Залізовмісна сполука крові – Місце утворення еритроцитів – Людина, яка дає кров для іншої людини –Форменні елементи крові, що забезпечують зсідання крові – Клітини крові, що мають ядра – Сталість умов життєдіяльності клітин у внутрішньому середовищі – Серцевий м’яз – Запис роботи серця – Судини по яких кров рухається від серця –Судина з найбільшою швидкістю руху крові – Процес поглинання і перетравлення клітинами мікроорганізмів – Введення в організм вакцини – Прилад для вимірювання тиску – Скорочення серця - Допишіть речення
Ритмічні коливання стінок артерій – Клапан правої половини серця – Найменша судина – З лівого шлуночка починається –Червоні кров’яні тільця – Навколосерцева сумка – З правого шлуночка починається – Артерії – це…Кровообіг – це…Серцева пауза – Найбільша судина – Пристосування у венах до руху крові -
Випишіть окремо номери ознак, характерні для артерій, вен, капілярів. Судини несуть кров до серця. Стінки дуже міцні та пружні. У судинах дуже мала швидкість течії крові. Стінки утворені одним шаром клітин. Судини несуть кров від серця. Стінки складаються з трьох видів тканин. Судини утворюють густу сітку, яка пронизує органи і тканини. Кров у судинах тече швидко. Судини впадають у передсердя. У судинах кров‘яний тиск найменший. Велика кількість судин обплітає легеневі пухирці. Кров‘яний тиск у судинах найбільший. Крізь стінки судин проходять гази і деякі речовини. З поранених судин кров б‘є фонтаном. Мають кишенькові клапани. З поранених судин кров витікає повільно. З поранених судин кров витікає рівномірно і має темний колір.
Микола Михайлович Амосов (06 .12. 1913 — †12.12.2002) — український лікар-хірург, учений в галузі медицини,біокібернетики, дійсний член НАНУ, директор Інституту серцево-судинної хірургії. Запропонував протитромбічні протези;розробив апарати штучного кровообігу; хірургічне лікування хвороб серця і легень;Моделювання психічних функцій мозку
Кровотеча - це витікання крові із кровоносних судин через порушення їхньої цілісності. Причиною кровотечі може бути ушкодження судин внаслідок травмування (укол , поріз, удар). Розрізняють кровотечі зовнішні й внутрішні (кров виливається із внутрішніх органів в оточуючі їх тканини чи порожнини).
Артеріальна кровотеча - виникає при ушкодженні артерій (сонної, стегнової, пахвовій і ін) Воно є найнебезпечнішим, оскільки кров викидається дуже швидко, пульсуючим струменем. Стрімко наступає гостре недокрів’я; колір крові — яскраво червоний. Потерпілий стає блідим, його пульс прискорений, артеріальний тиск швидко знижується, з’являється запаморочення, нудота і блювота, непритомність. Смерть може наступити внаслідок кисневого голодування або зупинки серця.
Венозна кровотеча - відбувається при порушенні цілісності вен. Кров тече рівномірним безперервним потоком і має темний вишневий колір. Якщо внутрішньовенний тиск не надто високий, кров може мимовільно зупинитися: утворюється фіксований тромб. Але знекровлення веде до виникнення шокових явищ в організмі, що нерідко призводить до летальних випадків.
Паренхіматозна(внутрішня) кровотеча - спостерігається при ушкодженні внутрішніх органів - печінки, нирок, селезінки, буває масивною і дуже небезпечною. Це немов змішана кровотеча з артерій, вен, капілярів. При цьому кров витікає з усієї поверхні рани органу. Для зупинки цієї кровотечі необхідне швидке хірургічне втручання. Легенева кровотеча. Травма нирки
Схема надання невідкладної допомоги при артеріальній кровотечі:- притиснути артерію пальцями або кулаком вище місця поранення (кінцівки) або нижче (шия);- до накладення джгута тримати кінцівку у піднятому положенні;- завести джгут за кінцівку (підклавши під джгут серветку, хустинку) і розтягнути з максимальним зусиллям;- зробити перший виток джгута і перевірити пульс (його не повинно бути на тій кінцівці, на яку накладають джгут);- накласти наступні витки джгута з меншим зусиллям;- закріпити джгут і вкласти записку із зазначенням часу накладення джгута
Схема надання першої допомоги при венозній кровотечі: - обережно зняти бруд зі шкіри навколо рани, в напрямку від рани;- обчищену ділянку шкіри обробити йодом;- накрити рану стерильною або будь-якою чистою серветкою повністю прикривши краї рани;- накласти стисну пов’язку;- дати знеболювальне (1-2 таблетки );- викликати лікаря або терміново доправити постраждалого до лікарні.
Схема надання першої допомоги при капілярній кровотечі:- Обробіть рану дезинфікуючим засобом (йодом, горілкою, спиртом). Змащуйте тільки шкіру навколо рани, не потрапляючи в неї саму. - Накладіть стерильну пов'язку. - При капілярній кровотечі кров звичайно зупиняється сама, якщо цього не відбувається, накладіть пов'язку, що давить. - Якщо в рані знаходяться сторонні тіла, то зробіть у пов'язці отвори, в тих місцях, де знаходяться ці предмети. Перша допомога при носовій кровотечі: - Робіть холодні компреси або прикладайте лід до перенісся. Такий спосіб зупиняє практично всі кровотечі, якщо для цього є достатньо часу. - Сядьте і здавите ніс (нижче його твердої частини) великим і вказівним пальцями на дві - три хвилини. Голову відхиляти назад при цьому не обов'язково (це тільки змінить напрямку потоку крові). - Якщо кровотеча не зупиняється, то викличете швидку допомогу.
Схема надання першої допомоги при внутрішній кровотечі: У разі появи перших ознак внутрішньої кровотечі: раптової блідості обличчя, збліднення і похолодання кистей і стоп, почастішання пульсу, запаморочення, шуму у вухах, холодного поту — постраждалого слід негайно відправити до лікувальної установи. Якщо є можливість, до тієї ділянки тіла, де підозрюється внутрішня кровотеча, потрібно прикласти гумовий міхур з льодом чи холодною водою. Будь-яка, навіть невеличка, рана становить загрозу для життя постраждалого, оскільки вона може бути джерелом зараження різноманітними мікроорганізмами або причиною сильної кровотечі. Основний засіб профілактики ускладнень при наданні першої медичної допомоги — якнайшвидше накладання на рану стерильної пов’язки.
Здоров’я. Здоров’я — розкіш для людини,Найбільша цінність у житті. Як є здоров’я день при днині,Можливість є йти до мети. Тоді є радість, щастя, диво,Краса у крапельці роси. Тоді людина йде щасливо. Серед безмежної краси. Й чарівність світу відчуває. Для неї в хмурість — дні ясні. Вона всі труднощі долаєЙ співає радісні пісні. Вона — здорова! Це чудово,Бо їй нічого не болить. Вона добро творить готова.І це прекрасно! Можна жить!