Презентація "Міфи в історії"

Про матеріал
В презентації вміщені завдання, ілюстрації, навчальний матеріал до онлайн-уроків
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Міфи в історії5ІУ18

Номер слайду 2

Пригадайте з уроків української літератури та з перших уроків історії, які усні форми передачі знань про минуле ви знаєте?

Номер слайду 3

МІФИ В ЖИТТІ НАШИХ ПРЕДКІВНа початку історії люди мали невеликий запас знань. Їм, як маленьким дітям, усе довкола було незнайомим і незрозумілим. Чому змінюються день і ніч? Де на небі взялися зірки? Як з’явилися люди? Ці та багато інших запитань виникали у найдавніших людей щодня. Досліджуючи давні міфи, вчені відтворюють сторінки життя людей у найдавніші часи.

Номер слайду 4

МІФИ В ЖИТТІ НАШИХ ПРЕДКІВНамагаючись пояснити для себе навколишній світ, люди розповідали історії про предмети, процеси, явища, події, що відбулися. Реальні події змішувалися з вигаданими, явища природи набували людських рис. Ці оповіді дістали назву міфи. Міфи передавалися з покоління в покоління, сприймалися як правда, що не потребувала перевірки.

Номер слайду 5

Досліджуючи давні міфи, вчені відтворюють сторінки життя людей у найдавніші часи.

Номер слайду 6

Поміркуймо!1. У книжках, фільмах, комп’ютерних іграх зустрічаються вислови «міфічні герої», «міфічна сила», «міфічні істоти», «міфічні предмети» тощо. Виберіть з поданих картинок ті, які їх можуть пояснити.2. Які з наведених висловів можна використати, розповідаючи про давні міфи?

Номер слайду 7

ЧИ ІСНУЮТЬ МІФИ У НАШ ЧАСМіфи існують і в наш час. І створюють їх люди, але дещо інакше, ніж у давнину. Сучасні міфи створюють шляхом додавання до реальної події, об’єкту чи постаті вигаданих деталей, властивостей. Іноді це відбувається ненавмисне, коли відсутні достатні докази для відображення достовірної історії.

Номер слайду 8

ЧИ ІСНУЮТЬ МІФИ У НАШ ЧАСЧасом міфи сприймаються людьми як щира правда, «священна істина». Натомість вчені-історики закликають бути уважними і відрізняти історичні міфи від історичних фактів. Адже деякі міфи «романтизують» важкі криваві війни, інколи несуть в собі образу для певних спільнот. Міфи, які спотворюють певні події історії, є не просто неправдивими, а навіть шкідливими.

Номер слайду 9

Визначте спільне й відмінне у міфах давнини й сучасних міфах. Результати дослідження запишіть до схеми або скористайтеся готовими підказкамиміфи створюють шляхом додавання до реальної події, об’єкту чи постаті вигаданих деталей, властивостейІноді міфи вигадують навмисне, щоб зацікавити певним об’єктом або сформувати стійке переконання щодо певних історичних подій, явищ, процесів, постатей. міфи сприймаються людьми як щира правда, «священна істина».

Номер слайду 10

Вчені-історики закликають бути уважними і відрізняти історичні міфи від історичних фактів. Адже деякі міфи «романтизують» важкі криваві війни, інколи несуть в собі образу для певних спільнот. Міфи, які спотворюють певні події історії, є не просто неправдивими, а навіть шкідливими.

Номер слайду 11

«Ми саме віримо в міф. Сила міфу в його неспростовності та ілюзорності. Річ утім, що він завжди дуже емоційний та залучає особистий досвід. Тому коли ви намагаєтеся спростувати міф навіть через наукові аргументи, то можете зіткнутися з тим, що людині не потрібно нічого доводити. Вона «вірить», а значить «знає». (українська науковиця Наталія Кривда)Прочитайте судження української науковиці Наталії Кривди і визначте, чому люди вірять у різні міфи.

Номер слайду 12

Факт чи фейк?1. Уважно розгляньте сучасні фото одного із привабливих туристичних об’єктів Львова. Визначте, у чому полягає міф «львівської копальні кави». Поміркуйте, навіщо сучасні львів’яни створили цей міф.2. Назвіть елементи зображень і відомі факти про каву, які дозволяють розвінчати міф львівської копальні кави.3. Як ви вважаєте, чи варто розвінчувати подібні міфи? Обгрунтуйте свою думку.

Номер слайду 13

РОЗВІНЧУЄМО СУЧАСНІ ІСТОРИЧНІ МІФИІсторія України завжди викликала жвавий інтерес в українських дослідників. Багато фактів нашого минулого перебували у забутті або під забороною політичних сил, що прагнули підкорити українців своїй владі. Тому одним із головних завдань сучасних істориків є дослідження «білих плям» української історії.«Білими плямами» історії називають недосліджені з різних причин історичні події, явища, процеси тощо. Часто дослідникам доводиться розвінчувати популярні в суспільстві історичні міфи. Сучасні історики наполягають на тому, що навіть якщо міф підсилює значення тієї чи іншої історичної постаті, події чи явища, його все ж потрібно розвінчувати.

Номер слайду 14

Міф про Михайла Грушевського як першого президента незалежної України. Скриншот сайту Державного історико-культурного заповідника м. Острога1. Проведіть історичне розслідування за допомогою рубрик «Думки істориків» і «Мовою документів» визначте, чи був насправді М. Грушевський обраний президентом України в 1918 р.2. Доберіть у наданих джерелах докази, які спростовують міф про президентство М. Грушевського.

Номер слайду 15

Фейк чи ні? Існує версія, що в день прийняття Конституції 29 квітня 1918 р. Михайла Грушевського було обрано президентом Української Народної Республіки. Думки істориків Спростування науковцями Українського інституту національної пам’ятіАрхівні документи не підтверджують існування такої посади. Не згадано про неї і в Конституції УНР, ухваленій в останній день Центральної Ради. Невідомо жодного акта, який був би підписаний Грушевським як президентом УНР. Офіційно Михайло Грушевський від березня 1917-го до 29 квітня 1918 року обіймав посаду Голови Центральної Ради УНР. Конституція Української Народної Республіки, прийнята 29 квітня 1918 року, проголосила Україну суверенною парламентською державою. Її верховним органом стали Всенародні Збори, а Головою обрано Михайла Грушевського. Уперше згадки про Михайла Грушевського як президента з’явилася в українській діаспорі та набули значного поширення у тогочасних газетних публікаціях. Відомо, що і сам Грушевський послуговувався візиткою, де був напис французькою мовою «President du Parlament D’Ukraine» (президент парламенту України — нині Голова Верховної Ради України), а також пізніше підписувався «бувший президент Української Центральної Ради».«Ні одна Конституція Української Революції, ні Центральної Ради, ні Трудового Конгресу не мають у собі такого інституту, ні такої назви. Іноді голову Центральної Ради Михайла Грушевського звали президентом, але ця назва була не офіційна», — зазначав Володимир Винниченко.

Номер слайду 16

Існує версія, що в день прийняття Конституції 29 квітня 1918 р. Михайла Грушевського було обрано президентом Української Народної Республіки. Мовою документів. Конституція Української Народньої Республіки 1918 р. (Статут про державний устрій, права і вільності УНР) III. Органи власти Української Народньої Республіки 22. Вся власть в УНР походить від народу, а здійснюється в порядку, установленім цим статутом. 23. Верховним органом власти УНР являються Всенародні Збори, які безпосередньо здійснюють вищу законодавчу власть в УНР і формують органи виконавчої і судової власти УНР. 24. Вища власть виконавча в УНР належить Раді Народніх Міністрів. 25. Вищим органом судовим єсть Генеральний Суд УНР.

Номер слайду 17

Самооцінювання. Оцініть свої успіхи в опануванні теми «Міфи в історії» — поєднайте кожне з питань для самоконтролю із відповідним смайликом успіху. Усно дайте відповіді на поставлені питання.

Номер слайду 18

Творче домашнє завдання. Українська мова – одна з наймилозвучніших мов світу. 1934 року в Парижі на лінгвістичному конгресі провідні фахівці визнали українську мову третьою з-поміж усіх мов (після французької та фарсі) за мелодійністю, лексичним і фразеологічним багатством, величезними словотвірними можливостями, синтаксичною гнучкістю. На аналогічному форумі мовознавців у Швейцарії, де головними критеріями оцінки були евфонічна система мови, її мелодійність і милозвучність, українську мову було названо другою після італійської.«Розвінчуємо міфи». Розгляньте скриншот допису в мережі «Фейсбук», у якому поширюється сучасний міф про українську мову. Проведіть власне дослідження за допомогою інтернет-ресурсів:1. З’ясуйте, у чому суть міфу про українську мову, поширеного на ресурсі.2. Визначте, коли і за яких обставин виник цей міф.3. З’ясуйте, хто з діячів був причетний до формування міфу.4. Якими доказами спростовується міф про українську мову. Висловіть власну позицію, чи варто руйнувати подібні міфи? Свою думку обгрунтуйте.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 13
Оцінки та відгуки
  1. Світлана Босенко
    Дякую за презентацію
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Фролова Тетяна Миколаівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Семенова Світлана Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Прус Оксана
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Хвайра Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Озерчук Лілія Костянтинівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Мороз Людмила
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Mikituyk Irina
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  9. Баланюк Світлана Борисівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  10. Власенко Ольга Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  11. Поліняк Галина Михайлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  12. Перкіна Валентина Вікторівна
    Дякую за цікаві уроки НУШ, які відповідають підручнику і за те, що презентації виставлені наперед)))
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  13. Чернобай Наталя Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 10 відгуків
pptx
Додано
1 січня 2023
Переглядів
21246
Оцінка розробки
5.0 (13 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку