Презентація "Проблеми ендокринної системи"

Про матеріал
Презентація містить додатковий матеріал щодо вивчення проблем ендокринної системи, а саме гіпо- та гіперфункції того чи іншого гормону даної системи.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Проблеми ендокринної системи. Підготувала. Вчитель біології Криворізького навчально-виховного комплексу №81 «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - ліцей» Турчин Наталія Леонідівна

Номер слайду 2

Гормони гіпофізу:{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Соматотропін (гормон росту)Стимулює ріст тканин Тиреотропін. Стимулює діяльність щитовидної залози. Кортикотропін. Стимулює діяльність коркового шару наднирників. Гонадотропіни. Регулюють функції статевих залоз. Окситоцин. Впливає на скорочення матки, стимулює утворення молока після пологів. Вазопресин. Викликає звуження судин і є антидіуретичним гормоном, що впливає на водний обмін

Номер слайду 3

Гігантизм. Гігантизм - захворювання, що виникає при надлишковій секреції гормону передньої долі гіпофіза - гормону росту. Частіше спостерігається у чоловіків. Проявляється зазвичай у 9 -10-річному віці або в період статевого дозрівання.

Номер слайду 4

Гігантизм виникає при гіперфункції гіпофізу з дитячого віку.

Номер слайду 5

Гіперфункція Гіпофункція. Соматотропін

Номер слайду 6

Карликовість. Карликовість – захворювання, що викликається дефіцитом соматотропного гормону. Карлик – це доросла людина маленького росту.

Номер слайду 7

Карликовість виникає при гіпофункції гіпофізу з дитячого віку.

Номер слайду 8

Симптоми Уповільнення окостеніння кістяка, порушення розвитку і зміни зубів; Слабкий розвиток м'язової системи; Недорозвинення статевих органів; Схильність до артеріальної гіпотонії;

Номер слайду 9

Акромегалія. Гігантизм виникає при гіперфункції гіпофізу уже в дорослому віці.

Номер слайду 10

Акромегалія. Виявляється гіпертрофія м’яких тканин носа, губ, вух і, навіть, язика. Збільшення нижньої щелепи призводить до зміни прикусу за рахунок розходження міжзубних проміжків. Виникає акромегалія в основному після завершення росту організму. Розвивається поступово і триває багато років. Боксер Моріс Тілле

Номер слайду 11

Цікаві факти: Гіпофіз як диригент впливає на всі ендокринні звучання організму. Тому визнаємо слідом за знаменитим канадським патофізіологом Г. Сельє, що гіпофіз - своєрідний "ендокринний мозок". Гіпофіз дійсно диригент, і як такий звичайно виконує не свою музику. Композитором треба визнати гіпоталамус - відділ стовбура мозку, для якого характерне скупчення нейросекреторних клітин. Саме вони задають тон і беруть участь практично у всіх процесах, які мають відношення до нервової діяльності, у регуляції обміну речовин, емоційного стану, психічної активності та ін.

Номер слайду 12

Гормони епіфізу{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Мелатонін 1. Визначає періодичність сну і коливання температури тіла.2. Порушення добового ритму організму у зв'язку з перельотом через кілька годинних поясів, розлади сну і «зимові депресії»3. Тривалість життя пов'язана із загальною кількістю цього гормону4. Впливаючи на гіпофіз тормозить передчасне статеве дозрівання6. Зумовлює пігментацію шкіри. Сератонін гормон «задоволення». Роль в згортанні кровіПриймає участь в процесах алергії і запалень. Роль в регуляції моторики і секреції в шлунково- кишковому трактіВплив на процеси збудження і гальмування в системі статевих органів. Наприклад, збільшення концентрації серотоніну у чоловіків затримує настання еякуляції. Вплив на скорочення матки і маткових труб , координації родів.

Номер слайду 13

Гіперфункція Гіпофункція. Порушується робота всіх залоз внутрішньої секреції Передчасний статевий розвиток і затримання росту у дітей внаслідок гальмівної дії на гіпофіз

Номер слайду 14

Гіперфункція Гіпофункція. Надмірна пігментація. Побіління ділянок шкіри(вітіліго) Мелатонін

Номер слайду 15

Гіперфункція Гіпофункція. Базедова хвороба: підвищується обмін речовин , збудливість нервової системи, розвивається зоб. Мікседема: знижується обмін речовин і збудливість нервової системи, з'являються набряки шкіри. У молодому віці карликовість і кретинізм. Тироксин. Щитовидна залоза

Номер слайду 16

Мікседема. Розглядається як крайня, клінічно виражена форма гіпотиреозу. Внаслідок порушення білкового обміну органи і тканини стають набряклими. Термін "мікседема" (слизовий набряк шкіри) по відношенню до важких форм гіпотиреозу став вживатися з 1878 року. У хворих відзначається збільшення маси тіла за рахунок надмірної кількості міжтканинної рідини, одутлість обличчя,психічна загальмованість, сонливість, зниження інтелекту, порушення статевих функцій та всіх видів обміну речовин.

Номер слайду 17

Кретинізм Кретинізм виникає при гіпофункції гормонів щитоподібної залози у дитячому віці. При цьому захворюванні спостерігається затримка росту, порушення пропорцій тіла, фізичного, статевого та психічного розвитку.

Номер слайду 18

Цікаві факти !Сучасні ендокринологи звернули увагу на округлі шиї зображених на портретах жінок, і визначили що багато з моделей Рубенса, Дюрера, Ван Дейка та інших художників хворіли на зоб. Особливо часто такі шиї зустрічалися у творчості Енгра, а потім Матісса.

Номер слайду 19

Гормони паращитовидних залоз{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Паратгормон. Підтримка постійного рівня кальцію в крові: при його зниженні паратгормон вивільняється і активує перехід цього самого кальцію з кісток в кров до тих пір, поки вміст кальцію в крові не повернеться до норми.

Номер слайду 20

Гіперфункція Гіпофункція. Викликає захворювання кісток, з'являються камені в нирках. Порушуеться розвиток кісткової тканини,зубів. Зниження рівня кальцію в крові, що призводить до підвищеної нервово-м'язової збудливості, спазмів і судом. Паратгормон

Номер слайду 21

Це цікаво! Коли всмоктування кальцію з їжі йде надлишково, його солі накопичуються в нирках. Такі метаболічні процеси цілком здатні надалі призвести до сечокам'яної хвороби і запалення нирок - пієлонефриту. Всім підліткам від 12 до 17 років щорічно потрібно робити профілактичний аналіз сечі, а результати показувати лікарю.

Номер слайду 22

Гіперфункція Гіпофункція. Порушення імунітету , проведення збудження в нервовій і м'язовій тканинах і обміну речовин Відомо, що видалення цієї залози викликає порушення мінерального обміну: кістки стають м'якими, крихкими і легко ламаються, загоєння переломів йде повільно, може з'являтися м'язова слабкість, так само виникають і психічні порушення. Вилочкова залоза – надзвичайний орган, який наявний лише в дитячому віці. До 14 років вона зникає.

Номер слайду 23

Це цікаво! Вилочкова залоза (тимус ) розвивається в плода на 6-му тижні вагітності. Вона має розміри більші, ніж всі ендокринні залози, разом узяті. Її роль на цей момент не з'ясована досконально, однак стверджують надзвичайну важливість тимуса для розвитку плоду: вилочкова залоза сама здійснює імунологічний нагляд за розвитком клітин дитини.

Номер слайду 24

Гормони надниркових залоз{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}1. Кора- кортикостироїди: І. Глюкокортикоїди ІІ. Мінералокортикоїди 2. Статеві стероїди:ІІІ. АндрогениІV. Естрогени - Впливають на обмін білків, вушлеводів,жирів, а також на імунні механізми нашого організму. - Здатні надавати протизапальну дію. - Впливають на водно-сольовий обмін. - Є відповідальними за виробництво статевих гормонів. Мозкова речовина І. Адреналін ІІ. НорадреналінІ . Вплив на вуглеводні запаси і мобілізацію жирів.ІІ. 1. Звужує кровоносні судини і підвищує кров'яний тиск.ІІ.2. Участь в якості медіатора при передачі нервового імпульсу з нервових закінчень на тканині органів. Забезпечують швидку реакцію на раптову небезпеку

Номер слайду 25

Хвороба Аддісона. Хвороба Аддісона - захворювання, що виникає в зв`язку з порушенням функцій надниркових залоз, яке найчастіше є наслідком їх туберкульозу.

Номер слайду 26

Цікаво! Змінився гормональний настрій надниркових залоз, і обличчя жінки набуло чоловічого типу оволосіння. До речі, іспанському живописцю Хусепе Рібера належить картина, що зображає Магдалену Вентура. Літня жінка з густою бородою годує грудьми дитину. Поруч стоїть її чоловік, якому, як свідчить переказ, до цього вона вже народила двох дітей. Але борода в жінок - це, звичайно буває в кінцевій стадії ураження надниркових залоз.

Номер слайду 27

Цукровий діабет Розвивається внаслідок виділення недостатньої кількості гормону інсуліну, в результаті чого розвивається гіперглікемія - стійке збільшення глюкози в крові.

Номер слайду 28

Гіперфункція Гіпофункція Інсулінова кома. Цукровий діабет

Номер слайду 29

Гіперфункція статевих залоз Гіпофункція. Передчасне статеве дозрівання. Видалення статевих органів. В 1939 році 5-річна Ліна Медіна народила дитину 2.7 кг за допомогою кесаревого розтину

Номер слайду 30

Цікаві факти! Зазвичай роль статевих залоз демонструють на курей. Після видалення статевих залоз у півня різко зменшується гребінь, зникає характерне оперення, кігті, він перестає співати і за зовнішнім виглядом нагадує курку. Після видалення у курки яєчників вона набуває риси, властиві півневі. Якщо курці пересадити сім’яники півня, то у неї з'являються зовнішні ознаки і риси поведінки півня (розростається гребінь, виростають півнячий хвіст, кігті, вона починає співати). При пересадці яєчника півневі він набуває куряче оперення, хвіст і характерні риси поведінки курей.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Грищенко Ирина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Анциборова Вера
    Дякую. Цікава, пізнавальна презентація.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Луференко Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Юсин Надія Улянівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
pptx
Додано
5 травня 2020
Переглядів
13851
Оцінка розробки
5.0 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку