Навчальна презентація призначена для розкриття теми "Сертифікація органічної продукції", при викладанні позашкільного гуртка "Відповідальне споживання" на базі КПНЗ "Станція юних натуралістів Тернівського району" КМР.
Автор керівник гуртка Ханченко Дар'я Олегівна.
Зроблено за допомогою сервісу Canva https://www.canva.com/join/btx-zfs-ckd
Сертифікація органічної продукції
КПНЗ "СЮН Тернвського району" КМР гурток "Вдповдальне споживання" кервник Ханченко Д.О.
ЯК СЕРТИФІКУЄТЬСЯ ОРГАНІЧНА ПРОДУКЦІЯ?
Коли йдеться про орган чну продукц ю й розвиток її
ринк в, надзвичайно велику роль в д грає «орган чна» гарант йна система, що включає спец ал зован
нспекц йнта сертиф кац йн органи.
Ця система в своїй д яльност використовує як правов норми, що встановлюють обов'язков вимоги в рамках державного регулювання, так певн визначен стандарти, як є добров льними угодами — результатом досягнення визначеного консенсусу споживач в виробник в товар в послуг.
У сучасному св т переважає тенденц я зам ни правових норм щодо орган чної продукц ї стандартами, оск льки останн є прост шими в застосуванн й легше п ддаються м жнародн й гармон зац ї, а також через пол тику дерегулювання, до якої вдаються в багатьох країнах.
Існуюч в дм нност в державному регулюванн орган чного с льського господарства р зних країн, а також в приватних стандартах, стримують
зростання св тових ринк в орган чної продукц ї та створюють перешкоди в торг вл нею. Програма
можуть визначати, яким конкретним б знесовим
стандартам вони в ддають перевагу, т льки вони
можуть приймати р шення, як й саме сертиф кац ї вони дов ряють.
У такий спос б ця гарант йна система (сертиф кац ї, нспекц ї та маркування) забезпечує в дпов дн сть орган чним стандартам усього процесу с льськогосподарського виробництва й переробки до р вня к нцевої продукц ї, включно з її пакуванням, маркуванням та доставкою споживачам. З 1 липня
2012 року для ус єї пакованої орган чної продукц ї, виробленої на територ ї ЄС, обов'язковим є нанесення на упаковку спец ального ун ф кованого логотипу, паралельно з яким можуть розм щуватися приватн , рег ональн або нац ональн логотипи орган чної продукц ї.
Ун ф кований логотип орган чної продукц ї, прийнятий в ЄС, на добров льних засадах також може використовуватися для маркування орган чних продукт в не розфасованих для к нцевого споживача, а також для орган чних продукт в, що мпортуються на територ ю ЄС з трет х країн.
ТАКИМ ЧИНОМ, СЕРТИФІКАЦІЯ ОРГАНІЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ
СПРЯМОВАНА НА МЕТОДИ Й ЗАСОБИ ЯК
СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА, ТАК І ПЕРЕРОБКИ СИРОВИНИ, ВИГОТОВЛЕННЯ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ТА ЇХ ДОСТАВКИ ДО СПОЖИВАЧА.
В Україн вже є понад 210 «орган чних» господарств, проте переважна частина з них сертиф кована ноземними сертиф кац йними компан ями в дпов дно до європейських «орган чних» стандарт в. Українськими учасниками орган чного руху, в т.ч. асоц ац єю "Б олан Україна", Федерац єю орган чного руху України, клубом орган чного землеробства та н, створено нац ональний сертиф кац йний орган — «Орган к Стандарт».
ОТЖЕ, ІНСПЕКТУВАННЯ ТА СЕРТИФІКАЦІЯ – НАДЗВИЧАЙНО ВАЖЛИВА
СКЛАДОВА ОРГАНІЧНОГО ВИРОБНИЦТВА. НАПРИКЛАД, ФЕРМЕР
ВИРОЩУЄ ПОМІДОРИ, ДОТРИМУЮЧИСЬ ПРИНЦИПІВ ТА ПРАВИЛ ВИРОБНИЦТВА ОРГАНІЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ, І ДАЛІ ЦЯ ПРОДУКЦІЯ ПОТРАПЛЯЄ ДО СПОЖИВАЧА. І НА ЦЬОМУ ШЛЯХУ ВСІ ЕТАПИ:
ВИРОБНИЦТВА, ПАКУВАННЯ, СКЛАДУВАННЯ, ТРАНСПОРТУВАННЯ,
РОЗМІЩЕННЯ НА ТОРГОВИХ ПЛОЩАХ ІНСПЕКТУЮТЬСЯ ТА
СЕРТИФІКУЮТЬСЯ. ЦЕ НАЗИВАЄТЬСЯ АНГЛІЙСЬКИМ ТЕРМІНОМ
„TRACEBILITY”, ТОБТО, МОЖЛИВІСТЬ ПРОСТЕЖИТИ ШЛЯХ «ВІД ЛАНУ ДО СТОЛУ”. ІНШИМИ СЛОВАМИ, ЯКЩО СПОЖИВАЧ В МАГАЗИНІ ЗАХОЧЕ
ДІЗНАТИСЯ, ХТО ВИРОСТИВ КОНКРЕТНІ СЕРТИФІКОВАНІ ОРГАНІЧНІ
ПОМІДОРИ ЧИ З ЯКОЇ САМЕ ПШЕНИЦІ ЗРОБЛЕНЕ ОРГАНІЧНЕ ТІСТЕЧКО,
ТО ВІН МАТИМЕ МОЖЛИВІСТЬ ПРОСТЕЖИТИ НЕ ЛИШЕ ВСІ СТАДІЇ
ОРГАНІЧНОГО ВИРОБНИЦТВА, АЛЕ ТОЧНО ВИЗНАЧИТИ ОБЛАСТЬ, РАЙОН, ГОСПОДАРСТВО, І НАВІТЬ ПОЛЕ, НА ЯКОМУ ЦЯ СИРОВИНА ВИРОЩЕНА.