16 червня о 18:00Вебінар: Збереження здоров’я дітей з особливими освітніми потребами

Презентація "Павло Тичина"

Про матеріал
Презентація до проведення уроку на тему "Життя та творчість Павла Тичини" у 5 класі. Ознайомлення учнів 5-го класу з поезіями Тичини зі збірки "Сонячні кларнети"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тичина – це музика й барви. Це чистота душі! О. Гончар

Номер слайду 2

18911967

Номер слайду 3

Біографічні відомості27 січня 1891 народився у с. Піски на Чернігівщині. Батько - сільський дяк і вчитель "школи грамоти" 1901 батько відвіз Павла у Чернігів. Тут його прийняли в хор Троїцького монастиря. Пізніше Тичина вчився у Чернігівській духовній семінарії 1913 закінчив семінарію1918 перша книга поезій "Сонячні кларнети" 1938 - 1967 Канівщина сім разів голосувала за поета, він упродовж майже 3-х десятиліть був її повпредом у Верховній Раді УРСР (захищає учителів, учнів, допомагає їм; визначив постійний початок навчання - 1 вересня)16 вересня 1967 Павло Тичина - академік, лауреат державних літературних премій, Міністр освіти, Голова Президії Верховної Ради КРСР - помер, похований на Байковому кладовищі в Києві.

Номер слайду 4

Марія Василівна Тичина – мати поета

Номер слайду 5

Хата в селі Піски на Чернігівщині, де народився Павло Тичина

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Похований на Байковому кладовищі

Номер слайду 8

Чернігівщина – Батьківщина поета

Номер слайду 9

Неповторна Чернігівщина

Номер слайду 10

Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі. Ліна Костенко

Номер слайду 11

У літературному доробку Павла Тичини є чудові вірші адресовані дітям: «А я у гай ходила», «Хор лісових дзвіночків». Поет успішно виступив і у ролі казкаря. Написані їм казки «Івасик-Телесик», «Кожум'яка», «Дударик», «Як дуб із Вітровієм бився», «Дума про трьох вітрів» досі залишаються улюбленими книжками української дітвори. Ці твори для дітей друкувалися в багатьох збірниках, а також виходили окремими книжками.

Номер слайду 12

Перша збірка Павла Тичини “Сонячні кларнети” (1918 р.)

Номер слайду 13

Музичний інструмент - кларнет

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Творчо мислимо1.     Батьківщина – мати, умій за неї …2.     Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що …3.     Рідний край - …4.     Всюди добре, а …5.     Рідна земля – мов … Довідка: (постояти), (своя), (земний рай), (дома найліпше), (колиска золота).

Номер слайду 16

Не бував ти у наших краях! Не бував ти у наших краях! Там же небо — блакитні простори.,. Там степи, там могили, як гори. А веснянії ночі в гаях!.. Ах, хіба ж ти, хіба ти це знаєш, Коли сам весь тремтиш, весь смієшся, ридаєш. Серце б'ється і б'ється в грудях... Не бував ти у наших краях.  Не бував ти у наших краях, Бо відтіль не таким би вернувся! Чув про степ, що ген-ген простягнувся? — Єсть там люди — й зросли у степах, — Що не люблять, не вміють ридати. Що не можуть без пісні і нивки зорати! Тебе ж завжди я бачу в сльозах... — Не бував ти у наших краях.

Номер слайду 17

Не бував ти у наших краях!Тема: зображення краси рідного краю; людей праці, чарівну природу.Ідея: уславлення синівської любові до рідної землі, де ти народився і виріс. Основна думка: для кожної людини свій край наймиліший, незабутній, привабливий. Жанр: пейзажна лірика.

Номер слайду 18

Чи уважний читач?На що схоже небо?Яку пору року оспівує поет?Де зросли люди?Вони “не люблять і не вміють”…Без чого люди “не можуть і нивки зорати”?Чому, на думку ліричного героя, його співрозмовник завжди в сльозах?

Номер слайду 19

Поміркуй Дослідіть зв’язок поезії «Не бував ти у наших краях!» з біографією поета. Чому він з такою великою любов’ю змальовує рідну батьківщину? Що свідчить про працьовитість, волелюбність, щирість українців? Як їх зображує у творі митець? Чи можна за змістом поезії визначити те, за що П. Тичина поважає і шанує рідну землю? Відповідь вмотивуйте.

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Гаї шумлять Гаï шумлять -я слухаю. Хмарки бiжать -милуюся. Милуюся-дивуюся,чого душi моïйтак весело! Гей, дзвiн гуде -іздалеку. Думки пряде -над нивами. Над нивами-приливами,купаючи мене,мов ластiвку. Я йду, iду -зворушений. Когось все жду -спiваючи. Спiваючи-кохаючипiд тихий шепiт травголублячий. Щось мрiє гай -над рiчкою. Ген неба край -як золото. Мов золото-поколото,горить-тремтить рiка,як музика.

Номер слайду 22

Гаї шумлять. Тема: оспівування краси, мелодії звука гаю та природи навколо нього.Ідея: возвеличення чарівності природи, яка впливає на внутрішній стан людини, її почуттів. Основна думка: кожна людина володіє здатністю по-своєму бачити і відчувати світ, відкривати в ньому щось нове, ніким не бачене і не відчуване. Жанр: пейзажна лірика, пісня.

Номер слайду 23

Робота в групах. Знайти в тексті поезії “Гаї шумлять”: Група №1 – слухові образи Група №2 – зорові образи Група №3 – метафори Група №4 – епітети Група №5 - порівняння

Номер слайду 24

«Так чи ні»Ми познайомилися з творчістю Петра Тичини. Поет народився у Пісках на ЧернігівщиніМав талант до музики, малювання, поезіїУ своїх віршах описує тяжке дитинство. Народився в багатодітній родиніСпівав у хорі Чернігівського монастиря. Навчання у духовному хорі для хлопчика пройшло марно. Перша збірка творів називалась «Сонячні кларнети»У поезії «Не бував ти у наших краях» мова йде про красу рідного краю

Номер слайду 25

Домашнє завдання. Вивчити одну з поезій напам’ять. Визначити художні особливості в поезії “Не бував ти у наших краях”Намалювати малюнки на тему: “Краса рідного краю”

Номер слайду 26

Номер слайду 27

Дякуємо за увагу!

pptx
Додано
28 березня
Переглядів
433
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку