Мета Ознайомити учнів з особливостями українського романтизму, його представниками, визначити їхню роль у розвитку української літератури.
Номер слайду 3
План 1. Романтизм як художній напрям. 2. Основні риси романтизму. 3. Вплив європейських романтиків 4. Романтики Харківської школи. 5. Петро Гулак – Артемовський. 6. Микола Костомаров. 7. Віктор Забіла. 8. Євген Гребінка 9. Михайло Петренко.
Номер слайду 4
Романтизм Романтизм – це художній напрям, який виник у літературі та мистецтві Європи наприкінці XVIII - на початку XIX століття. Романтизм заперечував суворі правила й канони класицизму, проголошував непересічність і духовну неповторність кожної особистості, підніс значення народної творчості. Романтичний герой – людина великих пристрастей, видатних можливостей, сильного характеру, здатна на незвичайні вчинки.
Номер слайду 5
Основні риси романтизму: - заперечення раціоналізму доби Просвітництва; - філософський ідеалізм; - своєрідний "культ" почуттів; - неприйняття буденності та рутини, акцент та піднесення «життя духу»; - ліричні та ліро-епічні форми творів, звернення до фольклорних сюжетів, образів, жанрів, художньо-технічних прийомів; - інтерес до фантастики, екзотичних картин природи; - використання смішного, гумористичного, чудернацького.
Номер слайду 6
Український романтизм розвивався під впливом творчості європейських письменників-романтиків: англійська література Вальтер Скотт Джорж Байрон Персі Біш Шеллі
Номер слайду 7
німецька література Фрідрих Шиллер Генріх Гейне Йоган Ґете
Номер слайду 8
французька література Віктор Гюго польська література Адам Міцкевич
Номер слайду 9
чеська література П. - Й. Шафарик Вацлав Ганка
Номер слайду 10
Романтики Харківської школи
Номер слайду 11
Саме з творчості Петра Гулака-Артемовського розпочалася доба романтичного письменства в Україні. 1827 року в часописі «Вестник Европы» було опубліковано його балади «Твардовський» і «Рибалка».
Номер слайду 12
Балада “Твардовський”
Номер слайду 13
Це багатогранна творча особистість, великий гуманіст, письменник, видатний історик, один з організаторів Кирило-Мефодіївського братства, в літературі відомий під псевдонімом Ієремія Галка . Значне місце у творчості цього поета займає романтична, побутова й інтимна лірика . Відомий вірш – трагічна картина – «Соловейки». Микола Костомаров (1817-1885)
Номер слайду 14
Романтик, вірний незгасному почуттю – коханню до Люби Білозерської, виливав на папір гіркі роздуми про несправедливість суспільного устрою, що нівечить людські долі. З цією тугою він створив надзвичайні твори: «Соловей», «Човник», «Не щебечи, соловейку» та інші… Віктор Забіла (1808-1869)
Номер слайду 15
Євген Гребінка (1812-1848) Серед зачинателів нової української літератури почесне місце посідає поет, прозаїк, байкар Євген Гребінка. Творча спадщина письменника: байки «Рибалка», «Ведмежий суд», «Ячмінь», «Пшениця» та ін.; поема «Богдан»; роман «Чайковський», історичні повісті та ін.
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Творча спадщина Петренка – 19 творів. З них - поезія «Небо» (цей твір став народною піснею, яка й досі лунає у різних куточках України), вірші «Батькова могила» і «Слов’янськ» та багато інших . Значна частина творів втрачена. Михайло Петренко
Номер слайду 18
Висновок Український романтизм – це явище яскраве, самобутнє, непересічне. Він відкрив світові українську душу, і це, за словами класика польського романтизму Адама Міцкевича, зробило Україну обітованою землею слов'янської романтичної поезії. Романтизм – закономірне явище, важливий крок у розвитку духовного життя українського суспільства. Він став складником загальнослов'янського національно-культурного відродження, подальшим кроком у сходженні національного письменства до вершин світової слави.