ІІ. Річки – 63-73 тис. Річка – природний водний потік, що протікає у зниженнях рельєфу, створених її рухом. 1. Класифікація річок за довжиною: Струмки (до 10 км) Малі (10-100 км) Середні (100-500 км) – 110 Великі (понад 500 км) - 8 2. Річкова мережа Середня густота (Г) річкової мережі в Україні становить 0,39 км/км2. max Зх., Пн. min Пд., Пд-Сх. Річки нашої держави належать до басейну Атлантичного океану. 96 % з них несуть свої води у Чорне й Азовське моря. Лише окремі – до Балтійського моря. Це праві притоки Вісли – Західний Буг і Сан. Більшість річок України мають рівнинний характер течії. Річки – це дзеркало клімату
річище заплава тераси Річище — заглиблення в річковій долині, яким постійно тече вода (складене алювієм). Заплава — частина річкової долини, яка затоплюється під час розливу річки. Тераси — ділянки річкової долини, які в минулому були заплавою.Тераси — частини річкової долини, які ніколи не заливаються водою.
ІІІ. Характер течії річок 1. Кількісні показники характеру течії Падіння річки ( h) – це різниця відміток висоти у двох точках русла, розташованих на певній відстані по довжині річки; вимірюється в метрах: h = h1 – h2. де h- падіння річки h1- висота витоку, у м; -h2- висота гирла, у м Похил річища (і) - це відношення падіння до її довжини на певній ділянці, або ж на усій довжині річки. Вимірюється у м/км, або см/км і розраховується. і = h : L h - падіння річки; L – довжина річки Задача 1: Визначити падіння річки Тетерів h1 – висота витоку річки Тетерів дорівнює – 314м h2 – висота гирла річки Тетерів дорівнює – 150м П = 314м – 150м = 164м Відповідь: падіння річки Тетерів дорівнює 164 м. Задача 2: Визначити похил річки Тетерів. Падіння річки Тетерів дорівнює - 164м. Довжина річки Тетерів дорівнює – 385 км. і Тетерів = 164м:385км = 16400см: 385км = 42,6см/км Відповідь: похил річки Тетерів дорівнює 42,6см/км.
ІІІ. Характеристика повноводності річок 1. Витрати води у річці – це об’єм води, що протікає за поперечний перетин річки за одиницю часу. Вимірюється у м3/сек. Q= F . V Q – Об’єм води; F – Поперечний перетин річки; V – Швидкість течії. 2. Річний стік річки – це витрати води за рік, вимірюється у км3/рік Дунай - найповноводніша річка України! 3. Твердий стік – маса гірських порід, які переносить річка за рік; вимірюється в тоннах. Найважливішими характеристиками річки є ті, що визначають її повноводність. Це витрати води та річний стік.
V. Режим річок 1 2. Льодостав та льодохід Повінь – це тривале, щорічне підвищення рівня води в річці. Паводок – короткочасне підвищення рівня води у річці після дощу чи танення снігу. Межень – різке зменшення в річці рівня води. Це період утворення на поверхні водойми нерухомого льоду. Це рух льоду за течією. Для рівнинних річок – характерний повеневий режим; для річок Карпат і Кримських гір – паводковий.