Поняття дисграфія Види дисграфії Шляхи корекції і профілактики
Номер слайду 3
Дисграфія це специфічний розлад писемнного мовлення, що виявляеться у численних типових помилках стійкого характеру. обумовлено не сформованостью вищих психічних функцій, що беруть участь у процесі оволодіння навичками письма.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Акустична дисграфія Причиною виникнення є порушення диференціації, розпізнавання близьких звуків промови. На письмі проявляється у замінах букв,що позначають свистячі та шиплячі, дзвінки та глухі, тверді та м’які(б-п, д-т, з-с, в-ф, г-к, ж-ш, ц-с, ц-т, ч-щ, о-у і-и).
Номер слайду 6
Приклад: 1. Заміна букв, що відповідають фонетично- близьким звукам: свистячі-шипячі (САПКА – ШАПКА) дзвінкі - глухі (ТИМ – ДИМ) 2. Неправильне позначення м’якості приголосних на письмі "писмо", "лубит", "больит" тощо.
Номер слайду 7
Артикуляторно-акустична дисграфія Причиною виникнення цього вида порушень є неправильна вимова звуків мовлення. Дитина пише слова так, як їх вимовляє Відображає дефектну вимову на письмі.
Номер слайду 8
Приклад: Якщо дитина говорить САРФ замість ШАРФ або ЛАКЕТА замість РАКЕТА, то найчастіше саме так і пише ці слова.
Номер слайду 9
Дисграфія на грунті порушень мовного аналізу та синтезу Причина виникнення – складнощі при розподілі речень на слова, слів на склади, звуки. Характерні помилки: пропуски приголосних; пропуски голосних; перестановка букв; додавання букв; пропуски, додавання, перестановка складів роздільне написання слів; злите написання прийменників з іншими словами ; Роздільне написання префікса та корення.
Номер слайду 10
Приклад: Білка сидить НАГІЛЬЦІ. Міша вийшов на ВУ ЛИЦЮ. плюшевого - плюшегово, килимом - кимолим, на лугах – на галух санки - снки, кричать – кичать весна - весена, школа – шекола, дружно - дружено, Олександр – Олександар
Номер слайду 11
Аграматична дисграфія Причина виникнення недорозвинення граматичної сторони мовлення . Характерні помилки: зміна відмінкових закінчень неправильне вживання прийменників, роду, числа; пропуск членів речення; порушення послідовності слів в реченнях; порушення смислових зв’язків в реченні.
Номер слайду 12
Приклад: багато деревов над столом – на столом біля нього –біля ним діти бежит
Номер слайду 13
Оптична дисграфія Причина виникнення – несформированність зорово- просторових функцій. Характерні помилки: заміна букв, що складається з однієї (И і Ш, Ц і Ш, П і Т, А і М); Заміна схожих, але по-різному розташованих у просторі елементів (В і Д, Б і Д, Ш і Т) - недописання елементів букв - «дзеркальнє» зображення букв
Номер слайду 14
Приклад: не дописування елементів букв : «и» замість «ш», «ш» замість «щ», «л» замість «м», «х» замість «ж», «и» замість «у» Додавання зайвих «ш» замість «и», чотири палочки у «ш» или «щ» тощо. Неправильне розташування елементів букв в просторі по відношенню один до одного пространстве з можливими змінами самих елементів «в» замість «д», «б» замість «д», включаючи сюди та дзеркальне зображення букв.
Номер слайду 15
Змішана форма дисграфії несформованість не однієї, а одразу двох або кількох операцій письма, що значно ускладнює загальну картину письма.
Номер слайду 16
Шляхи корекції: Правильна вимова всіх звуків рідної мови в словах і в фразовому мовленні розвиток зорової і слухової уваги зрительного и слухового внимания розвиток фонематичного слуху розвиток звукового аналізу и синтезу слів розвиток граматичної сторони мовлення
Номер слайду 17
На що треба звернути особливу увагу : 1. Якщо ваша дитина лівша. 2. Якщо ваша дитина відвідує логопедичну групу. 3. Якщо в сім’ї говорять на двох або більше мовах. 4. Якщо ваша дитина зарано пішла в школу (якщо у дитини ще не наступила психологічна готовність до навчання.) 5. Якщо у вашої дитини є проблеми з пам’яттю, увагою. 6. На письмі спостерігається - змішення букв по оптичномій подібності: б-п, т-п, а-о, е-з, д-у. -полмилки, викликанні порушення звуковимови, дитина пише те, що говорить : ліка (ріка), суба (шуба). - зміщення голосних о-у, я-ю, приголосних р-л, й-ль, парні дзвінкі та глухі приголосні, свистячі та шипячі, звуки ц, ч, щ. Наприклад: тиня (диня). - пропуски букв, складів, недописування слів. Наприклад: прта - парта, моко - молоко, весели (веселий).
Номер слайду 18
Шановні вчителі, батьки! Якщо ви помітили специфічні помилки в зошитах вашої диини (учня) необхідно проконсультуватись з логопедом, необходимо проконсультироваться с вчителем- логопедом!