В презентації окреслені джерела інфекції, методи виявлення туберкульозу, симптоми захворювання, методи лікування, міфи про туберкульоз та реалії сьогодення очима лікарів-епідеміологів. Можливе використання на уроках БЖД.
Паличка може атакувати: шкіру та підшкірно-жировий шар очі кістки і суглоби мозок і нервову систему лімфатичні вузли серце сечостатеву систему органи травлення
Номер слайду 12
Номер слайду 13
24 березня згідно з рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. У 1993 році ВООЗ оголосила туберкульоз глобальною проблемою. Гостро стоїть проблема і в Україні. На жаль, наша країна – серед лідерів з поширення туберкульозу. У Міністерстві охорони здоров’я звітують, що ситуація з туберкульозом в Україні є контрольованою, але серйозною.
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Згідно зі статистикою, кожен 8 хворий на туберкульоз зловживає алкоголем. Більшість хворих ніде не працюють. Насправді, паличці Коха байдуже, у чиїх легенях “осісти”, - безхатька чи професора. Навіть якщо ви – директор банку, але нерегулярно і неякісно харчуєтесь, часто потрапляєте у стресові ситуації, вживаєте алкоголь, опірність організму знижується і можете захворіти. Резервуаром збудника туберкульозу справді є місця позбавлення волі. Скупчення ув’язнених призводить до поширення інфекції. Коли хворі виходять на волю, у них є всі шанси передати хворобу оточуючим.
Номер слайду 17
Туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом. Здорова людина може заразитися не лише при контакті з хворим, а у громадському транспорті, магазині, на вулиці. Переносниками туберкульозу можуть бути комахи - мухи, таргани і комарі. Інфікуватися можна при поцілунку, “докурюванні” чужої цигарки і навіть … через книжки. Бацили туберкульозу стійкі до холоду, тепла, вологи і світла. У вуличній пилюці і на сторінках книг зберігаються протягом 3 місяців.
Номер слайду 18
В Україні мікобактерією туберкульозу інфіковано 98% населення, із них хвороба розвивається лише у кожного десятого. Якщо у людини ослаблена імунна система, збудник почне активно розмножуватися і спровокує розвиток недуги. Щоб імунна система тримала збудника у “кулаку”, необхідно дбати про своє здоров’я.
Номер слайду 19
Люди не часто задумуються над причинами втоми чи нездужання. Потрібно “прислухатися” до свого організму. Ранні ознаки туберкульозу: втрата ваги, слабкість, пітливість (особливо вночі), зниження працездатності та апетиту. Ці симптоми можуть вказувати й на інші хвороби – варто пройти комплексне обстеження.
Номер слайду 20
При флюорографічному обстеженні легень променеве навантаження – мінімальне. Флюорографію треба проходити раз на рік. Але на початковій стадії туберкульоз не має виражених клінічних проявів. При рентгенологічному обстеженні доза опромінення вища, але проходити його треба обов’язково, якщо вже є підозра на патологічні процеси.
Номер слайду 21
А от це, можна сказати, правда. Існує чорний список держав, відвідавши які є велика ймовірність “підчепити” хворобу. Це – Пакистан, Індія, Бангладеш, Калмикія, Північний Кавказ, Таїланд, Індонезія, Філіппіни, Китай, Бразилія, Мексика, Заїр і… Україна. Від туберкульозу у нашій країні помирає 25 тисяч хворих. ЩОРОКУ! В європейських країнах смертність від туберкульозу – утричі менша.