Українська мова
Тема. Закріплення знань і вмінь, пов’язаних зі словами — назвами предметів.
Мета: перевірити знання, вміння, навички учнів про слова – назви предметів, а саме: знаходити іменники серед інших слів, добирати до загальних назв власні, писати власні іменники з великої букви, змінювати число іменника ; активізувати словниковий запас учнів; розвивати образне мислення, орфографічну пильність, чуття мови, аналітико-синтетичні вміння, творчі здібності; виховувати самостійність, цілеспрямованість, любов до природи, старанність і наполегливість у навчанні.
Методи: ілюстративний, проблемно-пошуковий, словесний, критичного мислення, самостійної роботи, практичний.
Тип уроку : урок закріплення знань,умінь та навичок.
Обладнання : індивідуальні картки, малюнки для малюнкового диктанту (заєць, лисиця, вовк, собака).
ХІД УРОКУ
І. Організація учнів до уроку
Лунає дзвіночок – до праці мерщій!
Ти всі перешкоди здолати зумій!
Працюй наполегливо, щиро, старанно,
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно!
ІІ. Оголошення теми, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
1. Метод «банани» Обведіть кружечком кожну другу літеру і відгадайте тему нашого уроку АСПЛКОДВДАГНДАРЗБВТИШПЛРРЕАДТМЧЕКТМІОВ
- Отже, тема уроку «СЛОВА –НАЗВИ ПРЕДМЕТІВ ». Наше завдання
закріпити знання про іменник, одержані на попередніх уроках.
3 учні працюють індивідуально:
Гра «Світлофор » (із цеглинками Лего)
Слова: українець, Харків, Дніпро, калина, верба, Київ, бандура, Леся Українка, Микола Лисенко.
- Як одним словом об’єднати всі ці слова?
3.Каліграфічна хвилинка.
У у Україна
4. Робота в парах. Гра «Склади план уроку»
- Прочитайте прислів’я (на аркушах):
Хто багато робить, той і багато вміє.
Зробив діло – гуляй сміло.
Добрий початок – половина роботи.
- Пронумеруйте прислів’я в такому порядку, щоб відтворити послідовність дій нашого уроку.
- Молодці. У нас добрий початок і я сподіваюсь, що ми з вами виконаємо багато цікавих завдань.
ІІІ. Використання практичних завдань на повторення й закріплення основних умінь і навичок.
Прочитайте слова на картках. Підніміть руки, у кого написані на картах слова, які не означають назви предметів. Прикріпіть ці слова на дошці.
працювати
гарно
Ми
дуже
вміємо
- Як одним словом назвати ці слова? (звірі)
- А яке з цих слів може бути зайвим? Чому?
5. Гра «Придумай кличку»
Собака
Кіт
Папуга
Хом’як
6.Вибірковий диктант.
Послухайте вірш і зловіть «зимові » іменники, запам’ятайте їх.
ЗИМОВИЙ РАНОК
Якось вранці на поріг
Випав білий-білий сніг.
Біла стала вся земля,
Річка, луг, ліси й поля.
Засвистіла завірюха,
Морозець щипа за вуха.
Діти кажуть «Все дарма!
Це ж чудово! Це ж зима! ( Г. Шевчук)
-Запишіть їх.
- Які слова ви виписали? (взаємоперевірка)
7. Робота в групах «Знайди зайве»
Група 1. Заєць, ведмеді, їжаки, лисиці.
Група 2. Барвінок, мак, ромашки, волошка.
Група 3. Стіл, шафа, диван, крісла.
Група 4. Мальви, калина, верби, вишні.
Група 5. Горобці, ворони, сороки, дятел.
- Як треба змінити слова заєць, ромашки, крісла , калина, дятел, щоб вони не були «зайвими»?
ІV.Підсумок уроку.
- Над чим працювали на уроці?
- Що запам’ятали з вивченого на уроці?
- Додайте по одній літері до кожного слова і прочитайте у вертикальному стовпчику чарівне слово.
.иша
.сел
.ось
.рел
.ятел
.пля
.ндик
Всі ви, діти — молодці,
Гарно працювали!
Але дзвоник пролунав,
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.