Іспанське Відродження наприкінці ХV – на поч. ХVIст. Це час, коли закінчується Реконкіста - визволення Піренейського півострова від маврів-арабів і берберів. Знатні іспанці споряджали кораблі, наймали розбійників, піратів і цим збагачувалися. Це також і час великих географічних відкриттів (згадайте хоча б відкриття Америки Колумбом у 1492 р., подорожі Васко да Гама та Фернана Магеллана).
Іспанія володіла величезними колоніями. Безкінечний потік золота з Нового Світу змусив, з одного боку, десятки тисяч людей їхати до Америки в пошуках багатства. З іншого – призвів до занепаду ремесел, сільського господарства та торгівлі в самій Іспанії. Багаті ставали ще багатшими, бідні – біднішими. Селяни та дрібні дворяни (ідальго) обкладалися все більшими податками.
Мігель де Сервантес де Сааведра. Народився в місті Алькала-де-Енарес 29 вересня 1547 р., у день архангела Михаїла. Батько, Родріго де Сервантес, працював хірургом, що було ганебним для ідальго. У сім’ї було ще 6 дітей. Жили дуже бідно. Сам Сервантес пізніше жартував, що від славного минулого залишились лише родовий герб, зношений щит та спис на старій палці. Ми майже нічого не знаємо про навчання Мігеля Сервантеса.
У 1566 році переїхав до Мадрида. Його учителем був відомий гуманіст Хуан Лопес де Ойос, завдяки якому Сервантеса помітив надзвичайний посол Папи Римського кардинал Джуліо Аквавіва д’Арагона і запропонував вступити до себе на службу. Разом із ним Сервантес 1569 р. залишив Мадрид і відбув до Риму. У Римі юнак вивчав італійську мову, знайомився з творчістю італійських гуманістів.
Через бідність Сервантес був змушений повернутись до війська та відзначився в битвах під Корфу, Наварині та інших. Хуан Австрійський помітив сміливця й дав йому прекрасні рекомендації для повернення на батьківщину. Під час подорожі на борту галери «Сонце» Мігеля та його брата Родріго взяли в полон пірати. Це сталося 26 вересня 1575 року. Їх відправили до Алжира.
Через рекомендації за Сервантеса був призначений величезний викуп – п'ятсот золотих ескудо , його чекали суворі умови утримання (з залізним кільцем на шиї та в ланцюгах) з метою зробити полоненого більш поступливим. За п’ять років, нехтуючи катуванням і загрозами страти, Сервантес чотири рази організовував втечу полонених. Саме в алжирській в'язниці, прикутий ланцюгом до стіни, однорукий солдат почав писати роман «Галатея». До того ж, він наполіг, щоб першим викупили брата Родріго.
Коли за п’ять років Сервантес повернувся додому, у війську йому не знайшлося місця, і він був змушений зайняти посаду комісара у справах закупівель для армії. 15 років довелось їздити селами та купляти продукти за твердими цінами. На такій посаді можна було заробити великі гроші, але Сервантес був занадто чесним для цього.
Одного разу Сервантес довірив гроші своєму підлеглому-шахраю, і той їх украв. Сервантес опинився у в'язниці (1592, 1597, 1602, 1605 рр.). Саме там він почав писати свій знаменитий роман «Дон Кіхот». У 1605 р. роман був виданий, і до Сервантеса прийшла слава, але грошей не принесла. У 1615 р. було видано другу частину. До самої смерті Сервантес жив у злиднях, написав кілька новел, поему і ще один роман. Останні роки він жив у Мадриді. Помер 23 квітня 1616 року. Був похований у мадридському монастирі ордена босих тринітаріїв, а під час реконструкції наприкінці XVII століття рештки Мігеля де Сервантеса було втрачено.
Історія створення роману про Дон Кіхота. Розповідають, що одного разу у в’язниці Сервантесу примарився образ кумедного довготелесого вершника на ледве живій шкапі. Цей худий ідальго був схожий на самого письменника. Дехто з дослідників припускає, що прототипом Дон Кіхота був родич дружини Сервантеса Алонсо Кіхада, який був великим прихильником лицарських романів і з часом став августинським монахом.
Роман – найбільш складний епічний жанр, що відзначається значним обсягом, великою кількістю подій, персонажів та розглядає важливі проблеми свого часу. Пародія – літературний твір, створений за мотивами вже існуючого іншого твору, для комічного або сатиричного наслідування оригіналу, через імітацію стилю та сюжету.