27 квітня о 18:00Вебінар: Кольоротерапія: використання технології в роботі з учнями початкової школи

Презентація на тему "Ватажки селянських повстань. Залізняк Максим"

Про матеріал
Обличчя історії України формують особистості. Це ті видатні історичні постаті, які залишили свій важливий внесок в історії і стали гордістю України. Дана презентація може бути використана на уроках з історії України в 8 класі під час вивчення історії України, на заняттях з факультативу «Видатні постаті України», на заняттях історичного гуртка та в позакласній роботі з історії.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Максим Залізняк

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Запорозький козак Максим Залізняк увічнив своє ім'я тим, що очолив Коліївщину - велике народно-визвольне (гайдамацьке) повстання 1768-1769 рр. на Правобережній Україні. У XVIII ст. гайдамаками (у перекладі з тюркської слово «гайдамака» означає «гнати», «турбувати», «чинити свавілля») польські шляхтичі називали насамперед учасників селянських рухів, українських повстанців. Назва повстання «Коліївщина» походить, очевидно, від слів «колоти», «колій», які характеризували повстанця, котрий нищить ворогів, або ж від слова «кіл», тобто предмета, що міг використовуватися як зброя.

Номер слайду 4

В історичних джерелах не збереглося відомостей про дати народження та смерті Максима Ієвлевича Залізняка. За одними даними він народився у містечку Медведівці, за іншими - у селі Івківцях поблиз Медведівки (Чигиринського району Черкаської області). Медведівка, церква Успіння Пресвятої Богородиці

Номер слайду 5

Залізняк був дуже ревний православний християнин. В 1767 р. став послушником спочатку Онуфріївського, а згодом Мотронинського Троїцького православного монастиря на Чигиринщині.

Номер слайду 6

Юнаком Максим подався на Запорозьку Січ, де пройшов суворий козацький вишкіл. У пошуках засобів до існування наймався на різні роботи. З 1762 р. працював на рибних промислах на Дніпрі. Пізніше заробітчанська доля закинула його до Очакова.

Номер слайду 7

Залізняк мав розвинену політичну самосвідомість і загострене почуття соціальної справедливості. Тому його не залишили байдужим різке посилення релігійних переслідувань православного населення, репресії та загострення соціальної обстановки на Правобережній Україні, спричинені діяльністю учасників поляків. У березні 1768 р. Залізняк разом з кількома побратимами-запорожцями зібралися на таємну зустріч у Мотронинському Троїцькому монастирі. На ній було ухвалено рішення про підготовку до повстання. Залізняка проголошено полковником.

Номер слайду 8

Мотронинський Троїцький монастир

Номер слайду 9

На Запорожжя, Правобережну і Лівобережну Україну відправлено козацьких посланців із закликами до боротьби проти польсько-шляхетських поневолювачів. Вже у травні в Холодному Яру (поблизу Мотронинського монастиря) було сформовано боєздатне ядро повстанського війська чисельністю близько 400 чоловік. 26 травня цей загін на чолі з Максимом Залізняком виступив у похід.

Номер слайду 10

Повстанці швидко оволоділи Медведівкою, Жаботином, Смілою, Черкасами, Каневом, Богуславом, Мошнами, Кам'яним Бродом, Лисянкою та багатьма іншими населеними пунктами Подніпров'я. Рятуючись від народного гніву, в укріплені міста кинулися шляхтичі, їхні управителі, слуги, орендарі та лихварі. Близько 6 тис. їх зібралося в Умані.

Номер слайду 11

Це місто було потужною фортецею. Його оточували рови, вали з міцним палісадом, на яких розміщувалося 32 гармати. Всередині міста знаходилися додаткові оборонні споруди. Умань захищали солдати гарнізону, а також полк надвірних козаків польського магната Потоцького. Напередодні штурму міста до повстанського загону Максима Залізняка приєдналися надвірні козаки на чолі з сотником Іваном Гонтою. 10 червня повстанці взяли Умань у свої руки.  

Номер слайду 12

Розпочалася нова фаза народного повстання. Урочище Карчівка поблизу Умані перетворилося на основний повстанський табір. На загальній раді повстанців обрано гетьмана та старшину. Гетьманом став Максим Залізняк. Керівники Коліївщини приступили до організації влади на визволеній території на засадах козацького устрою. У цьому зв'язку Залізняк повсюдно розсилав свої універсали. Проголошувалася ліквідація польського панування, унії та панщини. Вживалися заходи для зміцнення бойових загонів повстанців, які будувалися на організаційних засадах й традиціях козацького війська.

Номер слайду 13

Такий характер повстання не на жарт налякав російський уряд. Його вельми непокоїло насамперед те, що полум'я соціальної боротьби селянства Правобережної України може перекинутися на українські території, які перебували під владою Російської імперії. Катерина II вирішила силою зброї придушити визвольний рух на Правобережжі. Реалізації подібних намірів сприяло те, що в цьому регіоні вже знаходилися російські війська, які допомагали польському королю загнуздати рух конфедератів.

Номер слайду 14

Російське командування відправило до Умані карателів - полк донських козаків, який вів полковник Гур'єв. Не виказуючи своїх справжніх намірів, царський полковник розташувався зі своїми силами під містом поруч з табором повстанців. Вдаючи з себе союзника Залізняка і Гонти, Гур'єв став обговорювати з ним перспективи спільних військових операцій проти конфедератів.

Номер слайду 15

8 липня, дізнавшись про наближення до Умані додаткових континґентів російських військ, він розпорядився влаштувати для повстанців бенкет. Тим часом його солдати непомітно захопили склад зброї, коні повстанців і оточили їхній табір. Запросивши Залізняка, Гонту та інших ватажків до свого намету, Гур'єв наказав їх заарештувати. Одночасно царські війська почали брати у полон учасників повстання.

Номер слайду 16

Протягом липня-серпня 1768 р. виявилися розгромленими більшість повстанських загонів. Гайдамаки - жителі Правобережжя були передані для покарання польським властям. Особливо жахливими і масовими стали страти учасників Коліївщини у селі Кодні (тепер Житомирського району Житомирської області). Ті повстанці, які мали російське підданство, після жорстоких тілесних екзекуцій були заслані на каторгу до Сибіру.

Номер слайду 17

За вироком Київської Губернської канцелярії Залізняка засуджено до середньовічної кари - колесування. Утім, цю кару було замінено іншою - повстанському ватажку було завдано 150 ударів батогом, піддано клеймуванню і заслано в Нерчинськ на довічну каторгу. За деякими свідченнями він звідти утік і взяв участь у селянській війні в Росії 1773-1775 рр. під проводом Омеляна Пугачова.

Номер слайду 18

Героїчна постать Максима Залізняка оспівана в усній народній творчості - історичних думах, піснях, переказах та леґендах.

Номер слайду 19

Максим козак Залізняк,Козак з Запорожжя. Як поїхав на Вкраїну,Як пишная рожа!Зібрав війська сорок тисяч. В місті Жаботині. Обступили город Умань. В обідній годині. Обступили город Умань,Покопали шанціТа вдарили з семи гармат. У середу вранці. Та вдарили з семи гармат. У середу вранці,Накидали за годину. Панів повні шанці…Отак Максим ЗалізнякІз панами бився,І за те він слави. Гарной залучився. Лине гомін, лине гомін. По степу німому. Вертаються козаченькиІз бою додому.

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Тулумбас. Холодний яр. Чигиринський район

Номер слайду 22

Тулумбас. Холодний яр. Чигиринський район

Номер слайду 23

Знаменитий дуб Максима Залізняка, одне з 10 старіших дерев Європи, 1100 років

Номер слайду 24

Знаменитий дуб Максима Залізняка, одне з 10 старіших дерев Європи, 1100 років

Номер слайду 25

Номер слайду 26

Пам'ятник Максиму Кривоносу в с. Медведівці Чигиринського району

Номер слайду 27

Пам'ятник Максиму Кривоносу в с. Медведівці Чигиринського району

Номер слайду 28

Пам'ятник Максиму Кривоносу в с. Медведівці Чигиринського району

Номер слайду 29

Максим Залізняк. Погруддя роботи І. Гончара на батьківщині в с.Івківці

Номер слайду 30

Максим Залізняк. Погруддя роботи І. Гончара на батьківщині в с.Івківці

Номер слайду 31

В Умані з’явився пам’ятник Гонті та Залізняку

Номер слайду 32

В Умані з’явився пам’ятник Гонті та Залізняку

Номер слайду 33

В Умані з’явився пам’ятник Гонті та Залізняку

Номер слайду 34

Номер слайду 35

В Умані з’явився пам’ятник Гонті та Залізняку

Номер слайду 36

Пам'ятник Максиму Залізняку у Києві

Номер слайду 37

Пам'ятник Коліївщині у Кодні

Номер слайду 38

Пам'ятник Коліївщині в с. Буда

Номер слайду 39

Пам'ятник Коліївщині у Смілі

Номер слайду 40

Пам'ятник Коліївщині у Смілі

Номер слайду 41

Номер слайду 42

Номер слайду 43

Номер слайду 44

Номер слайду 45

pptx
Додав(-ла)
Sorich Irina
Додано
27 лютого 2019
Переглядів
1352
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку