Конспект уроку з української мови
Підготовка до твору-роздуму на морально-етичну тему
Підготувала учитель української мови та літератури
Дикун Н.М.
Тема: підготовка до твору-роздуму на морально-етичну тему
Твори добро у кожній справі,
Якого б віку не дійшов,
Даруй завжди слова любові-
І відчуватимеш любов.
Так багато на світі горя,
люди, будьте взаємно красивими!
Ліна Костенко
Навчальна мета уроку:
-
Узагальнити знання учнів даної теми;
-
Доповнити словник, необхідний для написання твору;
-
Повторити відомості про стилі і типи мовлення;
-
Про основні частини, з яких складається твір;
Виховна мета: виховання любові до Біблії, до добра, милосердя, молитви; допомогти учням пройнятися настроєм, потрібним для написання твору-роздуму.
Обладнання: тлумачний словник української мови, Біблія, “Повчання” Володимира Мономаха, поезії Г.Сковороди, В.Симоненко “Лебеді материнства”, Б.Олійник “Сива ластівка”
Хід уроку:
І Повідомлення теми та мети уроку
ІІ Ознайомлення з літературою, необхідною для підготовки до уроку, укладання словників, записи власних спостережень.
-
Тлумачення учнями понять “мораль”, “етика”.
-
Визначення стилю та типу мовлення твору-роздуму, з яких частин він складається.
-
Які ознаки публіцистичного стилю?
-
Ознайомлення з планом твору.
План
-
“Де скарб твій, там буде і серце твоє!” (Біблія. Євангеліє від св.Матвія)
-
Любов творить добро.
-
“Віддай людині крихітку себе, за це душа поповнюється світлом” (Л.Костенко)
-
Вирушай у життя, щоб творити добро.
ІІІ Робота над підготовкою до написання твору.
-
Робота над вступом.
Бесіда:
-
Хто автор цих рядків? Як ви їх розумієте? Хто ж бо зневажить страшну її (смерті) сталь? Той, в кого совість, як чистий кришталь.
-
Що є вічним? Що скороминуще? Чому?
-
Про що слід завжди пам’ятати?
-
Про які скарби ви радили б не забувати?
-
Що людина повинна примножувати?
-
Як про це говорить Біблія?
-
Які ваші спостереження?
Прошу записати висновки.
2. Учням пропонується написати вступ до твору під “Мелодію” М.Скорика.
Зачитування письмових робіт 2-3 учнів.
3. Робота над основною частиною
Бесіда:
Прошу навести словникове тлумачення слів “любов”, “добро”, “зло”, “милосердя”.
-
Чого навчає Біблія нас?
-
Що ви прочитали в “Поучення” Володимира Мономаха про те?
Виразне читання напам’ять поезію В.Симоненка “Кривда”
-
Чи зрозуміли ви ту ситуацію, в якій опинився малий хлопчик?
-
Який висновок можемо зробити?
-
Як про сказано у “Повчанні”?
-
Як можна поранити словом?
-
Яку прикрість завдає брехня?
Виразне читання напам’ять поезії Б.Олійника “Пісня про матір”
-
Якими відчуттями ви наповнили своє серце, прослухавши пісню?
-
Що добре зринає у вашій пам’яті?
-
Ви почули про добро і зло. А які життєві приклади добра і зла ви спостерігали? Які висновки записали?
-
Які ви записали символи добра і зла?
-
Який колір переважає у зображенні добра, а де який у зображенні зла?
-
Який висновок можемо зробити?
Словникове тлумачення слова “молитва”
Учні пишуть початок основної частини твору (2-3 речення)
Зачитування письмових робіт 2-3 учнів.
-
Чи пам’ятаєте ви біблійну притчу про милосердного самарянина?
Учень переказує притчу
-
Якою є основна думка притчі?
Навести словникове тлумачення слова “милостиня”
-
Як побачити, що людина потребує допомоги?
-
Чи відчули ви, наскільки важливою є допомога у певний момент життя?
Учні читають свої спостереження
4. Робота над висновками
ІV Підсумок уроку
V Домашнє завдання: написати твір