Авторська розробка матеріалу до уроку, а саме презентація на тему:"О. Довженко Ніч перед боєм. Образи Діда Платона і Савки.Їхній моральний урок для солдатів".
О. П. Довженко«Ніч перед боєм»Образи дідів Платона і Савки, їхній моральний урок для солдатів
Номер слайду 2
Мета урокуучити визначати роль образів-персонажів у розкритті ідейного змісту твору та авторської позиції; розвивати вміння сприймати й осмислювати художній твір, логічне мислення, зв'язне мовлення; виявляти основні проблеми, порушені в оповіданні; виховувати почуття патріотизму, відданості Батьківщині.
Номер слайду 3
Епіграф уроку ЛИШЕ СИЛЬНИМ ДАНО ПРАВО НА БЕЗСМЕТРЯ
Номер слайду 4
Мозковий штурм Що означає слово «героїзм»?Яку людину можна назвати героєм?Якими рисами характеру наділений герой?Що означає слово «подвиг»
Номер слайду 5
Академічний тлумачний словник. Героїзм - найвище виявлення самовідданості й мужності у виконанні громадського обов'язку. Герой - видатна своїми здібностями і діяльністю людина, що виявляє відвагу, самовідданість і хоробрість у бою і в труді. Подвиг - самовіддана діяльність, поведінка, викликана глибоким почуттям
Номер слайду 6
Сенкан до слова «герой»Людина. Сильна, смілива. Любить , розуміє, дієГотова пожертвувати власним життям. Герой
Номер слайду 7
Якою ви собі уявляєте людину-героя?
Номер слайду 8
Кого , на вашу думку, можна назвати героєм у оповіданні «Ніч перед боєм»?Чи відповідають діди Платон і Савка вашим уявленням про героїв?
Номер слайду 9
Портретна характеристика персонажів. Платон Півторак - суворий і красивий. Савка - Він був маленький, з підстриженою борідкою. Був би він сильно схожий на святого Миколу-угодника, коли б величезна, мов коров'ячий кізяк, стара кепка не лежала у нього на ушах…
Номер слайду 10
Ставлення Платона і Савки до війни. Платон Півторак:…вірив у нашу перемогу. Він був (…) живим грізним голосом нашого мужнього народу. Шутка сказать, скільки землі доведеться одбирати назад. А це ж усе кров!А страдати ніколи! А треба, щоб усякий міг, коли ворог суне. А жаль — це не ваше занятіє. Перемагають горді, а не жалісливі!
Номер слайду 11
Савка:... Це ж усе доведеться забирать назад!Чим же далі ви тікаєте, тим більше крові проллється! Та не тільки вашої, солдатської, а й материнської, й дитячої крові.
Номер слайду 12
Ставлення дідів до смертіЧого вони так тієї смерті бояться? Раз уже війна, так її нічого боятися. (Платон)Уже, казав той, ні в танку не сховаєшся, ні в печі не замажешся. (Савка)Вони були сміливі, діди оті, сердиті і не боялися смерті. (Петро Колодуб)
Номер слайду 13
Ставлення до відступу військ. Тікаєте, бісові сини? Щось ви, хлопці, не той, не як його, не туди неначе йдете (...) Одежа ось нова, і торбочки, і ремні, еге, і самі ось молоді, а звертаєте неначе не туди, га?!Душа несерйозна, розбалувана…Не вміли шануватися, так уж повезем, тікайте, чорт вашу душу бери... Не вміли битися. От тобі і відступ. Скільки літ їх учили, ти подумай, Платоне. А вони тікають.
Номер слайду 14
Порада солдатам. Не з тієї пляшки наливаєте. П'єте ви, як бачу, жаль і скорботи. Марно п'єте. Це, хлопці, не ваші напої. Це напої бабські. А воїну треба напитися зараз кріпкої ненависті до ворога та презирства до смерті. Ото ваше вино. А жаль — це не ваше занятіє. Жаль підточує людину, мов та шашіль. Перемагають горді, а не жалісливі!
Номер слайду 15
По сухому темному його лицю текли сльози і падали в Десну.
Номер слайду 16
Моральний урок солдатам. Петро Колодуб:…де б я не був, як би не гули навколо мене ворожі вихори, їм ніколи вже не затушить того вогню, що викресав з мене колись у човні дід Платон... Що наше життя? Що наша кров, коли страждає вся наша земля, увесь народ?