План1. СКЛАД РОСЛИННИЦТВА2. ЗЕРНОВІ КУЛЬТУРИ.3. ТЕХНІЧНІ КУЛЬТУРИ.4. КАРТОПЛЯРСТВО.5. ВИНОГРАДАРСТВО.
Номер слайду 3
СКЛАД РОСЛИННИЦТВАРослинництво, або землеробство, на 80 % задовольняє потреби землян у продуктах харчування. Воно також забезпечує промисловість сировиною. Розрізняють два основні типи рослинництва — неполивне і зрошувальне.
Номер слайду 4
ЗЕРНОВІ КУЛЬТУРИВирощування зернових культур (зернове господарство) — основа рослинництва і всього сільського господарства. Світове виробництво зерна останнім часом становило більше ніж 2,5 млрд тонн на рік. Понад 4/5 з них припадає на три основні «хліби людства» — кукурудзу, пшеницю і рис
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Найбільші посіви пшениці зосереджено в Північній Америці, Європі, Азії та Австралії . Головні її виробники — Китай та Індія . Найбільші виробники кукурудзи — США і Китай. США є водночас світовим лідером з експорту пшениці та кукурудзи. Значні обсяги цих хлібних культур постачають на світовий ринок Україна, Росія, Аргентина, пшеницю — також Канада, Австралія, країни ЄС (насамперед, Франція), кукурудзу — Бразилія. Найбільшими експортерами рису є Індія, Таїланд, В’єтнам. Серед зернобобових культур важливою є соя, яка має вагоме продовольче, кормове й технічне значення. Світовими лідерами з її вирощування є Бразилія (третина світових зборів), США, Аргентина.
Номер слайду 7
Лідери з виробництва пшениці, млн тонн (2020 р.)Лідери з виробництва кукурудзи, млн тонн (2020 р.)
Номер слайду 8
ТЕХНІЧНІ КУЛЬТУРИТехнічними називають сільськогосподарські рослини, які здебільшого використовують як сировину для промисловості (харчової, текстильної, миловарної, лакофарбової, фармацевтичної тощо). Головними цукристими рослинами світу є цукрова тростина і цукровий буряк
Номер слайду 9
Найбільші виробники бавовника — Індія, Китай і СШАГоловними виробниками льону-довгунця є Китай, Франція, Польща, Росія. Джут вирощують здебільшого в тропічному поясі (Індія, Китай, Бангладеш). Дерево гевея, сік якого є основною сировиною для виробництва натурального каучуку вирощують в Південно-Східній Азії, насамперед у Таїланді та Індонезії.
Номер слайду 10
Основний район вирощування маслин (оливок) — Середземномор’я, який дає близько 90 % їх світового збору Найбільшим виробником маслин та оливкової олії є Іспанія. Великі насадження культури поза Середземномор’ям є лише в Аргентині.
Номер слайду 11
Світовими лідерами в збиранні насіння соняшнику, а також у виробництві й експорті соняшникової олії є Україна (понад 25 % збору), Росія й Аргентина. Провідний світовий виробник ріпаку — Канада, вона випередила Китай (лідера з виробництва високоякісного насіння ріпаку) й Індію. Китай та Індія тримають світову першість з виробництва ще однієї олійної культури — арахісу.
Номер слайду 12
Головні виробники кавових зерен розташовані в Латинській Америці (Бразилія, Колумбія), Південно-Східній Азії (В’єтнам, Індонезія, Індія), Африці (Ефіопія).
Номер слайду 13
Найбільші райони вирощування шоколадного дерева зосереджені в Африці, Південно-Східній Азії, Америці. Дві африканські країни — Кот-д’Івуар і Гана — виробляють майже половину какао-бобів у світі.
Номер слайду 14
Південна і Південно-Східна Азія та Африка — головні регіони вирощування чаю. За обсягами зборів чайного листка світове лідерство утримують Китай, Індія, Кенія, Шрі-Ланка.
Номер слайду 15
КАРТОПЛЯРСТВО Картоплю вирощують на всіх заселених континентах. Найбільший район її виробництва сформувався в Європі. Він охоплює Францію, Німеччину, Польщу, Білорусь, Україну і частину Росії. До провідних виробників картоплі належать Китай, Індія та США.
Номер слайду 16
ВИНОГРАДАРСТВОВиноградарство — вид господарської діяльності, що потребує високої культури виробництва. Розрізняють два його напрями: вирощування столових і технічних (винних) сортів. Найбільші площі виноградників поширені в субтропіках обох півкуль і південній частині помірного поясу Північної півкулі. До традиційно найбільших світових виробників винограду — Італії, Франції, Іспанії — додалися Китай і США. Також великими виробниками його є Туреччина, Іран, Аргентина, Південна Африка. Україна належить до країн, у яких на виноградарстві спеціалізуються окремі райони.