Як виникла глобальна мережа Internet. Мережа Internet з'явилася в кінці 60-х, на початку 70-х років XX століття в результаті об'єднання мережі Міністерства оборони США з різноманітними радіо- і супутниковими мережами з метою забезпечення надійної роботи при руйнуванні окремих її елементів під час воєнних дій.
Можливості Internet. За допомогою Internet службові і приватні особи можуть звертатися до інформації, яка зберігається на спеціальних комп'ютерах (серверах). В Internet циркулює різноманітна інформація, доступ до якої забезпечується з будьякої точки земної кулі, де є телефонний зв'язок. Можна сказати, що користувачу Internet доступний весь світ інформації.
Інформаційний зв'язок в Internet. Комп'ютер, що входить в мережу Internet, може спілкуватися з іншими завдяки IP-адресі, яка присвоюється кожному комп'ютеру. Кожний ресурс в Internet теж має свою адресу - URL-адресу. (Uniform Resource Locator, URL) Кожен сервер має головний URL, а також певну множину підлеглих.
Міст. Міст - спеціальний комп'ютер з відповідним програмним забезпеченням, який служить для об'єднання мереж з однаковою будовою і правилами обміну даними. Шлюз. Шлюз - спеціальний комп'ютер з відповіднимпрограмним забезпеченням, який служить дляоб'єднання мереж з різною будовою абоправилами обміну даних.
Програмна складова Internet. До програмної складової Internet належать: операційні системи комп'ютерів, мережева операційна система (мережева ОС). Мережева ОС:надає засоби для зв'язку через мережу з іншими комп'ютерами, надає засоби доступу до мережевих ресурсів і спільного їх використання, перевіряє дійсність паролів, координує переміщення даних через мережу.
Служби Internet До найбільш поширених служб Internet належать: Електронна пошта - обмін повідомленнями, який нагадує звичайну пошту, але віртуальну із значно швидшою доставкою інформації. Групи новин (телеконференції) - розміщення повідомлень на електронних дошках з можливістю одержання відповідей на них. Word Wide Web - пошук і перегляд потрібної інформації на Web-сторінках з використанням гіпертекстових зв'язків (див. далі). Файлові архіви - передача файлів з використанням спеціального протоколу FTP (File Transfer Protocol). Інтерактивне спілкування - спілкування в режимі реального часу, коли одразу одержуєш відповідь на своє повідомлення.
Передача повідомлень в Internet. У поштовому зв'язку є правила оформлення поштових відправлень, за якими, наприклад, лист потрібно вкласти в конверт, на якому необхідно написати адресу відправника і одержувача. Internet також працює за певними правилами (протоколами). Міжмережевий протокол встановлює правила адресації, щоб забезпечити доставку повідомлення до адресата.
Адресація в Internet. За доменною системою повне ім'я комп'ютера складається з кількох рівнів (доменів), які розташовуються зліва направо від власної назви комп'ютера з поступовим збільшенням рівня до найвищого справа. Таких рівнів, як правило, застосовується не більше 5. Наприклад, доменне ім'я google.com.ua має три домени: перший – ua (Україна) другий – com (комерційне підприємство) третій – google (власна назва комп'ютера)Домен - це рівень, зона або ділянка Internet. Домен найвищого рівня показує тип організації або державу: .com - комерційні підприємства; .edu - навчальні заклади;.gov - державні установи;.net -провайдери;.web - організації, що пропонують Web-інформацію; .uа - Україна;.es – Іспанія.
Канали зв'язку в Internet. Передача даних в мережі Internet здійснюється за допомогою каналів зв'язку. Канали зв'язку можуть бути: комутовані (існуючі телефонні мережі) виділені. При використанні виділених каналів зв'язку комп'ютер, підключений до провайдера постійно, з'єднується з ним провідною, радіорелейною, радіо або супутниковою лінією зв'язку.