Презентація "Розділові знаки між частинами безсполучникових складних речень"

Про матеріал
Презентація на дану тему допоможе розібратися з правилами пунктуації безсполучникових складних речень. Також можна використовувати для урокув укранської мови в 11 класі.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Розділові знаки між частинами безсполучникових складних речень

Номер слайду 2

Безсполучниковим називають складне речення, частини якого поєднано в одне ціле лише за допомогою інтонації, тобто без сполучників чи сполучних слів. Хай лине пісня в ранішні тумани, хай нею день римує біг життя (Ю. Вавринюк). Ми просто йшли; у нас нема зерна неправди за собою (Т. Шевченко).

Номер слайду 3

Між частинами безсполучникового складного речення можуть бути різні розділові знаки: кома, крапка з комою, двокрапка, тире.{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}КОМУ між частинами безсполучникового складного речення ставимо тоді, коли ці частини рівноправні й виражають одночасність або часову послідовність подій чи явищ. Ці частини можна з’єднати сполучником і Пахнуть росою гаї попелясті, лячно шипшина достигла тремтить (М. Лазарчук)КРАПКУ З КОМОЮ ставимо, якщо частини мають значний обсяг, далекі за змістом або в середині їх уже є свої розділові знаки. Все зраділо, стрічаючи день; і день зрадів, розцвітаючи, ясний, теплий, погожий (П. Мирний)

Номер слайду 4

ДВОКРАПКУ між частинами безсполучникового речення ставимо, якщо:{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}друга частина виражає причину того, про що йдеться в першій (частини можна з’єднати сполучниками бо, тому що)Радіє колесо на хаті: лелеченята сплять у нім (М. Вінграновський)друга частина доповнює зміст першої (частини можна з’єднати сполучником що або вжити між ними сполучення і побачив, що )Ще пам’ятаю: на воді дрижачі іскри ранок сіє (Б.-І. Антонич)друга частина пояснює зміст першої (між частинами можна вжити сполучення а саме)Закон життя один: вірно служити своїй державі (М. Стельмах)

Номер слайду 5

ТИРЕ між частинами безсполучникового речення ставимо, якщо:{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}зміст частин зіставляємо або протиставляємо (їх можна з’єднати сполучниками а, але)Вітер дерева нагинає – правда назад підіймає.друга частина виражає наслідок, висновок з того, про що йдеться в першій (їх можна з’єднати сполучником так що; можна поставити питання який наслідок?)На годину спізнишся – за рік не доженеш.частини виражають раптовість, різку зміну подій (частини можна з’єднати сполучником і )Відчинили двері – вітер як дмухне, аж засвистів(Марко Вовчок)перша частина виражає час або умову того, про що йдеться в другій ( у першій частині можна поставити сполучники коли, якщо, хоч)До Покрови не опаде листя з вишень – зима буде теплою.друга частина містить порівняння з тим, про що йдеться в першій (їх можна з’єднати сполучниками наче, ніби, як)Гляне – холодною водою обіллє(Нар. творчість).

Номер слайду 6

Завдання 1 Перебудуйте наведені речення на безсполучникові й запишіть. Розставте розділові знаки. Праця чоловіка годує, а лінь марнує. Якщо любиш кататися, то люби й санчата возити. Недарма кажуть, що діло майстра величає. Якщо синиці зранку пищать, то чекай морозу. Якщо зима без снігу, то літо без хліба.

Номер слайду 7

Завдання 2 Прочитайте речення. Обґрунтуйте правилом кожен випадок уживання розділових знаків між частинами безсполучникових складних речень.1. Летять з гори санки і ґринджолята, в очах мигтять занесені тини (Л. Костенко). 2. Зрубав дерево - посади два (Нар. творчість).3. Зацвіла ліщина – час виставляти вулики на пасіку (Нар. творчість).4. На другому березі щось відбувалося незрозуміле: час від часу шаруділо сухе листя, хтось фиркав і хлюпався у воді (В. Тиха).5. Думав, доля зустрінеться – спіткалося горе (Т. Шевченко).6. Десь чую: скрипка в тишині своє згадала і мені розповіла про все казково (В. Грінчак).7. Не повертайтесь на круги своя: нічого це, крім болю, не приносить (М. Луків).8. Ні, не можу заснути: на столику диха чебрець (Є. Маланюк).9. Грім гримить – хліб буде родить (Нар. творчість ).10. Думає осінь кленовим золотом, думають верби вербовим пухом (М. Руденко).

Номер слайду 8

Завдання 3 Виконайте тестові завдання Двокрапку треба поставити в реченні (розділові знаки пропущено) А Не забувай про мудрість вчителів вони тебе із отчих рук приймали. Б Зійшов у березні сніжок берись за плужок. В Луки були пишні ниви багаті сади густі. Г Життя прожито друзів не нажито.

Номер слайду 9

2. Тире треба поставити в реченні (розділові знаки пропущено) А Десь чую скрипка в тишині своє згадала і мені розповіла про все казково. Б Досвідчений грибникар добре знає найкраще опеньки ростуть за теплої погоди. В Софія пірнула у спогади спогади здатні годувати самотність. Г Махнула осінь в ліси вони зацвіли пурпуровими сірими та жовтими фарбами.

Номер слайду 10

3. Тире треба поставити в реченні (розділові знаки пропущено) А Тим часом надворі вечоріло жара спадала. Б Серпень забирає зима поїдає. В Добре бідному у нього від багатства голова не болить. Г Був теплий день світилася весна.

Номер слайду 11

4. Після частини «Потрібно читати цікаві книжки…» треба поставити двокрапку, якщо серед варіантів продовження речення вибрати фрагмент А дивитися пригодницькі кінофільми. Б це сприяє розширенню кругозору. В про це мені казала бабуся. Г також тато радить слухати музику.

Номер слайду 12

5. Після частини «Защебетав соловейко…» треба поставити тире, якщо серед варіантів продовження речення вибрати варіант А в лузі на калині. Б прилетівши до віконця. В пішла луна гаєм. Г затріпотів крильцями.

Номер слайду 13

Джерельна база: -Український правопис – це доступно! / О. В. Заболотний, В. В. Заболотний . – Київ : літера ЛТД, 2020.-272 с. Дякую за роботу Підготувала : вчитель вечірньої (змінної) школи №20 м. Києва Кошара Т. С.

pptx
Додано
31 жовтня
Переглядів
66
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку