«Праві» чи «ліві»?Терміни «праві» та «ліві» виникли в часи Французької революції та стосувалися розташування місць в парламенті. Сидячі праворуч виступали за збереження Старого порядку (монархії, аристократії та офіційної церкви). Політика лівих визначена не так чітко, оскільки виникала як реакція на політику правих.
Ліві і праві політичні погляди різняться також і в погляді на національне питання. Перші ратують за антропоцентризм і традиційний гуманізм. Другі ж проголошують ідеї загального ідеалу, який би домінував над окремо взятої особистістю. Саме тут лежать корені та атеїзму лівих властивої більшості правих релігійності. Ще однією відмінністю є необхідність інтернаціоналізму і космополітизму для перших і важливість націоналізму для других.
А як же центристи?Центризм у політиці – це проміжна позиція між правими та лівими рухами. Центризм характеризується помірними і компромісними діями, без радикальних кроків. Іншими словами, це формально нейтральна позиція між демократичними та консервативними силами. Центризм не обіцяє політичних чи економічних потрясінь.
Порівняльний аналіз поглядів партій на економіку:1. Праві: політичні партії даного напряму на економічні питання дивляться з точки зору західного досвіду. Так вважається, що економічні проблеми громадянина – це його особисті проблеми (так як це прийнято, наприклад, у США), роль держави – у створенні законодавчих умов для економічної діяльності громадян.
Зовнішня політика партій правої орієнтації: Зовнішня політика України повинна переслідувати власні національні інтереси, бути спрямованою на створення сприятливого зовнішнього середовища для розвитку України. Пріоритети в зовнішній політиці: - повномасштабна інтеграція України в європейське та світове співтовариство, міжнародні та регіональні організації; - налагодження відносин з країнами „третього світу", що мають стратегічне значення для України;Стосовно механізмів вирішення конфліктів та можливості застосування воєнної сили спираються на неприпустимість застосування сили у міжнародних відносинах, але Україна має забезпечувати обороноздатність військовими засобами.
До правих партій в Україні належать: Всеукраїнське об'єднання «Свобода»Реформи і порядок. Народний Рух України. Українська народна партія. Християнсько-демократичний союз (Україна)Правий сектор. УКРОПНаціональний корпус. Конгрес українських націоналістівЄвропейська Солідарність. Сила і честь
Народний Рух України. Право-центристська партія національно-державного спрямування. НРУ (як громадсько-політична організація) заснований 1989 року та зареєстрований Радою Міністрів УРСР 1990 року. НРУ (як політична партія) зареєстрований Міністерством юстиції України 1993 року. В кінці 90-х партія розкололася на Народний Рух України (очолив Г. Удовенко) і Український народний Рух (очолив Ю. Костенко).
Європейська Солідарність. Партія правого спрямування, зареєстрована 5 травня 2000 року. З 27 серпня 2014 до 24 травня 2019 називалась «Блок Петра Порошенка „Солідарність“». 24 травня 2019 року партія змінила найменування на «Європейська Солідарність». Ідеологією партії є християнська демократія, консерватизм, пан'європеїзм.
Українська республіканська партія. Вперше партія під такою назвою була заснована 30 квітня 1990 року на основі частини Української Гельсінської спілки і зареєстрована в тому ж році 15 листопада. Є ідейною правонаступницею однієї з чотирьох опозиційних до КПРС націонал-демократичних партій, зареєстрованих до проголошення незалежності в Україні
Центристські партії України: До них належать близько 50 партій, також до цього напряму приєднують так звані “технічні” - штучно створені партії. Більшість партій цього напрямку вважають себе прихильниками лібералізму - ідеології свободи підприємництва та торгівлі, парламентського устрою, плюралістичної демократії.
Зовнішня політика з погляду центристів: Зовнішня політика української держави має бути політикою миру та проводитись в інтересах народу на основі пріоритету загальнолюдських цінностей. Не вбачають конкретних держав, які загрожували б територіальній цілісності України, а тому вважають, що головним засобом забезпечення незалежності є проведення активної миролюбивої зовнішньої політики, хоча і не оголошують себе пацифістами. Розв'язання конфліктів слід проводити шляхом переговорів.
До центристських партій в Україні відносяться:«Батьківщина»Трудовий конгрес України. (ТКУ)Партія демократичного відродження України (ПДВУ)Політична партія «Акцент» Конституційно-демократична партія. (КДП) Ліберальна партія України. (ЛПУ)Ліберально-демократична партія України. (ЛДПУ)Партія промисловців і підприємців України. Партія «Голос»Партія «УДАР»Партія «СЛУГА НАРОДУ»Політична партія «Пропозиція»Дрібні центристські угрупування
Всеукраїнське об'єднання “Батьківщина”1995 — заснована Всеукраїнська громадянська організація «Союз миролюбних сил „Батьківщина“» під керівництвом ректора ДНУ Володимира Пріснякова. 9 липня 1999 року ГО перетворена на партію. Партію вперше представлено у Верховній раді 2002 року, з 2008-го вона є членом наглядової ради Європейської народної партії. Партія декларує поєднання національних, демократичних, християнських цінностей, реформаторства, патріотизму, державної солідарності, прав і свобод громадян, побудову конкурентоспроможної держави європейського типу.
Партія «УДАР»«Український Демократичний Альянс за Реформи» («УДАР») — всеукраїнська політична партія, лідер партії - Кличко Віталій Володимирович. У 2012 році партія вперше взяла участь у виборах до Верховної Ради України. Ідеологічно найближчим загальноєвропейським об'єднанням до «УДАРу» є об'єднання європейських правоцентристських партій «Європейська народна партія», в якому «УДАР» має статус спостерігача.
Партія «Голос» Українська політична партія ліберального спрямування, створена у 2019 році за ініціативи фронтмена гурту Океан Ельзи — Святослава Вакарчука. Це правоцентрична, про-європейська партія, яка декларує демократичний підхід до політики, відділення грошей від політики, «поставити людину в центр державної політики».
Ліві партіїСьогодні лівий спектр — 36 політичних партій. Проголошують ідеали соціальної рівності та егалітаризму, збільшення рівня рівноправності і свободи особистості.Ідеологічна платформа – марксизм, соціал-демократі, анархізм. Більшість програм цих партій страждають на популізм. Головні цілі в них визначені в більшості ідеалістично, а механізми їх досягнення не передбачені.
Зовнішня політика з погляду лівих сил: Перевагу віддають розвитку відносин з країнами СНД та Російською федерацією, виступають за консолідацію та захист слов'янства, і лише незначна частина лівих партій бачать Україну незалежною. Вважають можливим створення системи колективної безпеки, перш за все з Росією і Білоруссю, іншими країнами СНД. Ліві виступають проти реалізації планів включення України до військових структур НАТО.
До лівих партій в Україні належать: Партія «Об'єднані ліві і селяни»Соціал-демократична партія України (об'єднана)Соціалістична партія України. Соціалістична партія Мороза. Автономна спілка трудящих. Революційна конфедерація анархо-синдикалістів ім. Нестора Махна. Союз анархістів України. Селянська партія України. Українська соціал-демократична партія. Партія простих людей Сергія Капліна. Партія пенсіонерів України та інші
Соціалістична партія України. Соціалістична партія є лівоцентристською організацією соціал-демократичного спрямування. Як офіційно зареєстрована ліва партія ставить за мету розбудову в Україні демократичного соціалізму на засадах народовладдя. СПУ створено 26 жовтня 1991 року в Києві зусиллями колишніх членів забороненої КПУ.
Союз анархістів України«Сою́з анархі́стів Украї́ни» — сучасна українська політична партія, єдина у світі офіційно зареєстрована партія «класичних» анархістів. В основі ідеології партії лежить розуміння важливості еволюційного переходу суспільства до безвладдя через трансформацію суспільної свідомості. Сою́з анархі́стів Украї́ни об'єднує зусилля людей із різних течій анархізму у створенні громадських об'єднань і витісненні влади з усіх сфер життя, використовуючи закладені в законодавстві можливості для цього.
Українська соціал-демократична партія. У 1994 році міністр юстиції України Василь Онопенко створив і очолив Партію прав людини, яка в січні 1995 року об'єдналася з Українською партією справедливості і Соціал-демократичною партією в СДПУ. У 1996 році партія змінила назву на СДПУ(о). Безпосередньо УСДП була створена 3 жовтня 1998 року.
Королевська Наталія Юріївна – чинний голова партії23 грудня 2011 року лідером партії стала Наталія Королевська. Через незгоду зі зміною керівництва партії з неї вийшло багато членів.22 березня 2012 року на партійному з'їзді партія була перейменована в «Партію Наталії Королевської „Україна — Вперед!“».
Антиукраїнські партіїІз проголошенням незалежності український народ повернувся до свого національного коріння, намагаючись відродити історичну пам'ять, культуру, традиції, національний дух, але таке природне зростання націоналізму зіткнулося з нарощуванням нової хвилі українофобії. В незалежній Україні росіяни де-юре позбулися статусу панівної нації, і ця формальна зміна статусу — з панівного на «національну меншину» — була болісно сприйнята багатьма росіянами, що призвело до зростання різноманітних проявів українофобії.
Великою мірою упереджене ставлення до української держави та українців в Україні наслідує українофобські настрої в Росії. Особливо цим відзначаються такі партії:«Наші»«Партія регіонів»«Партія Шарія»«Опозиційна платформа «За життя»Опозиційний блок. Прогресивна соціалістична партія України
А що кажуть українці?Соціологічне опитування «Центру Разумкова» попередніх років виявило, що 58% українців є центристами, 23% – «лівими» і 18% – «правими». При цьому центристи поширені на всій території держави. Націоналістичних поглядів більше на заході країни, а «лівих» – на сході.
Також низка досліджень фіксує схильність громадян до «лівих» ідеологій. Але аналіз відповідей населення свідчить, що найчастіше «ліві» погляди українців полягають у «соціалці». Про комплексну ідеологію не йдеться. Люди переконані, що держава повинна гарантувати безкоштовну освіту і медицину, пенсії тощо. Однак в інших питаннях ті ж самі респонденти займають «праву» (ринкову) позицію.
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Політичні партії за ідеологічним спектром. ПравіЦентристи. ЛівіКрайні правіПравіПравий центр. Лівий центр. ЛівіКрайні лівіПраві екстремісти. Консерватори. Демократи та помірні консерватори. Ліберали. Революціонери. Ліві екстремісти. Завдання: Заповніть таблицю, вказавши назви партій у відповідній ідеологічному спектру графі: