Презентація "Процеси газообміну в легенях і тканинах "

Про матеріал
Газообмін в легенях та тканинах, «дихання», «зовнішнє дихання», «внутрішнє дихання»; зв’язок дихальної та кровоносної систем; знання про будову дихальної системи людини; взаємозв’язок будови легень з функціями, які вони виконують
Зміст слайдів
Номер слайду 1

8 клас Матяш пар 20 Процеси газообміну в легенях і тканинах 22 11 2024 Мале та велике кола кровообігу

Номер слайду 2

* У великому колі кровообігу→  по артеріях тече артеріальна кров,→ а по венах венозна.

Номер слайду 3

* У малому колі, навпаки, по артеріях від серця тече венозна кров, → а по венах повертається до серця артеріальна. 

Номер слайду 4

* Серце об'єднує два кола кровообігу (велике і мале), → які забезпечують кровоплин у нашому організмі

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

* Основна функція легень → це забезпечення газообміну між атмосферним повітрям і кров’ю. Як відбувається обмін газів у легенях? Газообмін в альвеолах легень і в клітинах тіла

Номер слайду 8

* Під час вдиху → атмосферне повітря надходить до легень → і в альвеолах змішується з повітрям, яке залишилося в них після видиху. Дихальні рухи людини: 1 - вдих; 2 - видих

Номер слайду 9

* По артеріях малого кола кровообігу → венозна кров потрапляє в легені

Номер слайду 10

* У венозній крові міститься→ значний відсоток вуглекислого газу.

Номер слайду 11

* Через стінки капілярів альвеол відбувається → газообмін між повітрям, → яке міститься в альвеолах (альвеолярне повітря),→ та кров’ю: вона віддає вуглекислий газ і отримує кисень, → тобто венозна кров перетворюється на артеріальну.  Будова альвеол забезпечує швидкий газообмін у легенях

Номер слайду 12

* Артеріальна кров виходить з легень → через легеневі вени та прямує до серця.

Номер слайду 13

* Атмосферне повітря є сумішшю різних газів, → але основними його складовими є кисень, вуглекислий газ та азот. * На кожного з них у цій газовій суміші припадає певна частка, → яка відповідає такій у загальному атмосферному тиску.

Номер слайду 14

* Вимірюють цю частку тиску → в міліметрах ртутного стовпчика (скорочено мм рт. ст.). * Концентрація газів у рідинах характеризується → терміном напруження. * Він означає, → з якою силою розчинений газ намагається залишити рідину.

Номер слайду 15

* У повітрі, яке вдихає людина, → кисню значно більше, ніж у венозній крові. * Оскільки тиск кисню в альвеолярному повітрі більший (102 мм рт. ст.), → ніж у венозній крові (40 мм рт. ст.), → то згідно з основним законом дифузіїДифу́зія (лат. diffusio — взаємодія) — процес взаємного проникнення молекул або атомів однієї речовини поміж молекул або атомів іншої.

Номер слайду 16

→ кисень з альвеолярного повітря потрапляє крізь стінки альвеол та стінки капілярів у кров.

Номер слайду 17

* Вуглекислий газ переходить в альвеолярне повітря → завдяки різниці між його напруженням у венозній крові (47 мм рт. ст.)→ і тиском в альвеолярному повітрі (40 мм рт. ст.). * Різниця незначна, однак оскільки швидкість дифузії вуглекислого газу з крові→ приблизно у 25 разів більша, ніж кисню, → то й цього достатньо для переходу вуглекислого газу з крові в альвеолярне повітря.

Номер слайду 18

* За добу в кожної людини за умов найбільшого спокою з альвеолярного повітря в кров → надходить близько 500 л кисню, → а з видихуваним повітрям виділяється близько 450 л вуглекислого газу. 500 л кисню 450 л вуглекислого газу.

Номер слайду 19

* За напруженої діяльності організму ці показники різко зростають.

Номер слайду 20

* Завдяки інтенсивному обміну газів у легенях, → тобто безперервному надходженню кисню→ та видаленню вуглекислого газу, → склад альвеолярного повітря сталий, → що має велике значення для підтримання гомеостазу.

Номер слайду 21

* Збагачена киснем артеріальна кров по великому колу кровообігу → від серця надходить у капіляри, розміщені у всіх тканинах. * Тут артеріальна кров перетворюється на венозну → позбавлену кисню і збагачену вуглекислим газом. Як відбувається газообмін у тканинах? 

Номер слайду 22

* Артеріальна кров повертається до серця, → а звідти - до легень. * Таке переміщення газів з кровообігом має назву → транспорт газів кров’ю.

Номер слайду 23

* Значна частина кисню і вуглекислого газу переноситься → у хімічно зв’язаному стані з білком гемоглобіном, → який міститься в еритроцитах (1 г гемоглобіну зв’язує 1,34 мл кисню). * Кров постачає до тканин кисень у вигляді окисненого гемоглобіну (оксигемоглобіну Нb. О2) → нестійкої сполуки, яка легко розпадається і вивільняє кисень .

Номер слайду 24

Молекула гемоглобіну здатна приєднувати та віддавати кисень

Номер слайду 25

* Газообмін у тканинах також відбувається → за основним законом дифузії. * У тканинах кисень з капілярів, → де його концентрація більша, → переходить у тканинну рідину з меншою концентрацією цього газу, → а з неї - у клітини. Дифу́зія (лат. diffusio — взаємодія) — процес взаємного проникнення молекул або атомів однієї речовини поміж молекул або атомів іншої.

Номер слайду 26

* Вуглекислий газ, навпаки, переходить з клітин у міжклітинну рідину, → а з неї - у кров. * В артеріальній крові капілярів уміст кисню більший, → ніж у клітинах.

Номер слайду 27

* Завдяки дифузії кисень через стінки капілярів→ легко переходить у тканинну рідину, → з якої проникає в клітини. * Там він відразу вступає в реакції окиснення органічних речовин (білків, жирів, → вуглеводів). Тому кисень в клітинах не запасається. Катаболізм – це руйнація складних молекул більш прості, із енергії.

Номер слайду 28

* Унаслідок процесів окиснення → у клітинах збільшується вміст вуглекислого газу. * Він так само завдяки дифузії → з клітин через тканинну рідину надходить у капіляри, → у яких частина (близько 25 %) вуглекислого газу зв’язується з гемоглобіном, → утворюючи нестійку сполуку (карбгемоглобін). Карбогемоглобі́н (Hb. CO2) — форма гемоглобіну, насиченого вуглекислим газом, після процесу газообміну із периферійними тканинами. 

Номер слайду 29

* Решта (близько 75 %) вуглекислого газу зв’язується з плазмою крові, → утворюючи карбонатну кислоту (Н2 СО3). * Так артеріальна кров перетворюється на венозну, → яка по венах великого кола кровообігу надходить до серця,→ звідти судинами малого кола кровообігу - до легень.

Номер слайду 30

* До складу атмосферного повітря входить → майже 21 % кисню, → близько 79 % азоту, → приблизно 0,03 % вуглекислого газу, → невелика кількість водяної пари та інертних газів. Чи змінюється склад повітря в легенях? 

Номер слайду 31

* Саме такий склад вдихуваного повітря, → яке надходить до нашого організму. * Завдяки змінам частоти і глибини дихання → в альвеолах підтримується відносно стабільний склад газів. * Повітря, яке видихається, → називають видихуваним. * Його склад порівняно з вдихуваним інший: → вміст у ньому кисню знижується, а вуглекислого газу збільшується (див. таблицю 5).

Номер слайду 32

газообміну між атмосферним повітрям і кров’ю.

Номер слайду 33

СКЛАД АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ ТА ПОВІТРЯ ПІСЛЯ ВИДИХУПовітря. Вміст газів (%)кисеньвуглекислий газазот, вода, інертні гази. Вдихуване (атмосферне)21,000,0379,03 Альвеолярне14,405,2080,60 Видихуване16,304,0079,70

Номер слайду 34

* Порівняйте склад вдихуваного та альвеолярного; → вдихуваного та видихуваного повітря; → видихуваного та альвеолярного. * Поясніть, чому змінюється їхній вміст. З→ а рахунок чого підтримується відносно сталий склад альвеолярного повітря? * Яке це має значення для організму?Завдання. СКЛАД АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ ТА ПОВІТРЯ ПІСЛЯ ВИДИХУПовітря. Вміст газів (%)кисеньвуглекислий газазот, вода, інертні гази. Вдихуване (атмосферне)21,000,0379,03 Альвеолярне14,405,2080,60 Видихуване16,304,0079,70

Номер слайду 35

* Чистота атмосферного повітря → має важливе значення для здоров’я людини. * У зв’язку з розвитком промисловості і транспорту → атмосферне повітря забруднюється. * Шкідливим забруднювачем повітря → є тютюновий дим.

Номер слайду 36

* Намагайтеся не забруднювати свої органи дихання → тютюновим димом.

Номер слайду 37

* Для постачання органів дихання киснем → частіше гуляйте на свіжому повітрі: у лісі, скверах, парках тощо.

Номер слайду 38

* Якщо доводиться якийсь час перебувати в запиленому приміщенні, → захищайте свої органи дихання за допомогою респіраторів.

Номер слайду 39

* Дихання залежить → від парціального тиску кисню в атмосфері. * Альпіністи, піднімаючись на висоту, відчувають зміни в самопочутті:→ дихання стає поверхневим, періодично переривається; → через зменшення концентрації кисню в крові → виникає потреба дихати частіше. Парціа́льний тиск (від лат. partialis — частковий) — внесок газу певного роду взагальний тиск суміші газів

Номер слайду 40

* Так виникає гіпоксія (кисневе голодування), → що супроводжується задухою. * Можлива кровотеча з носа, запаморочення, нудота, серцева недостатність тощо. * Це ознаки гірської (висотної) хвороби.

Номер слайду 41

Номер слайду 42

* Аквалангісти, опускаючись на кожні 10 м в глибину, → відчувають зміну тиску середовища, → який зростає на 1 атм. * Також змінюється їхнє самопочуття:→ у крові і тканинах збільшується парціальний тиск кисню → і розчиняється азот.

Номер слайду 43

* Наслідками отруєння киснем є → судоми, галюцинації. * Щоб цього не сталося, потрібно азот у газовій суміші замінити → на гелій → і зменшити концентрацію кисню.

Номер слайду 44

* Якщо аквалангіста підняти швидко, → азот «закипає» (пухирці його закупорюють судини → і розривають тканини, → що спричинює крововиливи у тканини, які їх оточують→ та настає параліч рук і ніг, → загальна слабкість. Кесо́нна хворо́ба (також Декомпресійна хвороба)

Номер слайду 45

* Крім того, взаємодія пухирців азоту з клітинами крові → може призвести до утворення згустків крові, → здатних закупорювати судини. * Тому аквалангіста потрібно піднімати з глибини повільно. * За таких умов надлишок газу виводиться без утворення пухирців. Ключові терміни і поняття: газообмін, вдихуване, альвеолярне та видихуване повітря.

Номер слайду 46

ПЕРЕВІРТЕ ТА ЗАСТОСУЙТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯДайте відповідь на запитання1. Що таке дихання? Яке значення дихання для забезпечення процесів життєдіяльності організму? 2. Що таке дифузія і яке її значення в газообміні організму людини? 3. Чим відрізняються вміст кисню та вуглекислого газу в артеріальній і венозній крові? 4. Завдяки чому кисень з альвеолярного повітря надходить у кров, що циркулює по капілярах альвеол? 5. Як відрізняється склад газів у вдихуваному та видихуваному повітрі?

Номер слайду 47

Виберіть одну правильну відповідь. Визначте, де вищий уміст кисню: а) у вдихуваному повітрі; б) у видихуваному повітрі; в) в альвеолярному повітрі.2. Визначте відсоток вуглекислого газу, який здатний зв’язувати гемоглобін: а) 10 %; б) 25 %; в) 45 %; г) 75 %.

Номер слайду 48

Установіть правильну послідовність процесів, за яких кров насичується киснем: а) людина вдихає атмосферне повітря; б) кисень з альвеолярного повітря переходить у кров; в) у легенях атмосферне повітря змішується з альвеолярним; г) повітря по повітроносних шляхах потрапляє в альвеоли; д) кисень сполучається з гемоглобіном і кров стає артеріальною.

Номер слайду 49

Розв’яжіть задачу. * Під час спокійного вдиху дорослої людини до легень надходить близько 500 мл повітря. * У вдихуваному повітрі міститься приблизно 21 % кисню, а у видихуваному - 16 %. * Визначте, скільки кисню при цьому споживає організм людини. Виберіть правильну відповідь: а) 20 мл; б) 25 мл; в) 30 мл; г) 35 мл.

Номер слайду 50

Обговоріть у групах. Схарактеризуйте основні етапи газообміну в організмі людини. Поясніть значення дотримання чистоти повітря. Поміркуйте. Чому в повітрі альвеол кисню завжди помітно менше, ніж в атмосфері? 2. Поясніть значення провітрювання класних кімнат після кожного уроку.

pptx
Додав(-ла)
Томляк Ірина
Пов’язані теми
Біологія, 8 клас, Презентації
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
22 грудня 2024
Переглядів
62
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку