Матеріали для виконання розпису на склі Розпис скляних поверхонь дозволяє створювати унікальні вироби, здатні прикрасити інтер’єр житлового приміщення та офісу. Широкий вибір матеріалів і трафаретів в спеціалізованих магазинах дає можливість робити це як професійним, так і початківцям художникам. Перед початком роботи варто розібратися, які фарби по склу існують і як їх правильно застосовувати.
види фарбувальних матеріалів для скла Виділяють кілька основних різновидів покриття в залежності від мети застосування і бази для виробництва. Для вітража. Вітражні фарби являють собою декоративний матеріал, стійкий до стирання, не боїться води і сонячних променів. Вітражні фарби дозволяють декорувати дзеркальні поверхні, скляні вази, посуд, фоторамки і т. д.
Застосування закріплювача. Купуючи набір вітражних фарб, слід знати, що після їх нанесення і висихання необхідна фіксація. Універсальним закріплювачем будь-яких фарб є лак. Але, крім цієї функції, його використовують у якості розчинника, якщо матеріал загус, або при змішуванні фарб. Також покривають лаком пористі поверхні перед розписом, що дає можливість зробити їх гладкими, спростивши процес малювання.
нанесення. Вітражні фарби мають власну технологію нанесення. Для початку потрібно придбати:набір вітражних фарб;контури для малювання по скляній поверхні;готові трафарети, які при бажанні можна зробити самостійно;етиловий спирт;кисті;ватяні палички;зубочистки або голку. Перед тим, як малювати вітражними фарбами, слід вибрати візерунок. Можна взяти наявні у вільному доступі шаблони і трафарети для копіювання. Далі всі роботи проводяться поетапно і в певній послідовності.
Нанесення Перед тим, як пофарбувати скло, його знежирюють спиртом. Якщо є талант і навички художника, то маркером наноситься візерунок. В іншому випадку можна закріпити його на звороті виробу або перенести на лицьову сторону з трафарету через копірку. Контуром треба акуратно обвести кожну деталь, уникаючи розривів. Потім слід почекати його повного висихання, час якого зазначено в інструкції. Вітражні фарби наносяться крапельним способом, а потім розподіляються пензлем від центру до периферії рівномірним товстим шаром. Похибки потрібно відразу виправляти ватяними паличками, не даючи покриттю засохнути.
Нанесення Розфарбувавши всі деталі одного кольору, треба ретельно промити пензель, витерти насухо і приступити до роботи з іншим відтінком. Вітражні фарби утворюють у своїй товщі бульбашки повітря, позбавитися від яких можна за допомогою вістря голки або зубочистки. Щоб прискорити процес сушіння готового візерунка, можна скористатися феном.
Нанесення акрилового покриття. Розпис по склу акриловими фарбами починається з знежирення робочої поверхні і нанесення малюнка власними силами або за допомогою трафарету. У той час як вітражні фарби своїми руками наносяться тільки на оброблений контуром малюнок, то для їх акрилових аналогів це не є обов’язковим.
Нанесення акрилового покриття. Якщо зробити контур, то зображення буде нагадувати вітраж. А без його використання візерунок буде стилізовано під твір живопису. Предмети кухонних сервізів після висихання потрібно покрити термостійким лаком для збільшення терміну їх служби та збереження барвистості малюнків. Варто враховувати той факт, що декоративні, термостійкі акрилові фарби на водній основі висихають дуже швидко, але для стійкості вимагають запікання в духовій шафі.
Використання балонних покриттів Аерозольні фарби найчастіше застосовуються для фарбування великих скляних виробів, хоча професійні художники використовують їх і для декорування дрібних деталей. Це можна зробити і не маючи багатого досвіду малювання, застосувавши трафарети або будівельний скотч. У спеціалізованих магазинах можна придбати наступні різновиди аерозольних складів:масляні;термостійкі;акрилові;латексні та інші.
Використання балонних покриттів До переваг аерозольних матеріалів можна віднести:швидку готовність до вживання;здатність проникати у важкодоступні місця;хороші адгезивні властивості;тривалий термін зберігання без зміни якісних характеристик;не потрібні інструменти для нанесення;стійкість до стирання і вицвітання;багата колірна палітра;висока швидкість висихання. Незважаючи на велику кількість переваг, аерозольні фарби мають і деякі недоліки:неможливість розбавити фарбу розчинником;складна техніка нанесення;обов’язкове використання трафаретів для промальовування дрібних деталей — це збільшує витрату дорогий фарби;аерозольні матеріали різних кольорів можна змішати;використання під час розпилення таких засобів індивідуального захисту, як окуляри, маска або респіратор.
Виготовлення покриттів в домашніх умовах. Незважаючи на те, що виробництво таких матеріалів для скла поставлено на високий рівень, і набір вітражних фарб можна легко купити в магазині, деякі художники воліють зробити їх самостійно. Вони готуються на основі такої органічної речовини, як желатин, який необхідно розбавити клеєм БФ-2 або прозорим лаком для меблів. Для додання потрібного відтінку в суміш додають барвники для тканини. Їх можна замінити звичайною гуашшю. Якщо ви вперше створюєте вітражі своїми руками, то, завдавши свіжоприготовлену фарбу, її треба закріпити безбарвним лаком, щоб уникнути змивання малюнка водою.
Фарбування оркскла. Перед тим, як пофарбувати оргскло, потрібно ознайомитися з особливостями цього процесу та придбати необхідні матеріали та інструменти. Спочатку поверхню очищають від жиру, пилу та бруду з застосуванням спирту. Потім виріб поміщають в підігрітий розчин барвника цапонлака на час, який становить від 30 секунд до 15 хвилин. Цей показник визначає насиченість тону.
Фарбування оркскла. Після закінчення процесу фарбування скло швидко переносять у ємність з холодною водою до повного охолодження. Далі треба протерти оргскло сухою тканиною або фетром для додання блиску. Якщо колір виробу вийшов недостатньо яскравим, то його можна зробити більш насиченим, повторивши весь цикл спочатку, попередньо ретельно висушивши оброблену поверхню.
Фарбування оркскла. Приймаючи рішення, як пофарбувати оргскло, варто заздалегідь визначитися з колірною гамою і наявністю ескізів, які наносяться після базового фарбування за допомогою трафаретів та малярської пензлика. Вирішивши прикрасити свій будинок виробами зі скла, розписаними власними руками, варто спробувати різні техніки і покриття, а потім визначитися з вибором. У спеціалізованих магазинах можна спочатку взяти матеріали базових кольорів для фарбування, а потім самостійно отримувати з них різні відтінки. А можна відразу придбати набір вітражних фарб і трафаретів, щоб вже нічим не обмежувати політ своєї фантазії.