Мета уроку- Закріплення знань та навичок з добувачів освіти з теми «Приготування прісного тіста та виробів з нього»;- розвивати уздобувачів освіти естетичний смак, вміння аналізувати, критичне мислення під час уроку;- виховувати у здобувачів освітиповагу до праці, обраної професії, сумлінність, ініціативу, культуру спілкування, відповідальність.
ВАРЕНИКИ ІСТОРІЯ Яку начинку використовували сир, смажену капусту, варену товчену картоплю, мак, калину, вишні, ягоди, яблука, варені і товчені сухофрукти, варену квасолю, горохове пюре, пшоняну або гречану кашу. Начинка для вареників мали також особливі прикмети. Дуже любили українці вареники з сиром. Вони займали важливе місце в українських обрядах.
Тісто для вареників з пшеничного борошна ( прісне). Пшеничне борошно просіюють, насипають гіркою, посередині роблять заглиблення, в яке вливають холодну воду, проціджений розчин солі і цукру, додають сирі збиті яйця і замішують круте тісто. Тісто місять доти , доки воно не набуде однорідної консистенції ( готове тісто відстає від рук і стінок посуду). Після натискання пальцем на його поверхню ямочка вирівнюється. Тісто залишають на 30 -40 хвилин накривши серветкою, для набухання клейковини і надання йому еластичності. ( борошно пшеничне – 695 , яйця- 53, вода -270, сіль 12. Вихід - 1000
СПОСОБИ ФОРМУВАННЯ ВАРЕНИКІВТісто розкачують у вигляді прямокутника завтовшки 1 – 1,5мм, завширшки 10 см. На одну половину тіста на відстані 1 см від краю викладають начинку по всій довжині прямокутника на 6 – 7 см одна від одної. Краї змащують яйцем, накривають начинку другою половиною тіста і виїмкою вирізають вареники. Обрізки тіста з'єднують і повторно розкачують.
ВАРЕНИКИ КАРТОПЛЕЮ І ШКВАРКАМИЗ тіста роблять валик, який нарізають невеликими шматочками( масою 10-11г.), розкачують кружальцями завтовшки 1,5-2мм, посередні кладуть начинку (12-13г на 1 шт.), краї з'єднують, защипують, надають форму півмісяця. Вареники кладуть у киплячу підсолену воду і варять 5-7 хв при слабкому кипінні. Перед подаванням на підігріту тарілку кладуть вареники ( 7-8 штук на порцію) і заправляють пасерованою із салом цибулею.
ТІСТО ДЛЯ ВАРЕНИКІВ ДРІЖДЖОВЕУ посуд вливають воду, підігріту до температури 35 – 40 градусів, попередньо розведені і проціджені дріжджі, цукор, сіль, вводять сирі яйця, додають просіяне борошно і все перемішують до однорідної консистенції. Посуд закривають кришкою і ставлять на 3 -4 год. для бродіння в тепле місце ( температура 35 -40). Коли тісто збільшиться в об'ємі у 1,5 раза, роблять обминку 1-2 хвилини і знову залишають для бродіння, в процесі якого тісто обминають ще 1 -2 рази.
ПРИГОТУВАННЯ ГАЛУШОКПрісне тісто, замішане на воді або сироватці з яйцем, розкачували качалкою завтовшки 1 -1,5см. Різали тісто смугами завширшки 2-3 см, потім відщипували від кожної невеликі шматочки й кидали у підсолений окріп (чи кипляче молоко, м'ясну або овочеву юшку. Варені у воді галушки відціджували і заправляли засмажкою з цибулі на олії або салі. Коли тісто спливало , галушки виймають ( 5 хвилин).
Галушки в'язкі ( напівфабрикат) До просіяного борошна додають збиті яйця, розчин солі, молоко або воду , замішують прісне тісто , тугіше , ніж для вареників. Витримують 20 – 30 хв. для набухання клейковини. Тісто ділять на шматки, кладуть на стіл, посипаний борошном, розкачують шаром завтовшки 0,5-1см, потім нарізають невеликими квадратиками розміром 3х3 см або 4х4 см.
Галушки напівв.язкі ( напівфабрикат) У воду або молоко кладуть сіль і доводять до кипіння. В киплячу рідину, помішуючи , всипають половину борошна і заварюють тісто, яке при помішуванні прогрівають 5 – 10 хв. Масу охолоджують до температури 60 70 градусів, додають яйця, решту борошна і перемішують до одержання напіввязкої консистенції. Галушки розробляють ложкою , змоченою і воді.
Галушки, фаршировані м'ясною начинкою Замішують тісто в'язкої консистенції, формують з нього валик, нарізають невеликими шматочками, розкачують кружальцями завтовшки 1,5 – 2 мм, посередині кладуть начинку і заліплюють у вигляді кульок. Галушки кладуть у киплячу підсолену воду і варять при слабкому кипінні 8 -10вилин. Готові галушки виймають шумівкою, кладуть у друшляк або сито, дають стекти воді, викладають у глибокий посуд і заправляють вершковим маслом. Перед подаванням поливають вершковим маслом і посипають подрібненою ззеленню.
ЛОКШИНА ДОМАШНЯ Просіяне борошно вищого сорту, насипають гіркою, роблять заглиблення, в яке вливають воду , проціджений розчин солі, вводять сирі яйця, замішують круте тісто і витримують його 20- 30 хвилин, щоб воно краще розкачувалось . Шматки готового тіста кладуть на стіл, посипаний борошном,розкачують шаром завтовшки 1 – 1,5 мм.
ЛОКШИНА ДОМАШНЯ Шари тіста пересипають борошном і злегка підсушують на повітрі, потім складають у 3 – 4 шари і нарізають їх смужками завширшки 35 – 45 мм, потім упоперек соломкою чи смужками завширшки 3- 4 мм. Локшину розсипають на посипані борошном столи або на лотки і підсушують 2 – 3 години при температурі 40 – 50 градусів.