Запуск в 1957 р першого штучного супутника Землі і подальший розвиток астронавтики поставили перед різними областями науки великі і складні проблеми. Виникли нові галузі знання. Одна з них - космічна біологія. Космічна біологія - наука, яка вивчає біологічну дію різних факторів космічного простору на живі організми, розробляє методи і заходи щодо забезпечення нормальної життєдіяльності в космічному польоті, займається пошуками форм життя, що, ймовірно, існує не тільки на Землі, і розробляє заходи проти занесення земних форм життя на інші планети і в космос.
Номер слайду 3
Перший етап - біологічна індикація космічних трас.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Другий етап - короткочасний політ людини в космос.
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Третій етап - дослідження під час тривалих польотів пілотованих станцій і спеціалізованих біологічних супутників Землі.
Номер слайду 10
В результаті проведених досліджень визначено основні фактори ризику в пілотованих польотах, вивчені специфічні і неспецифічні закономірності адаптації людини до факторів космічного польоту, виявлені основні системи організму найбільш схильні до змін в умовах тривалого польоту, розроблені ефективні методи і засоби профілактики несприятливих зрушень в організмі під впливом факторів КП . Виконано програму фундаментальних біологічних досліджень на рослинах, птахах, земноводних, включаючи вивчення росту і розвитку біооб'єктів для створення перспективних біологічних систем життєзабезпечення. Багаторічні різнобічні дослідження (фізіологічні, морфологічні, біохімічні, генетичні та ін.) Дозволили з'ясувати механізми адаптації до факторів КП у живих істот різного еволюційного рівня розвитку.
Номер слайду 11
Експерименти на орбіті показали, що лишайник прекрасно виживає в умовах відкритого космосу. Ці нижчі рослини ще називають «Екстремофіли» за їх здатність виживати в найнесприятливіших умовах на Землі. Виявилося, вони здатні витримати і не дуже гостинні умови відкритого космосу. Коли він повернувся на Землю в спусковому апараті, вчені побачили, що всі зразки вижили і зберегли здатність до фотосинтезу.
Номер слайду 12
22 березня 1990 року перепеленок, який пробив шкаралупу рябенького сіро-коричневого яєчка в спеціальному космічному інкубаторі, був першою живою істотою, що народилися в космосі. Це була сенсація! Кінцева мета дослідів з японськими перепелами в невагомості - створення системи життєзабезпечення екіпажів космічних кораблів під час наддовго міжпланетних космічних польотів.
Номер слайду 13
Четвертий етап - підготовка автономного космічного польоту