Місто та село. Заняття та умови життя населення в українських містах і селах у минулому і тепер
Номер слайду 2
Перевірте свої знання з минулої теми. Вправа «Так – Ні». До кожного речення ви повинні дати відповідь «так» чи «ні». Якщо твердження вірне – говорите «так», якщо невірне – «ні»Перші жителі України полюбляли селитися подалі від лісів та річок. Найдавніші поселенці займалися землеробством та скотарством. Першими прирученими тваринами були вівці. Капіталістичне господарство – форма промислового виробництва, що характеризується поділом праці між найманими працівниками та використанням ручної праці. Капіталістичне господарство почало розвиватися після скасування кріпацтва. Кріпаки були не зацікавлені у ефективності своєї праці тому що, не отримували за це винагороди. Мануфактура – комплекс суспільних наукових дисциплін про господарство, а саме — про організацію та управління матеріальним виробництвом, ефективне використання ресурсів, розподіл, обмін, збут і споживання товарів та послуг.
Номер слайду 3
Відповіді до вправи «так-Ні»1. Ні2. Ні3. Так4. Ні5. Так6. Так7. Ні
Номер слайду 4
• Розгляньте зображення. Порівняйте поселення українців у різні часи.• Запитання 1: Що саме змінилося?
Номер слайду 5
Сьогодні ми з вами дізнаємося про найдавніші поселення на території України та прослідкуємо за розвитком міста та села від найдавніших часів до сьогодні.
Номер слайду 6
Людська історія України починається з селища Королеве Виноградівського району на Закарпатті. Сліди діяльності пітекантропів виявлено неподалік с. Рокосове в Закарпатті, с. Лука- Врублівецька на Дністрі та Амвросіїіка в Донбасі, у передгір’ї Криму тощо. Їх багато досліджено в печерах Криму, відомими стоянками також є поселення на Закарпатті, в Подністров’ї, на Житомирщині та ін. На території України існування неандертальців засвідчене відкриттям не лише жител чи стоянок, а й решток самої людини! У печері Киїк-Коба (Крим) було розкопано неандертальське поховання, в якому археологи знайшли кістяк жінки віком 35 років.
Номер слайду 7
Надзвичайну історичну вагу мають знахідки, можливо, найдавніших в Європі примітивних серпів і мотик з пізньопалеолітичних стійбищ Наддністрянщини, що може змінити дотеперішні уявлення про час і місце зародження первісного землеробства. На території нашої держави досліджено кількасот стоянок пізнього палеоліту. Найвідоміші: Мізин на Чернігівщині, Межиріч на Черкащині, Доброничівка та Кирилівська стоянка на Київщині. Вчені підрахували, що в кожному пізньопалеолітичному селищі жило від 25 до 70 осіб.
Номер слайду 8
• Розгляньте зображення та дайте відповідь на запитання: Запитання 2. Що можна сказати про життя заняття давніх трипільців? Запитання 3. Які ремесла вже опанували трипільці? Запитання 4. Чи схоже поселення трипі- льців на сучасне селище? Чим саме?Трипільська культура (кінець V - середина ІІV тис. до н.е.) була відкрита ще у 1893 році археологом В. Хвойкою поблизу с. Трипілля, Київщина. Батьківщина трипільців – береги Південного Бугу й Дністра, а звідти вони розселилися на схід до Середнього Подніпров’я, на захід до Румунського Прикарпаття. Житла трипільців були дерев’яними, з глиняною піччю, могли бути двоповерховими, про що свідчать численні поселення. Найвідоміші – Майданецьке, Тальянки та ін. площею 250-400 га, в яких проживало до 10-20 тисяч осіб!
Номер слайду 9
Розгадайте ребус. Дайте відповіді на запитання (усно): Запитання 5. Яке слово отримали? ( )Запитання 6. Що вам відомо про цю державу?Запитання 7. А чи відомо вам, що жителі Давньої Греції заснували кілька міст на території сучасної України? ( )
Номер слайду 10
• Розгляньте фотоілюстрації. Охарактеризуйте вигляд стародавніх міст-колоній. Дайте відповідь на запитання: Запитання 8. Як ви гадаєте ,чому давні греки переселялися на територію України?
Номер слайду 11
Опрацюйте текст, що поданий нижче• Дайте відповідь на запитання: Запитання 9. Чи схоже античне грецьке поселення на сучасне місто? Чим саме? Ольвія в перекладі означає «Щаслива». Розташована на правому березі Бузького лиману біля сучасного с. Парутине Очаківського району Миколаївської області. Це комплекс пам’яток відомого античного міста-держави, який знаходиться за 40 км від обласного центру. Ольвія була заснована грецькими переселенцями на початку VI ст. до н.е. і проіснувала майже тисячу років. Це місто згадував у своїх творах Геродот. В епоху розквіту територія міста досягала 55 га, його некрополя – до 500 га, а по берегах Бузького, Дніпровського і Березанського лиманів розмістилися півтори сотні сільськогосподарських поселень, що складали сільську околицю міста. Цікавою в північному Причорномор’ї є ольвійська система водопостачання. Тут збереглися резервуари для води, фрагменти кам’яного жолоба, по якому вода подавалася за допомогою так званого сифона до побутових споруд. Типовою для стародавнього архітектурного ансамблю є агора — майдан розміром біля двох тисяч квадратних метрів. Навколо нього розміщувались торгові, адміністративні, культурні, навчальні і спортивні споруди.
Номер слайду 12
• Розгляньте реконструкцію українського міста часів Русі-України. Дайте відповіді на запитання: Запитання 10. Що змінилося в забудові?Запитання 11. Які споруди є головними?