Лелека – велика птиця. Висота її досягає 120 см. Білий лелека важить близько 4 кг, чорний лелека – близько 3 кг. Ноги, шия і дзьоб у лелеки довгі. Розмах крил 1,5-2 м. Лелека в польоті витягує шию і ноги, повільно і плавно махає крилами. Лелеки майже мовчазні. Володіє голосом чорний лелека. Білий лелека стукає однією половинкою дзьоба, створюючи при цьому певний звук, який стає зрозумілим всім оточуючим птахам.
Дивно красиві птахи. Лелеки відрізняються від інших красою і граціозністю. Зовні пташка схожа на чаплю, тільки велика. Швидко бігає, особливо, коли побачить здобич. Чудово літає і здійснює щорічні великі перельоти. Швидкість розвиває до 45 км/год. Спить лелека, стоячи на одній нозі, почергово змінюючи її уві сні.
Зазвичай гнізда лелеки влаштовують на деревах. Останнім часом, можна спостерігати гнізда на лініях електропередач. Лелеки не бояться людей і селяться на даху сільських будинків. Якщо лелеки звили гніздо на даху – на вас чекають приємні життєві моменти та сімейне щастя. Чорний лелека живе в лісі, в горах. Він воліє гніздитися подалі від людини.
Лелеки дуже дбайливі батьки. Мати і батько ніжно по черзі висиджують яйця, зігріваючи своїм теплом. Висиджують до п’яти яєць. З появою пташенят батьки годують і поять їх з ранку до вечора. Пташенята харчуються комахами, батьки викидають їм їжу з дзьоба. Принесена вода плавно переливається в дзьоб пташенят. Перші 2 місяці лелеки добувають їжу і годують своє потомство.
Лелеку завжди зображали добрим героєм у народних казках та легендах. Одна з них розповідає, чому в лелек чорні крила. Якось у хатині, де мешкала сім’я з двома немовлятами, сталася пожежа. Лелеки, які жили на даху цього будинку, заметушились, почали кликати на допомогу, але батьки працювали в полі і не могли побачити, що сталося. Тоді чорногузи кинулись рятувати дітей і винесли їх з полум’я. Відтоді у лелек червоні ноги та дзьоб, і чорні кінчики крил, обпечені в пожежі.