Презентація «Методи та техніки надання психологічної допомоги особам, які потрапили в складні життєві обставини»

Про матеріал
Презентація «Методи та техніки надання психологічної допомоги особам, які потрапили в складні життєві обставини» розкриває основні принципи та підходи до роботи з людьми, які зазнали психологічного чи емоційного стресу через складні життєві події. Презентація покликана допомогти спеціалістам ефективно працювати з клієнтами, використовуючи сучасні техніки та методики для відновлення психологічного благополуччя.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

«Методи та техніки надання психологічної допомоги особам, які потрапили в складні життєві обставини»Підготувала Наталія Цапко, практичний психолог Хустянського ліцею закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ст. Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області

Номер слайду 2

Лист МОН України №1/9530-22 від 19.08.2022р. Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році. Психологічні аспекти організації освітнього процесу в умовах воєнного/післявоєнного стану (додаток 1).https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/metodichni-rekomendaciyi

Номер слайду 3

Дихальні техніки для зняття стресу та панічних атак (для дітей молодшого шкільного віку)1. Глибоке та повільне дихання.2. Запах квітів.3. Маленький зайчик.4. Модифіковане дихання Лева: Виконуючи цю вправу, скажіть дитині щоб вона уявила, що вона лев. Видихніть все повітря через широко розкритий рот. Запропонуйте дитині сісти зручно на підлогу або на стілець та вдихнути повітря через ніс, відкрити рот якнайширше і видихнути зі звуком «А-а-а». Вправа повторюється декілька разів.5. Зігріємо метелика.

Номер слайду 4

6. Вправа «Чарівна повітряна кулька»: Давайте разом почаклуємо і перетворимося на повітряні кульки. Кожен скаже мені, якого кольору він/вона хоче бути. Тепер лягайте на підлогу. Зараз ви ненадуті кульки, ви зовсім без повітря (розслаблені). Я пропоную вам під час надування змінювати свою форму і ставати все більш схожими на надуті повітряні кульки. Розпочинаємо: я легенько дую на вас, а ви одразу стаєте більшими і красивішими. (Потрібно дунути із гучним звуком, щоб діти почули. Вони мають трохи підвестися або підняти якусь частину тіла та голосно видихнути). Намагайтеся залишатися в цьому становищі доки я не наповню вас новою порцією повітря. Я ще подую, а ви ще трохи підведіться, щоб стати більше (голосно видихніть). Зберігайте і цю нову форму, доки я не подую ще раз і вас трохи збільшу (знову видихніть). Зараз я подую останній раз, а ви станьте прямо (голосно видихніть). Тепер ви – великі кулі. Намагайтеся зберегти свою форму, не рухайтеся. Комусь потрібне ще повітря? Я обходитиму вас і наповнюватиму ваші руки додатковим повітрям, доки не побачу красиві, тугі кулі. (Обійдіть дітей) зі словами: «І тобі я ще даю повітря, і тобі...»). А тепер можемо зменшити кульки. Слухайте шум повітря, що виходить з кульки. Коли почуєте цей звук, станьте трохи менше. Якщо звук припиниться, замріть і не рухайтеся. (Видавайте легке «пссс...», щоб діти зрозуміли, що з них виходить повітря). Потім знову «пссс...» – тепер ви ще трохи менші, «пссс...» – тепер ви ще трохи менші, «пссс...» – тепер ви ще трохи менші... Тепер лягайте на підлогу. У вас більше не залишилося повітря. Я підійду до кожного із вас і перевірю, чи справді все повітря з вас вийшло. Пройдіть від дитини до дитини, і якщо ви бачите, що у когось залишилися напруженими плечі або коліна, зверніться до неї: «Я допоможу тобі випустити звідси повітря, щоб ти зміг/змогла лежати на підлозі більш розслаблено та легко». (Ніжно торкніться потрібної частини його тіла, вимовляючи «псссс...»).

Номер слайду 5

Психогімнастичні вправи (для дітей молодшого шкільного віку) Психогімнастика «Сонце»: Кожен день сходить сонце, щоб обігріти всю землю. Усі раді сонечку! Але поки воно спить. Ніч добігає кінця. Сторож-місяць пішов відпочивати і по дорозі постукав до сонечка, щоб воно прокидалося. Почуло воно, що у двері постукали, розплющило свої очі, а на вулиці темно. Не хочеться вставати. Сонечко позіхнуло і знову міцно заплющило свої очі. Але час не чекає, потрібно будити Землю. Сонечко потягнулося і встало з ліжка. Умило оченята, ротик, щічки, взяло гребінець і розчесало свої золоті промінчики. Промінчики розпрямилися, яскраво засяяли. Сонечко розправило своє платтячко і вийшло на небо. Вдихнуло свіже повітря й усміхнулося всім.2. Психогімнастика «Тренуємо емоції».

Номер слайду 6

3. Психогімнастика «Зайчики та слоники»: Спочатку вчитель пропонує дитині бути несміливим зайчиком. Що робить зайчик, коли відчуває небезпеку? (Тремтить.) Покажи: пригинає вушка, намагається бути меншим, стати непомітнішим, лапки та хвостик трусяться. (Дитина повторює.) Покажи, що відчуває зайчик, коли чує кроки людини, що він робить? (Тікає. Дозвольте дитині втекти в інший бік кімнати). А що робить зайчик, коли чує вовка? (дозвольте дитині десь сховатися). А тепер ми будемо слониками. Сильними, сміливими. (Покажіть дитині, як безстрашно, вільно ходять слони, а дитина повторює). Що слони роблять, коли бачать людину? Бояться? Ні. Вони дружать із людиною і спокійно йдуть далі. (Робимо це разом.) Що роблять слони, коли бачать тигра? Не бояться. (Вчитель із дитиною показує сміливого слона). Після вправи вчитель обговорює із дитиною, ким їй сподобалося бути найбільше.

Номер слайду 7

4. Пальчикова гімнастика: Психолог пропонує за допомогою пальчиків показати, як руки «стрибають», «радіють», «штовхаються», «кусаються», «тремтять», «бояться», «перемагають».5. Ігри з ґудзиками.6. Вправа «Ласкаві лапки»: Психолог підбирає 6-7 дрібних предметів різної фактури: шматочок хутра, пензлик, скляний флакон, намисто, вату тощо. Все це викладає на стіл та пропонує дитині оголити руку по лікоть, пояснюючи, що по руці ходитиме «звірятко» і торкатиметься лагідними лапками. Дитині треба із заплющеними очима вгадати, яке «звірятко» торкається до руки (відгадати предмет). Дотики мають бути погладжуючими, приємними. Варіант гри: «звірятко» буде торкатися щоки, коліна, долоні. Можна обмінятися з дитиною місцями7. Вправа «Сніговик».

Номер слайду 8

Вправи на зняття психоемоційного напруження, стресу, тривоги:(для дітей старшого шкільного віку)Вправа «Вдих-видих». Вправа «Повне дихання»: Для виконання повного дихання потрібно сісти, випрямити спину, розслабитися. Видихніть, вдихніть і розслабте м’язи живота. Продовжуйте активно вдихати до наповнення легенів повітрям (ви відчуєте, як грудна клітина збільшується у розмірах). На мить затримайте дихальний цикл, а потім починайте повільно випускати повітря, розслабляйте грудну клітину, втягуйте в себе живіт, видавлюючи залишки повітря. Видих можна супроводжувати звуком «хм-м-м». Обговорення. Як ви себе відчуваєте після виконання вправи?

Номер слайду 9

Вправа з китайської гімнастики: Зробіть три короткі носові вдихи без видихів. На перший вдих витягніть руки перед собою на рівні плечей. На другий вдих розведіть руки в сторони теж на рівні плечей. На третій вдих підніміть руки вгору над головою. Зробіть довгий видих через рот, при цьому руки тримаєте за головою, пальці стиснуті в замок, лікті розслаблені. Вправу треба повторити п’ять-шість разів. Обговорення. Як ви себе відчуваєте після виконання вправи?Квадратне дихання: Сісти зручно біля стіни, випрямити спину, скласти руки на «сонячному сплетінні» та опустити до них голову. Дихати подихом квадрата: вдих на 4 сек.; затримка дихання на вдиху на 4 сек.; видих на 4 сек.; затримка дихання на видиху на 4 сек. Дихати протягом 5 хв.

Номер слайду 10

Тілесні техніки боротьби зі стресом для дітей(для дітей молодшого шкільного віку, старшого шкільного віку)Обійми і погойдай. Самообійми. Гра «Я малюю, а ти відгадай»: На спині дитини малюємо пальцем або легенько не гострим боком олівця геометричні фігури, цифри, літери, а дитина має відгадати. Варіанти складніші:1) троє дітей, а на їх спинах – приклад (на додавання, віднімання...), слово (у кожної дитини по одній літері, відповідно може бути і більше дітей);2) називаєте колір, яким ви «малюєте» і тоді це вже може бути певнийпредмет чи об'єкт (сонце, квітка, будинок...). Гра «Почухай спинку»: Діти стають у шеренгу, повертаються праворуч. За сигналом вчителя потрібно:- розтерти долонями плечі дитини, що стоїть попереду;- «місити тісто» (ребром долоні робити погладжувальні рухи);- виконати «рейки» (ребром долоні провести зверху вниз по спині);- виконати вправу «Дощик» (подушечками пальців постукати по спині).

Номер слайду 11

 Вправи на зняття психоемоційного напруження, стресу, тривоги(для дітей старшого шкільного віку)Гра «Паперовий безлад». Вправа «Солдат та м’яка лялька»: Найпростіший і найнадійніший спосіб навчити дітей розслаблятися – це навчити їх чергування сильної напруги м’язів та наступного за ним розслаблення. Тому ця і наступна гра допоможуть вам це зробити в ігровій формі. Отже, запропонуйте дитині уявити, що вона – солдат. Згадайте разом з дитиною, як потрібно стояти на плацу, витягнувшись у струнку та завмерши. Нехай гравець зобразить такого військового, як тільки ви скажете слово «солдат». Після того, як дитина постоїть у такій напруженій позі, скажіть іншу команду: «ганчір’яна лялька». Виконуючи її, хлопчик чи дівчинка мають максимально розслабитися, злегка нахилитися вперед так, щоб їх руки бовталися, ніби вони виготовлені з тканини та вати. Допоможіть їм уявити, що все їхнє тіло м’яке, податливе. Потім дитина знову має стати солдатом. Примітка. Закінчувати такі ігри слід на стадії розслаблення, коли ви відчуєте, що дитина достатньо відпочила. Гра «Струшуємо зайве».

Номер слайду 12

Вправи на зняття м’язового напруження(для дітей молодшого шкільного віку)Гра «Котик». Гра «Добра тварина»: Діти стають у коло й беруться за руки. Вчитель тихим, загадковим голосом говорить: Ми – одна велика, добра тваринка. Давайте послухаємо, як вона дихає. А тепер подихаємо разом. На вдих робимо крок уперед, на видих – крок назад... Так не тільки дихає тварина, так б’ється її серденько: чітко й рівно. Стук – крок уперед, стук – крок назад... Наша тваринка має добре серденько, нам усім стало тепло й затишно біля неї». Вправа «Пташка махає крильцями».

Номер слайду 13

Вправа «Стряхнемо водичку з рук»: Дитині пропонують потрусити розслабленими кистями рук, начебто струшуючи краплі води. Нахилити голову вперед, назад, праворуч, ліворуч, а потім виконати декілька кругових обертів головою спочатку в один бік, потім – в інший. Повільно похитати розслабленими руками. Вправа «Кулачки-силачі»: Пальці рук під рахунок до 5 із силою стиснути в кулачки, на рахунок 5 розтиснути, струснувши кисті рук, при цьому зосередити увагу дитини на тому, як пальчикам приємно відпочивати.

Номер слайду 14

Вправи на зняття м'язового напруження(для дітей старшого шкільного віку)Вправа «Гімнастика по колу»: Діти зробили коло. Кожен по черзі виконає якусь легку гімнастичну вправу. Решта цю вправу повторюють. Обговорення. Як ви себе відчуваєте після виконання вправи?Вправа «Маска релаксації»: Сядьте зручно. Максимально розслабтесь. М’яко опустити повіки, уявний погляд направте на кінчик носа, язик м’яко притисніть до коренів верхніх зубів зсередини. Нижню щелепу розслабте до легкого відвисання і ледве випніть вперед (ніби при вимові звуку «к»). Побудьте в цьому стані. Відчуйте його. Обговорення. Як ви себе відчуваєте після виконання вправи?

Номер слайду 15

Арт-терапія як спосіб зцілення за допомогою творчого самовираження(для дітей молодшого шкільного віку, старшого шкільного віку)Казкотерапевтична техніка «Чому у кактуса колючки?». Казкотерапія «Самотня Зірка». Казкотерапевтична техніка «Казка, яка ожила». Вправа «Щось невідоме у давно знайомій казці».

Номер слайду 16

Ізотерапія(для дітей молодшого шкільного віку)Техніка «Кольорові долоні». Техніка «Каракулі». Техніка «Клякси, монотипія»: Матеріали: фарби, пензлик, білий папір. Перед початком гри аркуш паперу необхідно скласти навпіл, та малювати на одному боці. Дітям пропонують взяти фарбу будь-якого кольору, який подобається, і бризнути на аркуш паперу, поставити ляпки. Потім взяти інший колір і зробити те саме (можна використовувати відтінки одного кольору). Після цього скласти обидві половини аркуша та швидко розкрити. Отриманий малюнок розглядають, і дитина розповідає, на що схожий малюнок.

Номер слайду 17

Вправа «Долоньки миру».1. Візьміть аркуш А4.2. Улюбленим кольором обведіть свої долоньки.3. Усередині долоньок намалюйте океан, море, річку чи озеро. Запам’ятайте! Вода має цілющу силу спокою.4. На великих пальчиках обох долоньок намалюйте сонечко – символ тепла, позитиву і радості.5. На вказівних пальчиках обох долоньок намалюйте ваші улюблені квіти. Квітка – це символ життя, символ весни.6. На середніх пальчиках обох долоньок намалюйте будиночок. Це місце, де ви відчуваєте себе в безпеці, де вам тепло і затишно, де можна заховатись і побути наодинці.7. Поруч із долоньками намалюйте дерево. Дерево – це ваша сила та опора.8. На аркуші намалюйте веселку – символ миру.9. На безіменному і мізинчику обох долоньок намалюйте сердечка – символ любові та щастя. Обговорення:- Поділіться своїми враженнями від виконання вправи.- Що зображено на малюнку? (Це наші цінності).

Номер слайду 18

Ізотерапія (для дітей старшого шкільного віку)Техніка «Чорний квадрат»: Матеріали: папір А4, олівці, фарби, пензлики. Дитині пропонують намалювати на аркуші А4 чорний квадрат, який відображає усі негативні переживання і те, що не влаштовує її в житті. Потім дитині (за бажанням) потрібно домалювати все, що завгодно. Основне завдання: зробити так, щоб картина сподобалася. Вправа «Малювання на вільну тему». Пейзаж в техніці «Видування».

Номер слайду 19

Вправа «Фантом людини»: Матеріали: фарби, пензель, аркуш паперу із зображенням людини. Перед початком гри потрібно дізнатися у дитини, як вона розуміє значення слів: радість, сум, біль, сором, образа. Можна, навести приклад відповідної ситуацію. Дитині пропонують розглянути зображення людини, після чого заплющити очі і згадати ситуацію, коли дитині було радісно, потім із заплющеними очима уявити, якого кольору радість, а якщо не знає, просто сказати, який колір вона бачить, коли думає про радісну подію. Також уявити, де радість сконцентрувалася: в голові, у руці, нозі, серці. Потім дитині пропонують розплющити очі, взяти пензлик, занурити у фарбу певного кольору і нанести у зазначене місце на зображенні людини. Запропонувати дитині зробити те саме й з іншими станами: сум, біль, сором, образа.

Номер слайду 20

Техніка «Я – супергерой»: Матеріали: папір А4, олівці, фарби, пензлики. Дитині пропонують на аркуші намалювати супергероя, на якого вона хотіла би бути схожою. Це може бути відомий герой з фільмів, книг, мультфільмів або ж придуманий дитиною. Треба обов’язково вказати, якою суперсилою він володіє, і дати йому ім’я. Вправа «Дерево сили»: Автор: Каролін Мехломакулу Матеріали: аркуш паперу, А4 або А3, олівці, фарби, пензлики. Прикладіть долоню до паперу та обведіть олівцем – це буде стовбур дерева, а пальці – гілrи. Домалюйте декілька гілок і листя на вашому дереві, вони мають бути великими, щоб розмістити в них слова. У кожному листочку напишіть одну річ, яка допоможе дитині подолати важкий час. Це можуть бути особисті сильні сторони, стратегії подолання стресу, приємні події або підтримуючі люди. Розфарбуйте дерево, як забажаєте. Крім зазначеного можна запропонувати дітям роботу з природними матеріалами – виготовлення аплікацій. Робота з пластиліном, солоним тістом, тощо сприяють зняттю напруги, агресії. Дитина заспокоюється, краще йде на контакт.

Номер слайду 21

Вправи для релаксації та нормалізації самопочуття(для дітей молодшого шкільного віку, старшого шкільного віку)Вправа «Подорож на хмарі»: Психолог говорить клієнту: «Сядьте зручніше і заплющіть очі. Глибоко вдихніть і видихніть. Я вас запрошую у подорож на хмарі. Стрибніть на білу пухнасту хмару, схожу на гору м’яких подушок. Відчуйте, як спина і ноги зручно вмостилися на цій великій хмарній подушці. Тепер починається подорож. Хмара вільно здіймається у синє небо. У небі високо і спокійно. Нехай хмара перенесе у місце, де кожен почувається щасливим. Спробуйте уявити це місце якомога детальніше. Тепер пора повертатися до класу. Злізьте зі хмари і подякуйте їй за таку чудову подорож». Наприкінці можна запропонувати дітям намалювати місце, де вони почуваються спокійно і щасливо. Вправа «Водоспад».

Номер слайду 22

Вправа «Берег моря»: Дітям пропонують лягти на килим та заплющити очі, а вчитель розповідає тихим голосом: «Уявіть, що ви лежите на березі моря. Нікого немає поряд, тільки птахи співають, хвилі б’ються об берег і шумить вітер. Сонечко поступово пригріває, ваші ручки, ніжки, очі – все тіло розслаблене, вам добре. Не хочеться рухатися, вдалині чути шум моря: «ш-ш-ш-ш-ш...», «ш-ш-ш-ш-ш...», «ш-ш-ш-ш-ш...». Хвилі набігають одна одну, піняться, якщо випростати ноги, то можна кінчиками пальців дотягнутися до води. Під долонькою теплий м’який пісок, що просочується крізь пальці. Він зручно підтримує голову. Вам легко, спокійно, добре. Високо на головою шумить вітер: «ш-ш-ш-ш-ш...», «ш-ш-ш-ш-ш...», «ш-ш-ш-ш-ш...». Жарко. Ось тінь від дерева впала на вас, і стало прохолодно, сонечко більше не гріє так сильно. Ви потихеньку потягуєтесь, ручки, ніжки напружуються. Відкриваємо очі, лежимо, не рухаємося. Відпочили? Тепер можна вставати».

Номер слайду 23

pptx
Пов’язані теми
Психологія, Презентації
Додано
6 грудня
Переглядів
274
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку