Презентація на тему: Олександр Олесь “Україна в старовину”. “Ярослав Мудрий". Автор багатьох збірок віршів та драматичних творів для дітей і дорослих; поет-емігрант.
Олександр Олесь “Україна в старовину”. “Ярослав Мудрий”
Номер слайду 2
Справжня людина, патріот, “сонячне світло” в історії літератури. Автор багатьох збірок віршів та драматичних творів для дітей і дорослих. Поет-емігрант, життя якого проходило далеко від Батьківщини.
Номер слайду 3
1919 рік… Такою Україну він бачив востаннє…
Номер слайду 4
Такою Україна запам’яталася на все життя…
Номер слайду 5
1920 рік. Чехія. Тут написана історична поема “Княжа Україна”.
Номер слайду 6
До написання віршів про історичну давнину Олександра Олеся заохотив письменник Антін Крушельницький
Номер слайду 7
Поема - великий за обсягом, переважно віршований твір, у якому розповідається про якусь значну подію з життя. Історична поема – ліро-епічний фольклорний твір про конкретні історичні події, процеси та історичні особи.
Номер слайду 8
“Княжа Україна” – захоплююча мандрівка шляхами історії, що зберегла людська пам’ять.
Номер слайду 9
Київ… Русь… Україна… Земля твоїх предків, твого родоводу, його славної і трагічної історії
Номер слайду 10
Древній Київ… Колишня велика князівська столиця
Номер слайду 11
Славні і трагічні сторінки історії …
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Слідами славної старовини
Номер слайду 14
Дохристиянська історія
Номер слайду 15
Володимир Великий – один із славетних руських князів нашої історії.
Номер слайду 16
Після ката Святополка, Що замучив трьох братів, Брат четвертий на престолі, Ярослав розумний, сів.
Номер слайду 17
ІСТОРИЧНА РОЗВІДКА Святополк і Ярослав – сини Великого Володимира Святополк Окаянний – князь туровський і великий князь київський.У міжусобній війні 1015 року вбив своїх братів, за що дістав прізвисько Окаянний За часів його правління Русь занепадала. Ярослав Мудрий – другий син Володимира Великого. Вступив у боротьбу за владу проти брата Святополка Окаянного. Київська Русь за часів правління (1015 – 1054) досягла високого рівня розвитку і міжнародного авторитету.
Номер слайду 18
ПОМІРКУЙ ! Хто винен у занепаді Київської Русі ? Чи можна засуджувати Ярослава, який вступив у боротьбу за престол, знищивши інших претендентів ?
Номер слайду 19
І небавом знову люди Багатіти почали, І Дніпром човни чужинців Знову в Київ попливли
Номер слайду 20
Греки, німці, італійці, Чехи, угри – всі ішли, Купували, продавали І у Києві жили.
Номер слайду 21
ПОДУМАЙ ! Яким постає Київ за часів правління Ярослава ? За що народ прозвав Ярослава Мудрим ?
Номер слайду 22
Книги часів Ярослава Мудрого.
Номер слайду 23
Софія Київська – один з найцікавіших витворів мистецтва. Збудована у 1037 році
Номер слайду 24
Номер слайду 25
“Вас я, діти, покидаю, Йду я в ліпшу сторону, Але, діти, пам’ятайте мою заповідь одну: Не сваріться, жийте в згоді: Тільки мир збере усе, А не згода, наче вітер, Все по полю рознесе.
Номер слайду 26
ІСТОРИЧНА РОЗВІДКА У рік 1054 преставився великий князь руський Ярослав. А коли ще він був живий, наставив він синів своїх, сказавши їм: “Осе я одходжу зі світу сього. А ви, сини мої, майте між собою любов, бо ви єсте брати від одного отця і одної матері. І якщо будете в любові межи собою, то й бог буде в вас, і покорить він вам противників під вас, і будете ви мирно жити… то ж слухайтесь брат брата, пробувайте мирно…” (“Повість минулих літ”)
Номер слайду 27
ПОДУМАЙ І ОБГРУНТУЙ! Чи стосується заповіт і нас, сучасне покоління, що живе у XXI столітті ? Чи зберегли ми, нащадки, заповіт славного князя ?
Номер слайду 28
РОБОТА В ГРУПАХ ! Доведіть, що Ярослав - мудрий князь ? Розкажіть про діяльність Ярослава, користуючись текстом твору. Складіть інформаційне гроно.
Номер слайду 29
Державотворець Хоробрість Любов до рідної землі Турбота про простий народ Миролюбність Книголюб Далекоглядність Розум Ярослав
Номер слайду 30
Діяльність Ярослава Мудрого Діяльність Ярослава Мудрого “Звернув на лад” “Люде багатіти почали” “Човни чужинців в Київ попливли” “Всі ішли, купували продавали і у Києві жили” “Не хотів він воювати” “Твердиню понад Сяном збудував” “Не сваріться, жийте в згоді”
Номер слайду 31
Література: 1. Олександр Олесь.” Княжа Україна”. Минуле України в піснях.- К.:”Веселка”, 1991. 2. Літописи. (“Повість минулих літ”). 3. О.О.Чупринін. Українська література.- Харків, “Основа”, 2011. 4. Л.Я. Смоленко.Українська література. Навчальний посібник для 5 класу.- Харків, “Країна мрій”, 2006.