, 204 річницю від дня народження якого будемо святкувати 9 березня.

Адже сьогодні ми узагальнимо знання з теми  ”Раціональні числа. Додавання та віднімання раціональних чисел ”.

  1. Повідомлення теми та завдань уроку.

(Запишемо дату та тему уроку)

Що сьогодні на уроці ви хочете навчитися?

На уроці ми будемо працювати в групах так, як ви сидите. Консультантами в групах виберемо………

Завдання консультантів полягає у розподілі обов'язків під час виконання тих завдань, що будуть на уроці. А також консультанти мають записувати бали у «Карту оцінювання», проти кожного виду роботи.

  1. Розв’язування вправ з підручника

Робота з підручником. Сторінка 209. Вправа 1199

На листочках написані числа під якими зашифроване слово. Букви слова закриті числами. Якщо ви розв’язуєте  завдання і одержуєте число, яке є на дошці, йдете і відкриваєте це число. Тоді прочитаємо слово. Група, яка перша відкрила число отримує за кожну правильну відповідь 2 бала.

Т

О

П

О

Л

Я

52,8

-233

-6,5

25

-73,3

50

 

Яке слово отримали?

Тополя. Т. Г. Шевченко написав цей твір орієнтовно: 1839 р.

 

2).Робота в групах.

Кожна група отримує конверт в якому містяться вправи

Завдання 1.

Скільки років було Т.Г.Шевченкові, коли вийшла його збірка поезій «Кобзар», яка поклала початок новому періоду в історії української літератури? Відповідь записати на листку. (Вказую час виконання.)

 

1 група: це число у 2 рази більше від модуля числа  –13

2 група: це число в 2 раза менше від модуля числа  52

3 група: це число у 3 рази менше від модуля числа  78

4 група: це число в 4 раза менше від модуля числа 104

 

 

                                             Відповідь 26 років.

 

Завдання 2.

На карточці  написане речення з пропусками. Вам потрібно заповнити пропуски числами, які ви знайдете, коли розвяжете наступні вправи.

За кожне правильно розв'язане завдання 3 бали.

    Тарас Шевченко із 47 років життя …  років був на засланні;

… роки – кріпаком і лише … років – на волі.

1 група:

1)  виконайте дії  5 + (- 9 ) – ( - 4) + 10                   Відповідь 10

  1. знайдіть значення виразу

а + в – с , якщо а = -18, в= 10, с= - 32                     Відповідь 24 

  1. розв’яжіть рівняння

 - 8 + х = 5                                                                  Відповідь 13

 

2 група:

  1. виконайте дії 

6 +8 +( – 25 )– ( -21)                                          Відповідь 10

  1. знайдіть значення виразу, спочатку спростивши його

а + в – с , якщо а = -7,  в = 12,  с = -19

                                                                                     Відповідь 24

3) розв’яжіть рівняння

 -7+ х  = 6                                                                    Відповідь 13

 

3. група:

1)  виконайте дії  6 + (- 10 ) – ( - 5) + 9                   Відповідь 10

  1. знайдіть значення виразу

а + в – с , якщо а = -19, в= 11, с= - 32                     Відповідь 24 

  1. розв’яжіть рівняння

 - 4 + х = 9                                                                  Відповідь 13

 

4 група:

  1. виконайте дії 

6 +9 +( – 26 )– ( -21)                                          Відповідь 10

  1. знайдіть значення виразу, спочатку спростивши його

а + в – с , якщо а = -9,  в = 14,  с = -19

                                                                                     Відповідь 24

3) розв’яжіть рівняння

 -6+ х  = 7                                                                    Відповідь 13

 

       Перевірка результатів групової роботи. Спосіб перевірки: (проводжу поетапну перевірку виконання завдання)

-   Яке завдання вам було дано?

  • Що потрібно було знайти?
  • Як ви знайшли?

 

Завдання 3.

Знайти значення виразу, відповідь записати на листку. За правильно виконане завдання 5 балів.

1 група

9,8 – ( 8, 4 – 24,6)

      -2,2 + 4,2

 

2 група

32,4 – ( - 1,8 + 8,2)

       -3,6 + 5,6

3 група

7,8 – ( 6, 4 – 24,6)

      -3,5 + 5,5

 

4 група

32,2 – ( - 1,6 + 7,8)

       -4,6 + 6,6

 

                                               Відповідь 13

 Підсумок ( проводжу опитування груп попорядку)

- З яким віршем асоціюється число 13?   “Мені тринадцятий минало”

Датується за місцем автографа у «Малій книжці» серед творів 1847 р. та часом перебування Шевченка з 22 червня 1847 р. по 11 травня 1848 р. в Орській фортеці.

 

 

Вправа “Хто швидше”

Розв'язати завдання. Відповідь до кожного з них записати у верхній рядок таблички, а в нижньому рядку записати букву, яка в українському алфавіті має номер, записаний у верхньому рядку. Розвязавши правильно запропоновані завдання і знайшовши правильно букви, ви прочитаєте назву ще  одного відомого вірша Т.Г.Шевченка.

 

1) Температура зранку становила –4 С, а в обід +6 С. На скільки градусів вона підвищилася?                       Відповідь        на 10

2) Розв’яжіть рівняння        -1    + y = 0      Відповідь  1

3)Знайдіть число, яке в 4 рази більше, ніж |-5|    Відповідь  20

4)У книжці 76 сторінок. Хлопчик прочитав 0,75 книжки. Скільки сторінок йому залишилося прочитати?                 Відповідь    19

5)Запишіть число, протилежне до -3                      Відповідь   3

6)Запишіть число, протилежне до –12                   Відповідь   12

7)Знайдіть    третину  від |-69|                                 Відповідь 23

Підсумок         Заповіт

     Учениця читає вірш “Заповіт”

  1. Домашнє завдання.

Повтории 26-27

Вправи

І рівень №1213

ІІ рівень № 1218

ІІІ рівень №1226

      Творче завдання.

Написати акровірш «ТАРАС» про математику.

Наприклад. «КОБЗАР»

К – Колись ще, за царату,

О – Обірване село

Б – Безрадісне, забите,

З – Затуркане було,

А – Але в нім рідне слово

Р – Розкішно зацвіло.

 

  1. Колективна робота

   На  координатна прямій дано точки А(-49,6), В(-2,6)  Знайдіть  за  цими даними відстань АВ.

 

___________А____________В___________________________

                   -49,6                     -2,6                                           Х

                                                             Відповідь      47

Вчитель: Як ви вже здогадались, 47 – це кількість років, які прожив Т.Г.Шевченко.

    Природні задатки майбутнього художника проявились в Шевченка з раннього дитинства. Його  художня спадщина становила понад 2500 полотен. Цікавими є такі факти:

  • за півроку до смерті 2 вересня 1860 року Рада Академії  мистецтв присвоїла Шевченкові звання академіка гравюри;
  • 100 малюнків виконав під час експедиції – 1848 рік;
  • 57 робіт за 3 місяці у 1851 році;
  • 8 картин, написаних на засланні, обєднав серією “Притча про блудного сина”;
  • 30 малярських  та графічних  автопортретів.

         Як поет Шевченко сформувався у роки навчання в Академії мистецтв. Його перша поетична збірка “Кобзар” вийшла у світ у 1840 році і налічувала 8 творів. Зараз у “Кобзареві” міститься понад 240 поетичних творів. До літературної спадщини  відносимо 9 повістей, пєсу  “Назар Стодоля”, уривки драматичних творів і ін.

 

  1. Підсумок уроку. Рефлексія.

Вправа «Закінчити речення:

  • На уроці ми застосовували ...
  • На уроці ми навчилися …
  • Наша група працювала…
  • Нашій групі сьогодні сподобалося…
  • Я свої знання можу застосувати…

 

Закінчити речення:

1) Сума двох від’ємних чисел є число _______________________;

2) Щоб додати два числа з різними знаками, треба _____ більшого модуля ___________ менший модуль;

3)Щоб розкрити дужки, треба:

подивитися який знак стоїть перед  дужками:

якщо „+”, то ________________________;

 якщо „ - ” , то________________________.

1.Ти математику вивчаєш

А тому багато знаєш.

Раз задача, два задача..

А ти мусиш все пізнати,

Сам задачі розвязати.

 

2.Ти визнана главою всіх наук,

А той, хто математику не знає,

Розумником себе не називай,

А краще вчись, міркуй, дерзай.

Скоріше математику пізнай.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка оцінювання

 

Розв’язування вправ з підручника

 

За кожну правильну відповідь 2 бала.

Максимальна сума – 12 балів

 

Робота в групах

 

 

 

Завдання 1.

За првильну відповідь

 І- 4 бала

ІІ- 3 бала

ІІІ – 2 бала

ІУ – 1 бал

 

Завдання 2.

За кожну првильну відповідь 2 бала.

В сумі – 6 балів.

 

Завдання 3.

За првильну відповідь 5 балів

 

 

Вправа «Хто швидше»

За првильну відповідь – 7 балів

 

 

Колективна робота

За првильну відповідь 2 бала.

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Щоб урок цікаво розпочати, Загадку дам вам відгадати: Наук цариця недосяжна, Могутня, щедра і прекрасна Блискуче розум розвиває, Мислити правильно навчає. Неперевершена її краса, Чудова логіка струнка. Ну, друзі, хто ж вона така?

Номер слайду 2

Натуральні числа, протилежні їм числа і число нуль називаються ……   Нам ці числа вже відомі Цілі і дробові, Від’ємні і додатні, І звуться вони …..   (цілими) (раціональні)

Номер слайду 3

  Загадкове, нам знайоме, В ньому є щось невідоме, Його треба розв’язати, Тобто корінь відшукати. Кожен легко, без вагання Відповість, що це - … Нам ці числа треба знати, Щоб від двох п’ятсот відняти. З ними дія додавання – Це суцільне здивування. Все одно вони приємні – Числа на ім’я .... (від’ємні) (рівняння)

Номер слайду 4

1) 6-3,8 2) -6-(-3,8) 3) -6-3,8 4) 6-(-3,8) 1 -9,8 2 -2,2 3 2,2 4 9,8 Перевірка домашнього завдання №1197

Номер слайду 5

1) 0,09-х=-1,2 1,29 №1206

Номер слайду 6

2) -120+123 1) -3-(-12) 9 3 3) 1800-(-14)

Номер слайду 7

Номер слайду 8

ШЕВЧЕНКО Тарас Григорович (1814-1861) Видатний український поет, художник, громадський діяч, перекладач, автор "Кобзаря", співробітник Київської Археологічної комісії, академік гравірування (1860)

Номер слайду 9

Тема уроку. Раціональні числа. Додавання та віднімання раціональних чисел

Номер слайду 10

Розв’язування вправ. № 1199

Номер слайду 11

ТОПОЛЯ По діброві вітер виє, Гуляє по полю, Край дороги гне тополю До самого долу. Стан високий, лист широкий Марне зеленіє. Кругом поле, як те море Широке, синіє.

Номер слайду 12

Завдання Скільки років було Т.Г. Шевченкові, коли вийшла його збірка поезій «Кобзар», яка поклала початок новому періоду в історії української літератури? Відповідь записати на листку. Відповідь 26 років. Робота в групах

Номер слайду 13

Завдання 2. На карточці написане речення з пропусками. Вам потрібно заповнити пропуски числами, які ви знайдете, коли розв’яжете наступні вправи. 10, 24, 13 Робота в групах Тарас Шевченко із 47 років життя … років був на засланні; … роки – кріпаком і лише … років – на волі.

Номер слайду 14

Завдання 3. Знайти значення виразу, відповідь записати на листку. 1 група 9,8 – ( 8, 4 – 24,6) -2,2 + 4,2   2 група 32,4 – ( - 1,8 + 8,2) -3,6 + 5,6 13 Робота в групах 3 група 7,8 – ( 6, 4 – 24,6) -3,5 + 5,5   4 група 32,2 – ( - 1,6 + 7,8) -4,6 + 6,6  

Номер слайду 15

Мені тринадцятий минало. Я пас ягнята за селом. Чи то так сонечко сіяло, Чи так мені чого було? Мені так любо, любо стало, Неначе в Бога......

Номер слайду 16

Вправа “Хто швидше” Розв'язати завдання. Відповідь до кожного з них записати у верхній рядок таблички, а в нижньому рядку записати букву, яка в українському алфавіті має номер, записаний у верхньому рядку. Розв’язавши правильно запропоновані завдання і знайшовши правильно букви, ви прочитаєте назву ще одного відомого вірша Т.Г.Шевченка.

Номер слайду 17

ЗАПОВІТ А а Б б В в Г г Ґ ґ Д д Е е Є є Ж ж З з И и І і Ї ї Й й К к Л л М м Н н О о П п Р р С с Т т У у Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ь ь Ю ю Я я

Номер слайду 18

Як умру, то поховайте Мене на могилі Серед степу широкого На Вкраїні милій, Щоб лани широкополі, І Дніпро, і кручі Було видно, було чути, Як реве ревучий.

Номер слайду 19

Виконати вправи Домашнє завдання Повторити § 26-27 І рівень - №1213 ІІ рівень - №1218 ІІІ рівень - №1226 Творче завдання. Написати акровірш «ТАРАС» про математику. Наприклад. «КОБЗАР» К – Колись ще, за царату, О – Обірване село Б – Безрадісне, забите, З – Затуркане було, А – Але в нім рідне слово Р – Розкішно зацвіло.

Номер слайду 20

47 Колективна робота На координатній прямій дано точки А(-49,6), В(-2,6) Знайдіть за цими даними відстань АВ. А В -49,6 -2,6

Номер слайду 21

Цікаві факти: за півроку до смерті 2 вересня 1860 року Рада Академії мистецтв присвоїла Шевченкові звання академіка гравюри; 100 малюнків виконав під час експедиції – 1848 рік; 57 робіт за 3 місяці у 1851 році; 8 картин, написаних на засланні, об’єднав серією “Притча про блудного сина”; 30 малярських та графічних автопортретів.

Номер слайду 22

Вправа «Закінчити речення: На уроці ми застосовували ... На уроці ми навчилися … Наша група працювала… Нашій групі сьогодні сподобалося… Я свої знання можу застосувати…

Номер слайду 23

Молодці!

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Пірогов Сергій Олексійович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
9 березня 2018
Переглядів
2748
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку