Презентація на тему " Український меценат Петро Яцик "

Про матеріал
Матеріал присвячений до 100-річчя з дня народження визначного українського мецената і канадського бізнесмена Петра Яцика, який залишив помітний, глибокий, добрий слід на землі, а передовсім – в історії української мови. 25 травня 2001 року відбувся І Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Люби й вивчай українську мову 100 – річчю з дня народження присвячується

Номер слайду 2

ПЕТРО ЯЦИК - ОДНА З НАЙВІДОМІШИХ І НАЙВЕЛИЧНІШИХ ПОСТАТЕЙ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ... “Існуючи та працюючи заради цього (захисту і популяризації рідної мови) все своє життя, я свято вірив: замість того, щоб цілий вік нарікати на темряву, краще засвітити бодай одну свічку – й на світі менше стане темряви” Петро Яцик

Номер слайду 3

Щороку, починаючи з 2000-го, в День української писемності та мови в Україні стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика - конкурс, який має на меті утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання поваги до культури й традицій українського народу. Народився 7 липня 1921 Верхнє Синьовидне на Львівщині Помер 8 листопада 2001 (80 років) Громадянство Канада Національність українець Діяльність підприємець, меценат Нагороди Орден князя Ярослава Мудрого

Номер слайду 4

МІЖНАРОДНИЙ КОНКУРС З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ІМЕНІ ПЕТРА ЯЦИКА Урочисте відкриття конкурсу відбувається саме у День української писемності та мови. Мета конкурсу - утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання поваги до культури і традицій українського народу. Організаторами конкурсу є Міністерство освіти і науки України та Ліга українських меценатів. Підтримує конкурс і Міністерство культури і туризму України.

Номер слайду 5

Попри все, конкурс імені Яцика в Україні проводитиметься в усіх областях. Він триватиме кілька місяців. Переможців визначать навесні та нагороджуватимуть у квітні. Вони отримають стипендію від Президента і мають можливість вступати до вищих навчальних закладів на пільгових умовах. Михайло Слабошпицький, виконавчий директор Ліги українських меценатів

Номер слайду 6

Конкурс має на меті утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання поваги до культури й традицій українського народу. За ухвалою Ліги українських меценатів, конкурсу надано ім'я Петра Яцика, а його дочка Люба стала почесним головою конкурсу. За останні роки кількість учасників конкурсу сягала 5 млн людей з-понад 20 країн світу.

Номер слайду 7

Петро Яцик (1921 - 2001) - відомий канадський бізнесмен і меценат українського походження. З кінця 50-х минулого століття років почав направляти значні кошти на реалізацію різноманітних наукових та культурних проектів української діаспори. Він став першим меценатом багатотомної "Енциклопедії українознавства", що видавалася у повоєнні роки. Найбільш відомим проектом, профінансованим Петром Яциком, стало видання англійською мовою "Історії України-Русі" М. Грушевського. На переклад і друк цієї монументальної праці меценат пожертвував 15 млн. дол.

Номер слайду 8

Петро Яцик заснував Міжнародний благодійний фонд "Ліга українських меценатів" і був його почесним президентом. Сума пожертв на українські інституції в західному світі складає понад 16 млн. доларів. За багатолітню меценатську діяльність нагороджений "Почесною відзнакою Президента України" (1996 р.).

Номер слайду 9

Петро Яцик уперше виступив із пропозицією проведення в Україні мовного конкурсу серед молоді. Цю ідею підтримала Ліга українських меценатів, що об'єднує представників бізнесу з багатьох країн світу. Вони надали спонсорську підтримку у проведенні конкурсу та кошти для нагородженні його переможців. Вагомий внесок на фінансування конкурсу зробив і сам Петро Яцик.

Номер слайду 10

Він був обраний почесним доктором права Гарвардського університету, входив до Наглядової ради Колумбійського університету, став науковим консультантом Альбертського і Торонтського університетів.

Номер слайду 11

П.Яцик - один з фундаторів Інституту українських студій Гарвардського університету (США), засновник центру досліджень історії України ім. П.Яцика при Альбертському університеті (Канада), Освітньої фундації ім. Петра Яцика, Українського лекторію в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті, документаційного центру в бібліотеці ім. Джона П. Робертса при Торонтському університеті. Завдяки внесеним П.Яциком 750 тис. доларів відкрито спеціальний український відділ в Інституті ім. Гаррімана при Колумбійському університеті. Коштом мецената видано чимало наукових монографій з історії України, економіки, політології, медицини, етнографії.

Номер слайду 12

Він був сиротою. У сім’ї четверо дітей, Петро — найстарший — і всі на ньому. Тож іще в дитинстві він став самостійним, сам давав собі раду. То був жорстокий урок життя, але це вже визначило його майбутнє. Це, мабуть, найсамодостатніша і найнезалежніша людина з усіх, кого я знав. Деякі можуть розраховувати на родину, на державу, Петро Яцик міг розраховувати тільки на себе. Життя не могло задушити таку людину. УРОКИ ЖИТТЯ

Номер слайду 13

Пам’ятаю добре, як світлої пам’яті Петро Яцик розповідав про задум такого проекту. Його ідея відразу сподобалася багатьом, бо вона була перейнята турботою про долю української мови. Мабуть, зайве нагадувати, що діаспора завжди гостро сприймає мовну ситуацію, бо вона все ще лишається драматичною в Україні. І не можна сказати з остаточною переконаністю, що державна мова не під загрозою. Ми й далі підтримуватимемо цей конкурс, бо навіть із Торонто він бачиться найбільшим, наймасштабнішим національним проектом. Надзвичайно важливим для України. Леонід ЛІЩИНА, меценат одинадцяти конкурсів імені П.Яцика

Номер слайду 14

Петро Яцик з дочкою Надією на Хрещатику Петро Яцик був багатий духом. І як міг, підтримував українську духовність. Так, він утвердився в канадському бізнесі й став одним з найбагатших (якщо й не найбагатшим серед українського зарубіжжя). Але можу засвідчити: жив він дуже скромно. Зате не жалів грошей на доброчинність, на підтримку української культури, освіти, науки. Добродійність Яцика – це окрема велика тема, яка ще потребує свого глибшого дослідження. 

Номер слайду 15

Людина живе доти, доки про неї пам'ятають. А пам'ятають здебільшого не стільки те, що вона сказала, як те, що вона зробила. Канадійський бізнесмен і меценат з українською душею Петро Яцик залишається в пам'яті тих, хто його знав, і тих, хто тільки чув про нього, своїми справами, своїми проектами. Презентацію підготувала Кузьма Н.В., учитель української мови та літератури Іршавського ліцею №1

ppt
Додано
6 листопада 2021
Переглядів
4699
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку