Презентація до відкритого уроку в 7 класі на тему "Не з дієприсліниками".
Мета: навчити учнів правильно писати не- з дієприслівниками, застосовуючи відповідні правила, аргументовано доводити свій вибір; формувати компетентності: комунікативну(мовну та мовленнєву – навички спілкування та письма);
соціальну – формування поваги до традицій українського народу(народна творчість); інформаційно-пізнавальну – розвиток пізнавальних інтересів; розвивати пам'ять, логічне мислення; виховувати почуття поваги до народної творчості.
Коментоване письмо1) Петро (не)здужаючи вже кілька днів виглядав блідим і знесиленим. Він (не)здужавши підняти уламок скали приніс великий гострий камінь.2) (Не)покоячись на м’яких меблях змалку він звик до дерев’яних нар.(Не)покоячись про довкілля старшокласники вирішили патрулювати парк.3) Баба побігла селом (не)славлячи своїх дітей. Вони чесно виконували свою роботу (не)славлячи героїв.
Гра «Знайди пару»{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Говорити (не)думаючи, - (не)знаючи курсу.(Не)попрацювавши у спеку,втрачають відповідальність. Не піднімай вітрил, оскверняєш себе.(Не)славлячи інших,однаково, що стріляти не цілячись.(Не)хтуючи обов’язки,і мухи не впіймаєш. Якби, (не)беручись за справу, можна було навчитися,соромиш себе.(Не)навидячи інших, пес став би професором.(Не)вміючи,голодуватимеш у холод.
Байка Чорно працював Віл, (не)доїдаючи, (не)допиваючи, із плуга у віз перепрягаючись. І все тягнув лямку з останніх сил, навіть хвилини (не)спочиваючи. Зустрівся якось із ним благородний Олень та й питає: Заради чого жили надриваєш, (не)волячи себе повсякчас?Як заради чого? Для дітей стараюся, (не)покоюся про їхнє майбутнє!А я (не)гаю часу даремно, учу своїх оленят самостійно харч добувати, щоб (не)росли трутнями.(За І. Власенком)
«Загублене слово»Незважаючи – не зважаючи – не дивлячись1. …. на дощ, ми ідемо гуляти.2. Хлопчик біг, …. під ноги.3. Я іду в кіно, …. на пізній час.3. Діти, …. на зауваження вихователя, продовжували гратись.4. Учениця писала речення, …. на дошку.5. …. на маленький вітерець, було дуже душно.6. Дівчина, …. на прохання зупинитись, продовжувала бігти далі.7. Жінки, …. на крики дітей, спокійно розмовляли.8. Максим ніяково поклав подарунок на стіл, … на Марину.
Перевір1. Незважаючи на дощ, ми ідемо гуляти.2. Хлопчик біг, не дивлячись під ноги.3. Я іду в кіно, незважаючи на пізній час.3. Діти, не зважаючи на зауваження вихователя, продовжували гратись.4. Учениця писала речення, не дивлячись на дошку.5. Незважаючи на маленький вітерець, було дуже душно.6. Дівчина, не зважаючи на прохання зупинитись, продовжувала бігти далі.7. Жінки, не зважаючи на крики дітей, спокійно розмовляли.8. Максим ніяково поклав подарунок на стіл, не дивлячись на Марину.
Гра «Хто швидше»Запишіть подані словосполучення з дієприслівни-ками у 2 стовпчики: 1) ті, що пишуться з не окремо; 2) ті, що пишуться з не разом.(Не)прочитавши книгу, (не)повернувшись у село, (не)почувши дзвоника, (не)дооцінюючи можливості, (не)розламавши кригу, (не)стямлячись від обурення, (не)дослухаючись до порад, (не)долюблюючи брехунів, (не)доївши яблука, (не)волячи сусідів, (не)зловивши риби, (не)покоячись про ячмінь, (не)вгаваючи ні на хвилину, (не)помітивши ошуканства, (не)навидячи базік, (не)підрахувавши витрат.