Презентація "Рим від республіки до імперії. Юлій Цезар та Октавіан Август"

Про матеріал
Презентація містить необхідні матеріали і завдання для проведення онлайн уроків
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Рим від республіки до імперії. Юлій Цезар та Октавіан Август6 ВІ56-57

Номер слайду 2

1. Пригадайте, чому на початку VI ст. римляни повстали проти царів? 2. Чим римлян приваблював республіканський устрій? 3. За яких обставин у Римі обирали диктатора?У І ст. до н. е. Римська республіка перетворилася на імперію. Зростання володінь зумовило зміну форми правління. Дізнаймося, як це відбувалося. Досягти мети нам допоможуть запитання освітнього дартсу.

Номер слайду 3

1. ДИКТАТУРА ЮЛІЯ ЦЕЗАРЯІз зростанням території володінь Риму змін зазнавала й держава. Деяким лідерам здавалося, що ліпше управляти величезними володіннями зможуть не республіканські органи, а одна людина — монарх. З-поміж інших вирізнявся представник патриціанського роду Юліїв видатний полководець Гай Юлій Цезар. Він сприяв зростанню могутності держави, розширив володіння Риму в Галлії та Іспанії, здійснив похід до Британії, придушував повстання проти Риму. Цезарю вдавалося посідати значні виборні посади: понтифіка , претора, консула. Далекоглядний Юлій постійно дбав про свій авторитет. Він фінансував щедрі роздачі хліба бідним, гладіаторські бої та свята. Зростання могутності Юлія Цезаря непокоїло сенат. Це призвело до громадянської війни 49-45 рр. до н. е., у якій Цезарю вдалося перемогти. Після перемоги Юлій Цезар поєднав посади довічного трибуна і диктатора та здобув почесний титул імператора, що означало «володар». Юлій Цезар. Пізнавально й цікаво. Окрім талантів полководця і політика, Юлій Цезар володів письменницьким хистом. Відомі його літературні твори «Записки про війну з галлами», «Записки про громадянську війну», памфлети, поезії, драми.

Номер слайду 4

2. ДИКТАТУРА ЮЛІЯ ЦЕЗАРЯ Поміркуймо!Протягом короткого часу свого правління Юлій Цезар провадив активну державницьку діяльність. Уважно ознайомтеся зі схемою та поясніть, якою була мета кожного із заходів Юлія Цезаря. Висловіть припущення, чи всім у Римі була до вподоби політика Цезаря.• Зосередження влади в руках Цезаря• Установлення контролю держави над збором прямих податків• Карбування монети із зображенням Цезаря• Надання римського громадянства мешканцям провінції• Включення до Сенату і магістратур прихильників Цезаря• Наділення ветеранів землею в заморських провінціях• Календарна реформа — упровадження юліанського календаря. Гай Юлій Цезар став першим, чиє зображення почали карбувати на римських монетах. Цезар не приховував, що вважає республіканський лад застарілим. Він прямо заявляв: «Республіка — ніщо, порожнє ім’я без тіла й вигляду». У Римі почали говорити, що Цезар прагне царської влади, адже вимагав шанувати себе як царя. Серед сенаторів виникла змова. 15 березня 44 р. до н. е., під час засідання сенату, змовники кинулися з мечами на Цезаря й нанесли йому 23 рани, від яких він помер. Цезареві не вдалося завершити реформи й закріпити створений ним у Римі імператорський режим. Сенатори, які вбили Цезаря, намагалися переконати народ, що своїм вчинком вони хотіли врятувати республіку від небезпеки відновлення царської влади.Історичні загадки. Бурхлива діяльність Юлія Цезаря зачепила й українські простори. Уважно ознайомтеся з елементами колажу — відгадайте, які історичні події у ньому «заховані».

Номер слайду 5

ГРОМАДЯНСЬКІ ВІЙНИ В РИМІ В І СТ. ДО Η. Е. ДИКТАТУРА ЮЛІЯ ЦЕЗАРЯ1. З якої провінції було здійснено похід Цезаря на Рим у 49 р. до н. е.?2. У яких напрямках, на територію яких держав відбувалися походи Цезаря проти Помпея та його прибічників?3. Де й коли зазнав останньої поразки й загинув Помпей?

Номер слайду 6

Після смерті Юлія Цезаря в Римі тривали війни за владу. У 27 р. до н. е. родич Цезаря Октавіан установив одноосібне правління у володіннях Риму. Римський сенат присвоїв Октавіану ім’я «Август» (священний, звеличений божеством). В історії Риму розпочався період імперії. Октавіана, який став першим римським імператором, називали Цезарем Августом («сином божественного»). Октавіан Август зосередив у своїх руках повноваження всіх органів колишньої римської республіки. Така форма правління, коли зберігалися республіканські установи, але влада належала одній людині, дістала назву принципата (у перекладі з латинської — керівна роль, імператорська влада). Преторіанці — особиста гвардія імператора, яка несла службу не лише в Римі, а й у провінціях. Чому Октавіан розміщував особисту гвардію не тільки в Римі?Пізнавально й цікаво. Маючи повну монархічну владу, Август увесь час наголошував, що він тільки перший серед рівних. Тому він не дозволяв споруджувати храми й виготовляти статуї на свою честь. Зовні Август тримався скромно, одяг носив тільки домашнього виготовлення, витканий дружиною й дочкою. Усе життя імператор боявся змов. На засідання сенату він з’являвся в панцирі та з мечем під одягом. Сенатори підходили до нього по одному, кожного обшукували. Октавіана охороняла особиста гвардія — преторіанці.1. Як характеризують Октавіана Августа наведені факти?2. Чому Октавіан дбав про свою охорону?3. ОКТАВІАН АВГУСТ Історичне порівняння. Опрацюйте історію правління Октавіана Августа. Зіставте його діяльність з діяльністю Юлія Цезаря. Визначте спільне й відмінне в їхній політиці.

Номер слайду 7

За часів Августа у всій імперії розгорнулося грандіозне будівництво. Місто прикрасили багатьма чудовими спорудами, створили нову площу — Форум Августа. Форум Августа в Римі, Італія (сучасне фото)Статуя Октавіана Августа. Римський історик Светоній писав, що Август «отримав Рим цегельним, а залишив його мармуровим». Поміркуймо!Чим можна пояснити зміни в архітектурній забудові Рима?

Номер слайду 8

4. НОВА СИСТЕМА ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ, ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКАЗа правління Августа продовжували існувати тогочасні римські державні установи. Авторитет сенату був відновлений. Август вивів із сенату тих, хто за своїм походженням не міг належати до вищого стану, скоротив кількість сенаторів до 600 осіб. Сенат слухняно приймав пропозиції Августа. Із сенаторів почали обирати префекта міста, який відповідав за охорону порядку в Римі. Август надав сенаторам право займати почесні місця в театрі й цирку, одержувати вищі командні посади в армії. Продовжували скликати народні збори, на яких ухвалювали закони за пропозицією імператора або інших магістратів. Але вибори не були вільними: голосували за тих, на кого вказував Август. Великого значення набули прокуратори, яким доручали збирати податки й управляти невеликими провінціями. Опорою влади Августа були вершники — привілейована верства з верхівки плебсу, ті, хто служив в кінноті. З них призначали командирів преторіанців, прокураторів. 1. Поспішай повільно.2. Тепер аплодуйте! — на смертному одрі3. Послухайте юнаки, старця, котрого юнаком слухали старці. Поясни вислови Октавіана Августа

Номер слайду 9

Поміркуймо!Римський плебс не брав активної участі в управлінні державою. Але Август регулярно влаштовував для нього гладіаторські бої, роздавання хліба й грошей. На вашу думку, з якою метою Август вдавався до таких заходів?Імператор рідко очолював воєнні походи, доручаючи вести їх своїм талановитим і відданим помічникам. Август вважав, що Римській імперії треба піклуватися не так про здобуття нових, як про охорону вже наявних земель. Із цих міркувань Август не поспішав з новими завоюваннями. Завойовані землі були перетворені на римські провінції. Для зміцнення влади Риму в провінціях Август наділяв землею солдатів-ветеранів. Тут будували міста й фортеці, активно вели торгівлю. Місцеве населення опановувало латинську мову, римську культуру. Але жителів провінцій, незважаючи на ліквідацію деяких податків і прагнення імператора обмежити сваволю намісників, продовжували вважати людьми «другого сорту». У 14 р. н. е. Август помер. Сенат вирішив вважати його одним з богів. З надзвичайними почестями імператора поховали в мавзолеї, а місяць його смерті було названо на його честь. Срібний денарій з портретом Октавіана, викарбуваний на честь перемоги над Єгиптом (близько 29-27 рр. до н. е.)Поміркуймо!Поміркуйте, чому Октавіану Августу вдалося утвердити своє одноосібне правління в Римі, на відміну від Юлія Цезаря.

Номер слайду 10

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯІ. Знаю й систематизую нову інформацію1. Самооцінювання. Оцініть свої успіхи в опануванні теми «Рим від республіки до імперії. Юлій Цезар та Октавіан Август». Дайте відповіді на запитання.2. На кого спирався у своєму правлінні Октавіан Август? Як він здобував підтримку серед населення?ІІ. Обговоріть у групі1. Чому, на відміну від Цезаря, Октавіан з великою обережністю вів загарбницькі війни?2. З біографією Юлія Цезаря пов’язані ряд крилатих висловів, що до наших днів вживаються за певних життєвих обставин: «Жереб кинуто», «Прийшов, побачив, переміг», «Перейти Рубікон», «І ти, Бруте?». Співвіднесіть ці висловлювання з фактами біографії Юлія Цезаря. Поясніть, у яких життєвих випадках вони можуть бути вжиті.ІІІ. Мислю творчо1. За планом напишіть історичний портрет Юлія Цезаря або Октавіана Августа (на вибір).2. На основі матеріалу параграфа або відео створіть комікс «Юлій Цезар: письменник, воїн, реформатор». Відео «Юлій Цезар»

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Очеретяна Наталія Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
10 лютого
Переглядів
1928
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку