Презентація "Різьблення деревини" включає відомості з історії різьблення, види різьби, перелік матеріалів та інструментів для різьби, послідовність виконання різьблення.
Під час розкопок давньоруських городищ археологи виявили нехитрі пристосування, якими користувались дерев’яних справ майстри: топор, тесло, струг, долото, ложкар. Найпершими декоративними образами в народному мистецтві були качечки і коні. ХV століття відоме розкошними різьбленими іконостасами. В ХІХ ст. на дошках – формах для пряників зображували риб і птахів, фігури людей. Незвичайним декором вирізнялись селянські будинки. В ньому поєднувалась прорізна і накладна різьба на плоскому фоні.
Номер слайду 3
Дерево залишається найбільш популярним матеріалом для побутових виробів і в наші дні. На Україні художники створюють скульптурні композиції із дерева і вкривають плоскорельєфною різьбою побутові предмети.
Контурна різьба – плоский основний фон, в який врізані елементи. Геометрична – зображення мають геометричну форму. Скобчата – узор у вигляді напівкруглих виїмок (скобок) Чорнолакова – заготовка вкривається лаком, фарбою чи тушшю, а потім на ній прорізаються лінії. Рельєфна – основний фон нижче рівня малюнка, різьблені елементи піднімаються над фоном. Прорізна(ажурна) – ділянки фону вирізаються наскрізь. Домова – різьблені прикраси дерев’яних будинків. Скульптурна – виготовлення із заготовки об’ємної скульптури.
Номер слайду 6
Найлегша для роботи деревина м’яких порід: липа, вільха, осика; Ця деревина легко ріжеться вподовж і впоперек волокон. Роботи, що потребують міцності і довговічності – із берези. Матеріал повинен бути добре висушеним (не більше 8 – 10 % вологості) Для підготовки дерев’яної поверхні – шліфувальний папір. Для тонування – хімічна протравка різних відтінків і розчин чорної туші.
Номер слайду 7
ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ ПОПЕРЕДНЬОЇ ОБРОБКИ ДЕРЕВИНИ ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ РІЗЬБЛЕННЯ Для розпилювання заготовки: пилка-дворучка, лучкова пилка, ножівка. Стругальні інструменти: шерхебель, рубанки, фуганок, струги (галтелі, горбачі). СТАМЕСКА – ОСНОВНИЙ ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ РІЗЬБИ ПО ДЕРЕВИНІ. Набір інструментів для різьбяра-початківця: ніж-косяк із заточкою під кутом 45 градусів - напівкругла стамеска шириною 5-7 мм напівплоска(відлога) стамеска шириною 12-18 мм.
Номер слайду 8
Напівкруглі стамески Види ножа-косяка
Номер слайду 9
1. Виконання рисунка композиції. 2. Підготовка дерев’яної поверхні і переведення на неї рисунка. 3. Власне процес різьби. 4. Оздоблювальні операції.