1791. VІІІ – Фрідріх Вільгельм ІІ та австрійський імператор Леопольд проголосили про вторгнення до революційної Франції. Фрідріх Вільгельм ІІЛеопольд1792. ІV – початок війни. Німецька армія розпочала наступ проти Франції, але в битві при Вальмі французька армія завдала поразки та вступила на територію Німеччини. Битва при Вальмі. Картина роботи Ораса Верне, Національна галерея, Лондон
1795. 5. ІV – Пруссія уклала мир з Францією. За договором Франції відходила територія лівобережжя Рейну.1797 – Австрія уклала мирний договір з Францією.1803 – під тиском Наполеона були ліквідовані всі німецькі дрібні держави. Ці території переходили до Бадену, Баварії, Вюртембергу, Саксонії.1806. 12. VІІ – утворено рейнський союз до якого увійшли 21 німецька держави. Таким чином, закінчилася історія Священної Римської імперії.1807 – утворено Вестфальське королівство.
1806. 14. Х – Пруссія зазнала поразку в битві під Ієною та Ауерштедтом.1807 – за Тільзітським миром між Наполеоном (Франція), Олександром І (Росія), та Фрідріхом Вільгельмом ІІІ (Пруссія) Пруссія втратила західні території, та території за другим та третім поділом Речі Посполитої. Зустріч трьох імператорів у Тільзіті.
В Німеччині було скасовано кріпацтво.1814 – впровадження загальної військової повинності.1814. І – остаточне звільнення німецьких земель з під Французьких військ.1815 – за рішенням віденського конгресу створено Німецький союз до якого було включено 37 пізніш 34 самостійних монархій та 4 вільних міста (Гамбург, Бремен, Любек, Франкфурт - на – Майні.1834 - створено митний союз внаслідок якого знищувалися митні кордони між німецькими країнами. Червоним кольором позначено кордони Німецького союзу 1815 року (колишні кордони Священної Римської імперії. Синім кольором показано держави митного союзу в 1834 р. До 1866 р. до союзу приєдналися країни позначені зеленим кольором.
НА ПОЧАТКУ 30-х РОКІВ ХІХ ст. в НІМЕЧЧИНІ ПОЧАВСЯ ПРОМИСЛОВИЙ ПЕРЕВОРОТ (перехід від мануфактури до фабрик). 1822 – на Рейні з’явилися перші пароплави.1835 – відкрита перша залізниця Нюрнбергг – Фюрт, потім – Берлін – Потсдам, Лейпциг – Дрезден. Крім залізничних будувалися і шосейні шляхи. Найбільш швидко розвивалася Рейнська область. Центрами гірничої та металургійної промисловості стали Бохум і Ессен. Кількість парових двигунів нараховувалося в 1849 році – 1264.1841 – в Берліні було побудовано перший паровоз. Пам’ятна монетана згадкувідкриття залізниціНюрнберг – Фюрт. В Саксонії розвивалася текстильна промисловість.1840 – на престол вступив новий король Фрідріх Вільгельм ІV. Фрідріх Вільгельм ІV
1850 - «ольмюцьке приниження» ПруссіїФредерик VII1848.20.І - помер король данський Християн VIII. Новий король Фрідріх VII видав єдину конституцію для всієї держави. Але, пронімецькі урядовці Шлезвігу і Гольштейну (ці державні утворення мали певну самостійність в кордонах Датського королівства) виставили свої вимоги, а коли вони були відкинені королем, почалися заворушення серед населення і 231850. ХІ – в Ольмюці відбулася нарада представників Австрії та Пруссії. Пруссія відмовилася від своїх зазіхань на данські землі.березня в Кілі був утворений тимчасовий уряд на чолі з Фрідріхом Августенбургським, який звернувся по допомогу до Пруссії. Пруссія запропонувала Данії вирішити конфлікт мирним шляхом, але Данія на це не погодилась і почалася війна між Пруссією та Данією. Данію підтримувала Австрія.
1864 – Пруссія розпочала війну проти Данії. Пруссія отримала право на Шлезвіг, Австрія на Голштинію.1866. VІ – прусські війська зайняли Голштинію.1863. ХІ - в Данії була прийнята нова конституція, по якій Шлезвіг приєднувався до Данського королівства. Австрія і Пруссія висунули Данії вимогу скасувати конституцію і окупували Гольштейн, а також німецьке князівство Лауенбург, на яке претендувала Данія. А 16 січня Австрія і Пруссія оголосили Данії ультиматум з вимогою відновити статус Шлезвіга. В кінці січня Данія відхилила ультиматум.
Після приєднання Шлезвига О. Бісмарк виступив з пропозицією виключити Австрію з Німецького союзу. Австрія оголосила війну Пруссії.1866. 3. VІІ. – при Садова прусські війська розгромили армію Австрії.1866. 24. VІІІ – в Празі Австрія підписала мирний договір з Пруссією. За договором Австрія виходила з союзу та відмовлялася від втручання в німецькі справи.1866. 4. VІІІ – створено Північнонімецький союз до якого увійшли 8 держав та 3 вільних міста.
1867 затверджено конституцію Союзу. Вся влада зосереджувалася в руках (президента) прусського короля. Заступником президента був призначений ним союзний канцлер (прем’єр - міністр). ПРИЗНАЧАЄКАНЦЛЕРУРЯДЗаконодавча влада зосереджувалася в руках парламенту – рейхстага. БУНДЕСРАТ 58 члена. РЕЙХСТАГ297 депутатіввибори. Представники до Ради делегувалися з представників союзних держав. Депутати до Нижньої палати обиралися.
Після об’єднання Німеччини завершується промисловий переворот. Цьому сприяло приєднання Ельзасу і Лотарингії, контрибуція у 5 млрд франків від Франції, нові відкриття в науці й техніці. Розвиток економіки Німеччини в 1871—1914 рр. мав свої особливості:велику роль у створенні важкої промисловості відігравали державні замовлення, субсидії, пільги, будівництво заводів за рахунок держави.промисловість будувалася на новітній промисловій базі. З'являються хімічна, електротехнічна, металообробна, машинобудівна галузі. Висока концентрація та швидкі темпи розвитку в районах Рейнської області, Рурі, Берліні, Силезії. Поміщицьке господарство поступово, еволюційним шляхом, переходило до капіталістичного, товарного виробництва.13 %Німеччина32 %Велика Британія. Частка Німеччини у світовому виробництві становила 13 %, тоді як Великої Британії — 32 %. На початок ХХ ст. Німеччина випередила Велику Британію. Велика Британія. Німеччина
Наприкінці XIX ст. в Німеччині, як і в інших індустріальних державах, з’явилися монополії. У 1914 р. їх налічувалося 600. 85 % фінансових капіталів контролювали вісім банків. Найвідомішими були монополії А. Круппа, Рейнсько -Вестфальський чавуноливарний картель, Німецький союз прокатних заводів, Рейнсько - Вестфальський кам’яновугільний синдикат. А. Крупп1872 р. - О. фон Бісмарк домігся прийняття закону, згідно з яким духовенство позбавлялося права нагляду за школами. Священикам заборонялося вести політичну агітацію.1872 р.«культуркампф»Замість церковного шлюбу вводився інститут громадянського шлюбу, передбачалася державна реєстрація народження та смерті. Політика, спрямована проти впливу католицької церкви, дістала офіційну назву «боротьба за культуру» ( «культуркампф»).
О. фон Бісмарк розгорнув боротьбу проти соціалістів.1878 р., - після двох терористичних замахів на імператора, він запропонував рейхстагу прийняти «Виключний закон проти соціалістів», який забороняв діяльність соціалістичних організацій і робітничих газет.1878 р. «Виключний закон проти соціалістів»1881 р. він оголосив про початок «ери робітничого законодавства». Закон про страхування. Закон про пенсіїЗакон про 11-годинний робочий день. У наступні три роки рейхстаг прийняв закони про страхування робітників від нещасних випадків на виробництві та від хвороб. У 1889 р. з’явився закон про надання пенсії за віком (із 70 років) та в разі втратипрацездатності, у 1891 р. — закони про 11-годинний робочий день та про заборону дитячої праці до 13 років. У середині 90-х рр. XIX ст. Німеччина стала державою з найбільш передовим соціальним законодавством.
Союз трьох імператорів.1873 р. - Росія та Німеччина підписали союзний договір. Через місяць таку саму угоду уклали Росія та Австро-Угорщина. Так утворився Союз трьох імператорів.1873 НІМЕЦЬКА ІМПЕРІЯРОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ1873 РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯАВСТРІЙСЬКА ІМПЕРІЯ1882 - створення Троїстого союзу.1879 р. Німеччина та Австро-Угорщина підписали союзний договір, спрямований як проти Франції, так і проти Росії.1879 НІМЕЦЬКА ІМПЕРІЯАВСТРІЙСЬКА ІМПЕРІЯ1882 р. до цієї угоди приєдналася Італія. У результаті було створено Троїстий союз, що свідчило про прагнення Німеччини посісти провідне місце в Європі.1882ІТАЛІЙСЬКЕ КОРОЛІВСТВО
Країни Троїстого союзу. Колонії Німеччини1884 р. - Німеччина встановила протекторат над частиною Південно-Західної Африки (Намібія) і Центральною Африкою (Того, Камерун). Наступного року контроль було поширено на частину Східної Африки (Танганьїка). В басейні Тихого океану Німеччина встановила контроль над Маріанськими, Маршаловими, Каролінськими, частиною Соломонових островів. Колонії Німеччини в Океанії
В умовах дії «Виключного закону проти соціалістів» німецьким соціал-демократам доводилося існувати напівлегально."Готська програма"1875 р.Їхня Готська програма (1875 р.) містила низку радикальних положень (про диктатуру пролетаріату, соціалістичну революцію). Після скасування «Виключного закону проти соціалістів» теоретичною основою Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) була Ерфуртська програма (1891 р.), яка відповідала основним положенням марксизму, але стала більш поміркованою."Ерфуртська програма"1891 р. Німецькі соціал - демократи були наймогутнішою робітничою партією Європи. На початку XX ст. СДПН налічувала 1 млн членів і мали найбільшу фракцію в парламенті — 109 депутатів із 397. Е. Бернштейн. У 1899 р. один із лідерів і теоретиків соціал-демократії Е. Бернштейн у книзі «Передумови соціалізму і завдання соціал-демократії» піддав критиці принципові положення марксистської теорії. Спроба перегляду марксизму була оголошена ревізіонізмом, правим ухилом у соціал-демократії.
Виступ Е. Бернштейна призвів до розколу в соціал-демократичному русі Німеччини на правих (Е. Бернштейн), центристів (А. Бебель, К. Каутський) і лівих (К. Лібкнехт, Р. Люксембург). А. Бебель. К. Каутський. К. Лібкнехт. Р. Люксембург. Особливістю Німеччини було те, що саме в цій країні був найбільш активний, так званий, робітничий рух. Умовний поділ на «правих», «центристів», «лівих» був запропонований під час, так званої, «Великої французької революції». Пишуть, що «ліві» виступають за робітників та селян, праві – за так званих «експлуататорів», центристі, зрозуміло займали помірковану позицію. Але, все це не відповідає дійсності!!!
доктрина пангерманізму- стверджувала, що німці перевершують усі народи й мають панувати над ними. (Так стверджує підручник.) До планів німецької експансії входило загарбання англійських і французьких колоній та прикордонних районів Франції (експансія на Захід), захоплення частини Росії — Прибалтики, України, Північного Кавказу, проникнення на Близький Схід.