Режисерська діяльність Олександра Довженка. Кузенко Ярослав 213 група
Номер слайду 2
Олександр Петрович Довженко народився 29 серпня (10 вересня, або, за іншими даними, - 12 вересня) 1894 року на хуторі В'юнище Чернігівської області, помер у віці 62 років 25 листопада 1956 року в Передєлкіно, Московська область. Видатний український режисер і письменник. Народний артист РРФСР, лауреат Ленінської (1959, посмертно) і двох Сталінських (Державних) премій (1941, 1949).
Номер слайду 3
Фільми Довженка - перлини світової кіноіндустрії - і сьогодні не втратили своєї актуальності. Українець розробив власну концепцію кадру-скетчу і кадру-плакату.
Номер слайду 4
Олександра Довженка називають засновником розробки художніх засобів військової кінопубліцистики. Знахідки режисера - особливості в побудові композиції, детальне опрацювання кожного кадру. Кадри з фільму «Арсенал»
Номер слайду 5
Сміливість сценарних рішень українця, природність зміни сцен, відсутність склеювань і переходів дивувала навіть маститих сучасників режисера. Зйомки та кадр з фільму «Земля»
Номер слайду 6
Новаторський монтаж Довженка зробив глибокий вплив на світовий кінематограф. Легендарний Григорій Козинцев писав про творчість Довженка:“Скільки вже років минуло, а все мчать на мене коні з “Арсеналу“, я бачу з усією виразністю, як викочує на сцену кулемет батько Боженко, танцює в місячну ніч тракторист, лежить під яблунею старий дід, і Мічурін йде крізь вітер, і летить руде листя. Повторювали - не виходило. Фільм Бертолуччі “Двадцяте століття”: старий помирає під яблунею. Порівняння з “Землею” знищує фільм режисера. У Довженка кадри скріплені пристрастю. Для того, щоб вражати, треба бути враженим”.
Номер слайду 7
Олександр Довженко вперше заявив про себе як про самобутнього майстра картиною “Звенигора” (1927 рік), де він в незвичайній манері з'єднав революційний епос, лірику і сатиру.
Номер слайду 8
А фільм “Арсенал” (1929) вважають одним з кращих творів українського кіно. Ця картина багата на кінематографічні знахідки: провокації глядача, психологічні паузи, робота з непрофесійними акторами. У роки громадянської війни Довженко воював у складі "січовиків" УНР. Придушував повстання більшовиків на заводі "Арсенал" у 1918 .
Номер слайду 9
Знаковими роботами в творчості митця стали фільми “Іван” (картина отримала приз міжнародного кінофестивалю у Венеції у 1934 р.), “Аероград”, “Щорс” (Сталінська премія 1 ступеня. Сталін був практично співавтором цього фільму. (Щорс воював проти УНР)).
Номер слайду 10
Про фільм «земля»
Номер слайду 11
Фільм Олександра Довженка «Земля», за версією ЮНЕСКО, входить до списку топ-5 шедеврів світового кінематографу. Але сталінська влада вважала інакше. Стрічка, уже за 9 днів прокату, зробилася забороненим плодом для радянського глядача. У чому ж проблема? Виявляється, що Довженко забагато уваги приділив сільським пейзажам та красі природи – стиглі яблука, великі кавуни, широкі поля. Це був піар приватного, одноосібного господарства. У цьому критикани побачили пропаганду куркульства як класу. Плюс, долалися фрагменти, де молода абсолютно гола селянка побивається в істериці за своїм загиблим коханим.
Номер слайду 12
З цього приводу поет Дем’ян Бєдний (головний сталінський пропагандист) опублікував у газеті «Известия» свій вірш, у якому він іронізував над цими кадрами Довженка: И неужто мы эти половые гримасы. Будем гнать, «продвигать» в пролетарские массы?Ну а если картина дойдет до села,Не прибавится ль силы в кулацких угрозах: — Братцы, видите? Девок и баб до гола. Коммунисты разденут в безбожных колхозах!
Номер слайду 13
Але у Європі на стрічку Довженка чекала інакша доля. У 1930 році Національна рада кінокритиків США визнала «Землю» найкращим іноземним фільмом. А в 1958 році на Всесвітній виставці в Брюсселі група кіноекспертів включила роботу українського режисера до списку 12 найкращих фільмів усіх часів. У Союзі критики все ж віддали належне художнім прийомам, операторській роботі та режисерській майстерності творців картини.
Номер слайду 14
Чарлі Чаплін про Олександра Довженка«Слов’янство поки що дало світові кінематографії одного творця – мислителя та поета, Олександра Довженка»