Очікувані результати: учні поглибили знання про корінь слова, спільнокореневі слова й форми слова; уміють використовувати спільнокореневі слова і синоніми як засіб зв'язку речень у тексті; виявляють любов до рідної мови.
Двадцять третє жовтня Класна робота. Корінь слова. Спільнокореневі слова й форми слова
Номер слайду 2
Ми не будем сумувати – Корінь в слові визначати. Форми слова віднайти - Спільне й різне в них знайти! Усе супер!Я – надіюсь…Я сумую…Я – радію!
Номер слайду 3
Ми дізнаємось: … про те, як визначати корінь у слові … про слова зі спільним коренем … про роль цих слів у мовленні, їх доречне вживання
Номер слайду 4
Згадаймо, що таке основа слова?Основа – це ... Вона виражає … значення слова, тому є спільною для всіх форм слова (книжк-а, книжк-и, книжц-і, книжк-у, книжк-ою, на книжц-і)
Номер слайду 5
Згадаймо, що таке закінчення слова?Закінчення – це …, що виражає … значення (рід, число, відмінок, особу, час тощо) і слугує для зв’язку слів у словосполученні й реченні (книжк-а, книжк-и, книжц-і, книжк-у, книжк-ою, на книжц-і)
Номер слайду 6
Які слова відносяться до незмінних слів? …… читати, малювати, любити….. пюре, суфле, шосе,фламінго……. пізно, угорі, восені, зранку
Номер слайду 7
Дзвінок. Розподілити слова у два кошики. Морозиво. Шосе. Рагу. Кава. Читати. Завжди. Зошит. Тарілка. Змінні слова. Пюре. Незмінні слова
Номер слайду 8
Корінь слова – це … Корінь – головна значуща частина слова, що містить спільне значення для спільнокореневих слів (воля, воленька, звільнити) і виражає їхнє лексичне значення. Зауважте! Треба відрізняти спільнокореневі слова від слів з омонімічними коренями. Так, у словах горе, гірка, горювати, гора, угорі, горенько однаковий корінь ГОР, однак ці слова НЕ є спільнокореневими, оскільки корінь у них має різне лексичне значення.- гірка, гора, угорі (те, що стосується гори)- горе, горювати, горенько (те, що стосується горя)
Номер слайду 9
Спільнокореневі слова – це … Слова, що мають спільний корінь, мають спільне значення, але відрізняються лексичним значенням. Наприклад: ліс – лісник – лісовий. Усі слова мають спільний корінь, але означають зовсім різні предмети і явища.
Слід розрізняти спільнокореневі слова та форми слова. Спільнокореневі слова мають спільний корінь, але означають зовсім різні предмети та явища. Форми слова мають ОДНУ й ту саму основу, але різні закінчення і різняться між собою лише граматичними значеннями. Наприклад: море – моречко – морський (спільнокореневі слова)Море – моря – морю – морем (форми слова)
Номер слайду 13
Попрактикуймося. Розподіліть слова у 2 колонки: 1 – спільнокореневі до слова земля, 2 – форми слова земля: Земельний, землі, земелька, землею, землянка, земляк, землю, земле, підземелля, земляний.