Написання -н- у дієприкметниках та -нн- у прикметниках дієприкметникового походження
Номер слайду 2
ЗГАДАЙМО ТВОРЕННЯ АКТИВНИХ ТА ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВАктивні дієприкметники творяться лише від неперехідних дієслів. Активні дієприкметники бувають доконаного і недоконаного виду. Активні дієприкметники доконаного виду творяться, як і минулий час, від основи неозначеної форми дієслова доконаного виду за допомогою суфікса -л(ий): посиві(ти) — посивілий, підупа(сти) — підупалий. При цьому суфікс основи -ну- в процесі словотворення випадає: зів’я(нути) — зів’ялий. Увага! Суфікси -ш(ий), -вш(ий), -вш(ийся) в українській мові для творення дієприкметників не використовуються: не “посинівший”, а посинілий; не “висохший”, а висохлий; не “розчервонівшийся”, а розчервонілий
Номер слайду 3
Творення й правопис пасивних дієприкметників. Пасивні дієприкметники творяться від перехідних дієслів: написати лист — написаний лист; прочитати книжку — прочитана книжка. Пасивні дієприкметники як доконаного, так і недоконаного виду творяться однаково. Якщо основа дієслова в неозначеній формі закінчується на -а, то до неї додаємо суфікс -н(ий): обладна(ти) — обладнаний, обговорюва(ти) — обговорюваний, спиля(ти) — спиляний
Номер слайду 4
Якщо основа дієслова в неозначеній формі закінчується не на -а, то беремо дієслово в 1-й особі однини і, відкинувши закінчення, до основи додаємо суфікс -ен(ий): розбуди(ти) — розбудж(у) — розбуджений, в’їзди(ти) — в’їждж(у) — в’їжджений, скоси(ти) — скош(у) — скошений, розсуну(ти) — розсун(у) — розсунений.
Номер слайду 5
У суфіксах пасивних дієприкметників -н- не подвоюється: сказаний, закінчений, запрограмований, довершений. У суфіксах пасивних дієприкметників пишеться лише е, є (а не и, і): зачинити — зачинений, побілити — побілений, розбудити — розбуджений, занепокоїти — занепокоєний, присвоїти — присвоєний.
Номер слайду 6
В українській мові дієприкметники можуть утрачати властиві їм дієслівні ознаки й переходити до розряду прикметників. При цьому вони вже виражають постійну ознаку предмета й не мають залежних слів. У сполученнях смажена риба, квашена капуста, парене молоко слова смажена, квашена, парене — прикметники, бо вони виражають постійну ознаку предмета. У висловах риба, смажена на олії; молоко, парене в печі; у діжці квашена капуста ті самі слова — дієприкметники, оскільки виражають ознаку предмета за дією й мають залежні слова.
Номер слайду 7
Потрібно розрізняти однозвучні прикметники та дієприкметники. У прикметниках найчастіше наголошений суфікс і пишуться дві літери -нн-, а в дієприкметниках часто цей суфікс ненаголошений і завжди пишеться одна буква -н (ен): здійсненний (який може здійснюватися — прикметник) і здійснений (який здійснився — дієприкметник), нездоланний (непереможний — прикметник) і нездоланий (якого не подолали — дієприкметник), незліченний (представлений у дуже великій кількості) і незлічений (не порахований — дієприкметник) та інші.
Номер слайду 8
Увага! З однією літерою –н- (ен) завжди пишуться: печений, варений, завчений, бережений, товчений, точений, копчений (прикметники з наголошеним суфіксом) і печений, варений, завчений, бережений, товчений, точений, копчений (дієприкметники з наголосом на корені чи префіксі).
УСТАВТЕ В ПОДАНИХ СЛОВАХ, ДЕ ПОТРІБНО, ПРОПУЩЕНУ БУКВУ -Н-(виділена буква вказує на наголос)НеоцІнен..ий, незбагн. Ен..й, нездІйснен..ий, нездійсн. Ен..ий,неоцін. Ен..ий, незб. Агнен..й, неприм. Ирен..ий, непримир. Ен..ий,нат. Ягнен...ий, наст. Оян..ий, нескінч. Ен..ий, невблаг. Ан..ий, в. Имріян..ий, нескінч. Ен..ий. З двома словами на вибір складіть речення