відбуваються суттєві зміни в психіці дитини (починає розвиватися теоретичне мислення); "пам'ять стає мислячою, а сприйняття думаючим" (Д. Б. Ельконін); довільність психічних процесів, здатність до саморегуляції; з'являється новий вид навчального мотиву - мотив самоосвіти (інтерес до додаткових джерел знань);
деяке зниження інтересу до навчання в школі і самому процесу навчання (виражається в невдоволенні школою в цілому і обов'язковим її відвідуванням, небажанні виконувати вдома навчальні завдання, в порушенні правил поведінки в школі); проявляються бажання на певне положення в системі ділових і особистісних взаємин у класі, формується досить стійкий статус учня; складаються взаємини з товарищами, що відрізняються від початкової школи.
задоволеність дитини процесом навчання; дитина легко справляється з програмою; ступінь самостійності дитини при виконанні ним учбових завдань, готовність вдатися до допомоги дорослого лише ПІСЛЯ спроб виконати завдання самому; задоволеність міжособистісними відносинами - з однокласниками і вчителем.
Ознаки дезадаптації:стомлений зовнішній вигляд дитини;небажання дитини ділитися своїми враженнями про проведений день;прагнення відволікти дорослого від шкільних подій, переключити увагу на інші теми; небажання виконувати домашні завдання; негативні характеристики на адресу школи, вчителів, однокласників; скарги на ті чи інші події, пов'язані зі школою; неспокійний сон; труднощі ранкового пробудження, млявість; постійні скарги на погане самопочуття.
Задачі класного керівника з подолання дезадаптації Створення класного колективу через формування групової згуртованості і вироблення системи єдиних, обґрунтованих вимог; Допомога в освоєнні дітьми шкільних правил; Взаємозв'язок з батьками; З метою вивчення індивідуально-психологічних особливостей - співпраця з психологом і вчителем початкових класів;
Контакт з учителями-предметниками; Вироблення норм і правил життя класу; Формування адекватних форм поведінки в нових шкільних ситуаціях; Розвиток соціальних і комунікативних умінь, необхідних для встановлення міжособистісних відносин один з одним, з новими вчителями та іншими співробітниками школи.
ПОРАДИ ПСИХОЛОГА1. Починається підлітковий період. Викид гормонів викликає то пониження, то підвищення працездатності, чергування гарного та поганого настрою. Може з'явитися дратівливість, байдуже ставлення до навчання та праці. Відбуваються зриви в навчанні, сварки з однолітками і дорослими. Це говорить про імпульсивність, невміння продумувати свої дії, їх наслідки. Слід максимально щадити слабку нервову систему дітей, виявляти особливу чуйність і надавати допомогу в навчанні.