Кліматична карта Африки. Підготував учень 7-А класу. ЗЗСО №17 м. Луцька. Вовк Антон
Номер слайду 2
Пригадаймо. Клімат— багаторічний режим погоди, який базується на багаторічних метеорологічних спостереженнях. Кліматотвірні чинники – причини,що впливають на формування клімату певної території.
Номер слайду 3
Клімат Африки. Клімат Африки тропічний, у Північній півкулі пустельний, дуже сухий. У Сахарі кількість опадів зменшується до 100 мм і менше на рік; Східна Сахара - найсухіший район Африки (10-20 мм опадів на рік). ... Субекваторіальні кліматичні пояси розташовані на північ і на південь від екваторіального поясу, приблизно до 17-20° пд.
Номер слайду 4
Клімат. Внаслідок того, що екватор перетинає Африку майже посередині, в її північній та південній частинах кліматичні пояси, за винятком екваторіального, повторюються. Є два субекваторіальних, два тропічних і два субтропічних пояси.
Номер слайду 5
Клімат. Екваторіальний пояс. Для екваторіального поясу впродовж року характерні теплі й вологі повітряні маси, екваторіальний тип клімату з високою температурою (+26°С - +28°С) і сумарною кількістю опадів понад 2 000 мм, які розподіляються рівномірно протягом року.
Номер слайду 6
Клімат. Субекваторіальний пояс. Субекваторіальні кліматичні пояси розташовані навколо екваторіального поясу і також характеризуються високою температурою (+25°С - +28°С), але тут чітко простежується чергування літнього вологого і зимового сухого періодів. Це обумовлено тим, що влітку тут переважають екваторіальні вологі повітряні маси, а взимку – сухі тропічні.
Номер слайду 7
Клімат. Тропічний пояс. Тропічні пояси займають найбільшу площу на материку. Протягом року тут переважають континентальні повітряні маси – сухі з високими, особливо влітку, температурами. Під їхнім впливом у Сахарі, а також у Південній Африці формується область тропічного пустельного типу клімату.
Номер слайду 8
Клімат. Субтропічний пояс. Крайні північ і південь лежать у субтропічних поясах із середньою річною температурою близькою +20°С, яка помітно коливається за сезонами. Залежно від розподілу опадів тут виділяють дві кліматичні області. На півночі та південному заході Африки переважає область середземноморського клімату, опади тут випадають переважно взимку, літо – сухе. На південному сході материка через вплив пасатів сформувалась область субтропічного клімату з рівномірним зволоженням.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Природні зони. Простягання природних зон в Африці обумовлене рівнинним характером рельєфу, розмірами та положенням материка. Через те, що південна частина Африки значно вужча і більш гориста за північну, тут простягання природних зон близьке до меридіонального. У північній же частині природні зони простягаються, переважно, вздовж паралелей.
Номер слайду 11
Природні зони. Зона вологих екваторіальних лісів. Зона вологих екваторіальних лісів формується на червоно-жовтих фералітних ґрунтах за умов достатнього зволоження. Рослини верхнього ярусу сягають висоти 80 метрів. Другий та третій яруси представлені фікусами, різних видів пальмами та рослинами що мають цінну міцну деревину. Найнижчий ярус представлений невибагливими до світла деревоподібними папоротями, різноманітними чагарниками. Дуже багатий також і тваринний світ. Мартишки, павіани, шимпанзе, горили, птахи, кажани досить комфортно почувають себе, проводячи більшу частину життя на деревах. Наземний ярус опанували слони, носороги, леопарди, пітони. Поширені тут москіти, комарі, мурахи.
Номер слайду 12
Природні зони. Зона перемінно-вологих лісів. У зоні перемінно-вологих лісів домінують дерева, що скидають листя в сухий сезон.
Номер слайду 13
Природні зони. Зона саван і рідколісся. Зона саван і рідколісся – це безкраї трав'янисті простори (трави – до 5 м) з поодинокими деревами (баобаби й акації) та чагарниками. Через те, що трав'янистий покрив не встигає розкластися за сухий сезон, в ґрунті накопичується перегній, що забарвлює його в характерний червоно-бурий колір. Для саван притаманні яскраво виражені сезони: дощовий і посушливий, це зумовлює значні міграції тварин на великі відстані в пошуках води та їжі. Тваринний світ саван дуже різноманітний: тут можна зустріти тисячі антилоп, буйволів, зебр, що блукають у пошуках соковитої трави; біля водоймищ – жирафи, носороги, слони, бегемоти. Багато хижаків (леви, гепарди, гієни). Також у саванах дуже багато птахів, які часто біля водоймищ утворюють величезні пташині колонії.
Номер слайду 14
Природні зони. Зона пустель та напівпустель. Зона пустель та напівпустель сформувалася здебільшого в тропічних поясах. Найбльшу площу вони займають у Північній Африці через те, що північна частина материка значно ширша за південну і тут найменше відчувається вплив океанів. Переважання тут сухих і спекотних континентальних повітряних мас разом з великим перепадом температур впродовж доби призводить до швидкого руйнування гірських порід і утворення каміння та піску. Внаслідок цього формуються різні типи пустель: кам'янисті (як більша частина Сахари та Намібу), а також піщані і глинисті.
Номер слайду 15
Природні зони. Зони вічнозелених твердолистих лісів і чагарників. Зони вічнозелених твердолистих лісів і чагарників формуються в умовах середземноморського клімату на коричневих ґрунтах. Рослини добре пристосовані до сухого літа. Флора тут представлена африканськими видами дуба і бука, дикою маслиною, суничним деревом, карликовою пальмою.
Номер слайду 16
Природні зони. У горах Африки чітко простежується висотна поясність: ліси змінюються саванами, далі вгору – луки, а на вершинах найбільших гір (навіть на екваторі) лежать багаторічні сніги.