ВП НУБіП України “Немішаївський агротехнічний коледж” Відділення “Експлуатація та технічний сервіс машин та обладнання” Слайд-презентація з дисципліни: “Основи нарисної геометрії та інженерна графіка” до теми: “ПРАВИЛА НАПИСАННЯ ШРИФТІВ І НАПИСІВ.” Викладач: Грязнова І.В. Схвалено на засіданні циклової комісії технічних дисциплін Протокол № ___ від ______ _________ Бездушний П.М.
Шрифти, як і креслення з'явилися і розвивалися внаслідок практичної діяльності людини. Вони містять необхідні відомості, які не можна подати графічно: назву та зображення виробів, будівель, розміри, дані про обсяг робіт і кількість матеріалів, розрахункові дані , а також різні пояснення щодо технічних вимог, технології виробництва.
Російський алфавіт, бере початок у другій половині Х ст. від слав’янського алфавіту. Його засновники – два священики Костянтин та Мефодій. За наказом візантійського імператора вони повинні були навчити жителів Моравії богослужінню на слав’янській мові. Перед смертю Костянтин постригся в монахи , прийнявши церковне ім'я Кирило. Нова слав’янська азбука названа в честь пам’яті про нього – кирилиця.
З розвитком суспільства виникають каліграфічні варіанти кирилиці: Устав – виконували рукописи релігійного змісту, всі літери написані прямо, висота букви дорівнює її ширині. Напівустав – основа для шрифтів першодрукованих книг, помітний нахил літер праворуч, розділові знаки, скорочення.
На зміну напівуставу з'являється скоропис – самостійний вид письма. В 40 –х роках XVIII ст. з'являється академічний шрифт. На початку ХІХ ст. Класицистичний. В ХІХ ст. - рублений, брусковий. Дані шрифти мали недоліки і були непридатні для застосування на кресленнях – невдало виходили при світлокопіюванні.
На кожному кресленні є певні написи, нанесені розміри та інші цифрові позначення, які відповідають стандарту на шрифт – ГОСТ 2.301-81. Стандарт визначає висоту та ширину літер і цифр, товщину їх обведення, відстань між літерами, словами та рядками. Оформити креслення стандартним шрифтом – це не тільки знати характер написання літер, але і їх розміри.
Стандартом установлені два типи шрифту:тип А і тип Б з нахилом і прямий без нахилу. У навчальному кресленні використовується тип Б з нахилом. Форма літер та цифр має хорошу пропорційність елементів, проста та зручна, що дає можливість виконувати їх чітко, від руки. Більшість малих літер пишуться так само, як і великі.
За конструкцією літери та цифри мають багато однакових елементів, що визначає стильову єдність шрифту. Так , в літері Ж відчувається літера К і її дзеркальне відображення, а в літері Щ – літера Ц з додатком елемента “палички” , в літері Ю – “паличка”, з'єднується з буквою О. В літері Д легко побачити звужену літеру Л.
Великі та малі літери та цифри наводяться лінією рівномірної товщини для всього тексту напису. Нахил шрифту до основи рядка близько 75. Написи на кресленнях необхідно виконувати українською мовою. ГОСТ 2.304-81 розроблений для російського алфавіту , тому додавши літери І, Ї, Є, Г доцільно користуватися російським алфавітом згідно ГОСТу.
Примітки Бічні відростки великих літер : Д, Ц, Щ, малих а, ц, щ, верхній відросток великої та малої літери Г “подовження” похилого елемента малої літери ф, риска над великою та малими та великими літерами і, І та ї, Ї, виконуються за рахунок проміжків між літерами та рядками і в ширину або висоту літер не входять.
Основні вимоги до креслень є: Чіткість, яка виключає можливість помилок при читанні Простота, а відповідно швидкість їх виконання. В відповідності до цих вимог розроблена конструкція літер та цифр креслярського шрифту. Великі та малі літери умовно поділяють на кілька характерних груп.
Написання малих літер Більшість малих літер повторюють конструкцію великих, але пропорції їх дещо змінюються. Малі літери відносно великих більш широкі. Середні елементи всіх малих літер розташовані на середній лінії літери на відміну від великих. Заокруглення в малих літерах виконуються так само, як і в великих.
Значення вміння якісного виконання шрифтів Вивчення шрифтів розвиває дуже цінні якості – спостережливість, охайність, окомір, терпіння, посидючисть , тобто все, що необхідно мати для подальшого успішного виконання креслень з інженерної графіки, курсового та дипломного проектування. До виконання написів, як і до самого креслення треба ставитись з усією сумлінністю і увагою.