Діяльнісний підхід — це спрямованість освітнього процесу на розвиток ключових компетентностей та наскрізних умінь особистості; застосування теоретичних знань на практиці; формування здібностей до самоосвіти й командної роботи; успішна інтеграція в соціумі та професійна самореалізація.
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Діяльнісний компонент змісту літературної освіти. Загальнонавчальна діяльність. Спеціальна(літературна) діяльність. Творча діяльність Самоорганізуюча діяльністьпошук і обробка інформації; робота з літературою;навички спілкування;володіння інформаційними технологіями. - робота з текстами художніх творів;- застосування літературознавчих понять у процесі аналізу та інтерпретації творів;- створення усних і письмових робіт різних жанрів; визначення причино-наслідкових зв'язків.розв'язання проблемних завдань; дослідження; створення проектів. самоаналіз; самоконтроль, самооцінювання; рефлексія.
Особистісний компонент діяльнісного підходу передбачає, що в центрі навчання знаходиться учень як особистість (його мотиви, цілі, неповторний психологічний склад). Виходячи з інтересів учня, рівня його знань і умінь, учитель визначає завдання занять та формує, спрямовує і корегує весь освітній процес розвитку його особистості. Тому мета кожного уроку при реалізації діяльнісного підходу формується з позиції кожного конкретного учня і всього класу. Іншими словами, учень в кінці уроку повинен відповісти собі: чого він сьогодні навчився, чого не знав або не міг зробити ще вчора. Така постановка питання стосовно навчання означає, що всі методичні рішення (підбір навчального матеріалу, використання прийомів, способів, методів, засобів тощо) проходять через призму особистості учня: його потреб, мотивів, здібностей, активності, інтелекту та інших індивідуально-психологічних та функціональних особливостей.
Головне в діяльнісному підході – це самодіяльність, діяльність самих учнів. Потрапляючи в проблемну ситуацію, діти самі шукають з неї вихід. Функція вчителя носить лише спрямовуючий і коригуючий характер. Дитина повинна довести право існування своєї гіпотези, відстояти свою точку зору.
визначається як готовність до вчасного й адекватного прийняття рішення про дію в конкретній ситуації. Змістово-орієнтаційна основа вчинку є ланкою між бажанням щось зробити і діями, які розгортаються. Це є інтелектуальним процесом, який дозволяє більш-менш адекватно оцінити майбутній вчинок. Змістово-орієнтаційна мобільність
Формування особистісної мобільності спирається на запровадження різноманітних педагогічних методів, прийомів та засобів. Важливу роль при цьому мають такі навчальні завдання, що спонукають учнів до дії та передбачають знаходження нових для себе шляхів розв’язання проблем. Такі завдання сприяють засвоєнню знань, виробленню вмінь, навичок; вихованню обачливості, економності, діловитості; розвитку в учнів ініціативності, волі, наполегливості, інтересу до навчання. Учні виробляють навички організації навчальної роботи, уміння правильно розраховувати свої сили та обирати найбільш доцільні засоби досягнення намічених цілей.
7 клас. Тема уроку: Утвердження духовної сили піктів, їх героїзму в захисті національних цінностей у баладі Р. Л. Стівенсона «Вересовий трунок». Етап уроку. Закріплення нового матеріалу. Проблемне питання: «Пікти не видали таємниці вересового трунку, але загинули. Чи можна вважати це перемогою?»
6 клас. Тема уроку: Тема духовного випробовування людини в романі Ж. Верна «П’ятнадцятирічний капітан». Етап уроку. Опрацювання навчального матеріалу. Завдання: відновити послідовність подій у романі.1. Шхуна-бриг «Пілігрим».2. Дік Сенд.3. Врятовані з «Вальдека».4. «С. В.»5. Кит на обрії.6. Напівзатоплене судно7. Капітан Сенд.
6 клас. Тема уроку: Динаміка образу Скруджа, причини його духовного переродження. Етап уроку. Опрацювання навчального матеріалу. Робота в парах. Інтерв’ю зі Скруджем (після його переродження)Орієнтовні питання журналіста:- Скрудже, чому Ви так не любили Різдва?- Чи відчуваєте Ви себе самотнім?- Що Вам потрібно для щастя?- Які добрі справи Ви плануєте робити найближчим часом?
6 клас. Тема уроку: Зачення образу Різдва у творі Ч. Дікена «Різвяна пісня у прозі»Етап уроку. Рефлексивно-оцінювальний етап. Прийом «Незакінчене речення»- Різдвяна пісня у прозі змусила мене задуматися над …- Людина буде щасливою тоді …- Збагачення і жадібність не приносить щастя тому, що …
8 клас. Тема уроку: Оспівування чистого пристрасного кохання Ромео та Джульєтти, вплив кохання на людську особистість. Етап уроку. Рефлексивно-оцінювальний етап. Скласти сенкан до слова «Кохання». Кохання. Згубне, пристрасне. Полонить, зачаровує, манить. Бажаний дарунок щасливої долі. Романтика. Кохання. Безмежне, безцінне. Пробуджуй! Відновлюй! Не зраджуй! Чар-зілля для закоханих людей. Джерело.
Проєктна діяльність - одна з найперспективніших складових освітнього процесу, тому що створює умови творчого саморозвитку та самореалізації учнів, формує всі необхідні життєві компетенції. Самостійне здобування знань, систематизація їх, можливість орієнтуватися в інформаційному просторі, бачити проблему і приймати рішення відбувається саме через метод проєкту.
Індивідуальні та групові міні-проєкти- Створення ілюстрацій до творів або віршокартинок.- Написання власних творів або продовження (казки, байки).- Написання листів письменникам чи героям творів. (Наприклад, закінчуючи вивчення твору «Різдвяна пісня у прозі» Ч. Дікенса, діти отримали завдання створити Кардмейкінг (листівки ручної роботи) герою твору).- Створення презентацій до уроків.- Рольові проєкти (інтерв’ю з героєм, автором).- Створення колажів, карт.- Створення літературного фотоквесту. (Наприклад, відшукати в інтернеті фото предмета,за допомогою якого було врятовано життя Сью з повісті О. Генрі(7 клас); сфотографувати дерево, символ свята, яке ненавидів Скрудж Магдак із повісті Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»(6 клас)).
Прийом «Кроссенс» Це асоціативна головоломка нового покоління. Слово «кроссенс» означає «перетин значень» і придумане за аналогією зі словом «кросворд», яке в перекладі з англійської мови означає «перетин слів». Ідея кроссенса проста, як і все геніальне. Це асоціативний ланцюжок, що складається з дев'яти картинок. Під час розгадування кроссенса розвиваються комунікативні і регулятивні вміння; навички роботи з інформацією; підвищується допитливість і мотивація до вивчення предмета.
Вправа «Снігова куля»Мета вправи: заохочення до творчої активності, розвиток навичок спілкування, вміння висловлюватися, критично мислити. Ця вправа дає змогу вільно висловлюватися щодо запропонованих тем, відпрацьовувати вміння говорити стисло, але по суті, вчить учнів ставити запитання, відрізняти факти від думок, виявляти важливі та другорядні обставини. Алгоритм: слово – речення – питання – відповідь (зі словом скласти речення, одразу до нього поставити питання та дати відповідь).
7 клас. Тема уроку: Проблема взаємин між батьками і дітьми в оповіданні Джеймса Олджріджа «Останній дюйм». Етап уроку. Опрацювання навчального матеріалу. Завдання: Сформулювати проблемне питання (за твором Дж. Олдріджа «Останній Дюйм»), переглянувши відеоролик «Листи батькам». Метод «Проблемне питання»
Проблемне запитання: Чому виникає непорозуміння, відчуження між батьками та дітьми? Як їх можна подолати?Завдання: Поміркуйте, напишіть на цеглинках поради, які б ви дали батькові та синові, щоб вони могли подолати останній дюйм відстані. З цеглинок збудуйте будинок вирішення проблем між батьками і дітьми?Гра «Архітектор»
Прийом «Кроссенс»Завдання: Необхідно за запропонованими ілюстраціями, іноді, на перший погляд, не пов'язаними між собою, скласти асоціативний ланцюжок. Кожна картинка має зв'язок з попередньою і наступною, а центральна об'єднує за змістом відразу кілька. Зручніше розглядати зв'язок між картинками по спіралі, равликом. Центральний квадрат є метою ланцюжка міркувань. {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A} 1 2 3 8 9 4 7 6 5