Педагогічний олімп творчого вчителя Алтухова В. М вчитель фізики Майстер-клас
Номер слайду 2
Мета: систематизувати й закріпити набуті теоретичні знання учнів з теми “Лінзи”; навчити учнів розв'язувати задачі; розвивати в учнів практичні вміння і навички , застосовувати теоретичні положення для встановлення закономірностей природи; розвивати самостійність мислення, навички роботи в парах, виховувати в учнів працелюбність; формувати інтерес до предмета та культуру усного мовлення. Обладнання: комп'ютер, проектор, екран. Методи і прийоми: репродуктивний; проблемно-пошуковий; спостереження; “Прес”, аналіз; робота в парах. Тип уроку: урок узагальнення, систематизації знань учнів, удосконалення навичок розв'язування задачу.
Номер слайду 3
I Організаційна вступна частина Налаштування психологічного настрою учнів на продуктивну роботу ( взаємне вітання вчителя та учнів,організація уваги, повідомлення теми і метиуроку). Хід уроку
Номер слайду 4
Діти! Ми щодня з вами багато разів користуємося різними оптичними пристроями: окулярами, фотоапаратом, відеокамерою. У кожному з цих пристроїв використовуються лінзи з основними характеристиками якими ми познайомилися на попередньому уроці. Сучасна лінза - високотехнологічний виріб. Проте спостерігати її дію ви зможете без зусиль на сьогоднішньому уроці при розв'язуванні задач з теми “Лінзи”. Для досягнення мети уроку скористаємось одним із оптичних пристроїв проектором.
Номер слайду 5
II Актуалізація опорних знань. Розпочинаємо наш урок з гри в “Мікрофон”. На екрані з'являються питання, учні відповідають у “мікрофон”, ланцюжком передають його. За кожну правильну відповідь учень одержує один бал.
Номер слайду 6
Що таке лінза? 2. Хто вперше використав лінзи для виготовлення телескопа?3. Які види лінз вам відомі?4. Як називається лінза, що перетворює паралельний пучок променів у збіжний?5. Як називається лінза, що перетворює паралельний пучок променів у розбіжний?6. Що називають головною оптичною віссю?Прозоре тіло, обмежене сферичними поверхнями. Галілей. Збиральні та розсіювальніЗбиральною. Розсіювальною. Пряму , яка проходить через центри сферичних поверхонь, що обмежують лінзу.
Номер слайду 7
7. Що називають дійсним фокусом лінзи?8. Що таке фокусна відстань лінзи?9. Яку фізичну величину називають оптичною силою лінзи?10. В яких одиницях вимірюється оптична сила лінзи?Як її обчислити?11. Які фізичні величини пов'язує між собою формула тонкої лінзи?Точку, в якій збираються після заломлення промені, паралельні головній оптичній осі збиральної лінзи. Відстань від оптичного центра до фокуса. Фізична величина,що характеризує заломлювальні властивості лінзи та обернена до фокусної відстаніДіоптріях. D=1/FВідстань від предмета до лінзи d, відстань від лінзи до зображення f,фокусну відстань лінзи F
Номер слайду 8
12. Яка формула у тонкої лінзи?13. Які промені зручно використовувати для побудови зображення, одержуваного за допомогою лінзи?14. Як називають точку, в якій головна оптична вісь перетинає площину лінзи?1/F=1/d+1/f1-й промінь, що проходить через оптичний центр О лінзи ( не заломлюється і не змінює свого напрямку поширення);2-й промінь, паралельний до головної оптичної осі линзи( після заломлення в лінзі йде через фокус F);3-й промінь, що проходить через фокус F (після заломлення в лінзі йде паралельно до головної оптичної осі лінзи)Оптичним центром лінзи
Номер слайду 9
ІІІ. Розв'язування задач для вироблення вмінь і навичок. На екрані з'являються умови задач відповідно за рівнями, які учні обирають і розв'язують.
Номер слайду 10
Початковий рівень. Яка фокусна відстань лінз оптична сила яких становить 8 ДПТР-10 ДПТР? Які ці лінзи?Середній рівень. Побудуйте хід променів. Знайдіть положення оптичного центру лінзи і ї фокусів. Яка це лінза?Достатній рівень. Яка фокусна відстань й оптична сила лінзи, якщо відстань від свічки до лінзи 24 см, а відстань від лінзи до екрана 18см? Виконайте схематичне креслення. Яке це зображення?
Номер слайду 11
Високий рівень. Предмет розмістили на відстані 25 см від збираючої лінзи з оптичною силою 6 ДПТР. На стіні спостерігається чітке обернене зображення предмету. Яка відстань між предметом і стіною?
Номер слайду 12
У той час, коли учні розв'язують задачі за вибором, учитель перевіряє, як іде розв'язування задач, або допомагає учням залежно від ситуації, що склалася при розв'язуванні конкретної задачі. Правильне розв'язання різнорівневих задач перевіряємо, користуючись поясненням учнів і розв'язання яке виносимо на екрані за допомогою проектора.
Номер слайду 13
Початковий рівень
Номер слайду 14
АМ N F O F A1 Середній рівень
Номер слайду 15
Достатній рівень
Номер слайду 16
Високий рівень
Номер слайду 17
IV Підсумок урок. Обговорення завдань уроку ( як вони виконались). Чого особисто навчилися?Що сподобалося?Чого б ви хотіли навчить у подальшому?Метод «Прес»Сильні учні стисло повторюють навчальний матеріал. V Домашнє завдання. Повторити §26, 27, скласти і розв'язати по три задачі подібні до класних ( за рівнем).