П л а н: 1. Деякі аспекти з питань прав дітей в Україні, їх нормативно - правове забезпечення. 2. Державна допомога дітям. 3. Роль і значення органів управління освітою, закладів освіти у захисті прав та інтересів неповнолітніх. 4. Форми влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей з багатодітних і малозабезпечених сімей. 5. Перелік необхідних документів для влаштування дітей до закладів освіти інтернатного типу.
Перелік д о к у м е н т і в: 1. Конвенція про права людини. 2. Конвенція про права дитини. 3. Конституція України. 4. Сімейний кодекс України. 5. Кодекс України про адміністративні порушення. 6. Цивільний кодекс. 7. Житловий кодекс. 8. Кримінальний кодекс. 9. Земельний кодекс України. 10.Бюджетний кодекс України. 11.Господарський кодекс України. 12.Кодекс законів про працю в Україні.
З а к о н и України 1. Про освіту. 2. Про дошкільну освіту. 3. Про загальну середню освіту. 4. Про професійно - технічну освіту. 5. Про вищу освіту. 6. Про позакласну освіту. 7. Про охорону дитинства. 8. Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. 9. Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. 10. Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні . 11. Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. 12. Про державну допомогу сім'ям з дітьми. 13. Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення. 14. Про громадянство в Україні. 15. Про відпустки.
Постанови Кабінету Міністрів України та інші документи 1. Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. від 27 грудня 2001 р. N 1751. 2. Питання діяльності органів опіки та піклування , пов’язаної із захистом прав дітей. від 24 вересня 2008 р. N 866. 3. Про затвердження Порядку надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку . від 25 серпня 2005 р. N 823. 4. Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування від 5 квітня 1994 р. N 226. 5. Про поліпшення матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків. від 16 червня 1995 р. N 433. 6. Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах від 22 листопада 2004 р. N 1591. 7. Про затвердження Порядку здійснення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів від 8 грудня 2009 р. N 1318. 8. Про затвердження Положення про дошкільний навчальний заклад від 12 березня 2003 р. N 305. 9. Положення про загальноосвітній навчальний заклад та інші.
Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування забезпечують: 1) розроблення і здійснення галузевих та регіональних програм; 2) розвиток мережі навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, соціального захисту, організацію дозвілля, відпочинок і оздоровлення дітей, зміцнення матеріально-технічної бази; 3) вирішення питань щодо встановлення опіки і піклування;,; 4) захист особистих і майнових прав та інтересів дітей; 5) організацію безкоштовного харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів, а також дітей-сиріт, дітей з неповних та багатодітних сімей у професійно-технічних навчальних закладах; 6) організацію пільгового проїзду ; 7) вирішення питань про надання пільг та державної допомоги дітям та сім'ям з дітьми; 8) контроль за дотриманням в ігрових залах, комп'ютерних клубах, відеотеках, дискотеках, інших розважальних закладах та громадських місцях правопорядку та етичних норм стосовно дітей; 9) вжиття інших заходів щодо охорони дитинства.
Діти, позбавлені батьківського піклування, це діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку: 1) з позбавленням їх батьківських прав; 2) відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав; 3) визнанням батьків безвісно відсутніми; 4) визнання батьків недієздатними; 5) оголошенням батьків померлими; 6) відбуванням батьками покарання в місцях позбавлення волі; 7) перебуванням батьків під вартою на час слідства; 8) розшуком батьків органами внутрішніх справ, пов'язаним з ухиленням від сплати аліментів; 9) розшуком батьків органами внутрішніх справ у зв’язку з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження; 10) тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки; 11) підкинуті діти; 12) діти, батьки яких невідомі; 13) діти, від яких відмовились батьки; 14) безпритульні діти.
Багатодітним сім'ям надаються такі пільги: 1) 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата,21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 2) 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством. 3) 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення; 4) позачергове встановлення квартирних телефонів. абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів. Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива, надаються багатодітним сім'ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.
Дітям з багатодітних сімей надаються такі пільги: 1) безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів; 2) щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров'я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування; 3) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація; 4) безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання; 5) безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку (Закон України "Про оздоровлення та відпочинок дітей). Батькам і дітям з багатодітних сімей видаються відповідні посвідчення.
Право дитини на майно Кожна дитина, в тому числі й усиновлена, має право на одержання в спадщину майна і грошових коштів батьків чи одного з них у разі їх смерті або визнання їх за рішенням суду померлими незалежно від місця проживання. !!! Батьки або особи, які їх замінюють, не мають права без дозволу органів опіки і піклування укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню або спеціальній реєстрації, відмовлятися від належних дитині майнових прав, здійснювати розподіл, обмін, відчуження житла, зобов'язуватися від імені дитини порукою, видавати письмові зобов'язання. Суд у разі позбавлення батьків батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав одночасно накладає заборону на відчуження майна та житла дітей, про що повідомляє нотаріуса за місцем знаходження майна та житла.
Право дитини на житло Діти - члени сім'ї наймача або власника жилого приміщення мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем. Органи опіки та піклування зобов'язані здійснювати контроль за додержанням батьками або особами, які їх замінюють, майнових та житлових прав дітей при відчуженні жилих приміщень та купівлі нового житла.
Право на освіту Держава гарантує: 1) доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; 2) надання державних стипендій та пільг учням і студентам закладів освіти; 3) право на вибір навчального закладу і навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах;. і Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування організовують облік дітей дошкільного та шкільного віку
Для дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства, які потребують опіки і стороннього догляду, органи управління освітою, за згодою батьків дітей або осіб, які їх замінюють, забезпечують навчання в загальноосвітніх та спеціальних загальноосвітніх навчальних закладах за відповідними навчальними програмами, у тому числі і в домашніх умовах.
Дитина і праця Вік, з якого допускається прийняття дитини на роботу, становить 16 років. Діти, які досягли 15-річного віку, можуть прийматися на роботу, що не завдає шкоди їх здоров'ю і навчанню, за згодою одного з батьків або особи, яка замінює батьків. Забороняється залучення дітей до найгірших форм дитячої праці, участі у важких роботах і роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах та до праці понад встановлений законодавством скорочений робочий час.
Посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, працівники Міністерства внутрішніх справ України, працівники органів соціального захисту населення, житлово-експлуатаційних організацій, навчальних закладів, громадяни та інші особи, яким стало відомо про факт залишення дитини без опіки (піклування) батьків, зобов'язані негайно повідомити про це - органи опіки та піклування , (службу у справах дітей або орган внутрішніх справ) за місцем знаходження дитини.
Служба у справах дітей разом з органом внутрішніх справ після одержання відомостей про дитину, позбавлену батьківського піклування, зобов'язані негайно: 1) провести обстеження умов перебування дитини та обставин відсутності батьківського піклування; 2) протягом двох місяців вжити заходів щодо надання дитині статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
Статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - це визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй - право на повне державне забезпечення - отримання передбачених законодавством пільг Служба у справах дітей зобов'язана протягом двох місяців підготувати такий комплект документів, який підтверджує набуття дитиною статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
Соціальний захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування 1) Діти, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, мають право на особливий захист і допомогу з боку держави. 2) Відсутність одного або обох з батьків та батьківського піклування підтверджується відповідними документами, які є підставою для надання цим дітям матеріального забезпечення і пільг, передбачених законодавством України.
Утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та безпритульних дітей забезпечує держава. Безпритульні діти тимчасово розміщуються у притулках , у яких створюються належні житлово-побутові умови та умови, спрямовані на забезпечення їх соціальної адаптації та підготовку до повернення у рідні сім'ї або передачі під опіку і піклування, надається правова, психологічна, медична та інша допомога таким дітям. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, повинні бути передані : - під опіку чи піклування, - на усиновлення, - в прийомні сім'ї, - в дитячі будинки сімейного типу - в будинки дитини, - в дитячі будинки, - в школи-інтернати, - в будинки – інтернати на повне державне утримання
Встановлення опіки та піклування – це влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім'ї громадян України, які перебувають, переважно, у сімейних, родинних відносинах з цими дітьми, з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку і захисту їх прав та інтересів
Дитячий будинок сімейного типу – прийняття в окрему сім'ю, яка створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, на виховання та для спільного проживання не менш як п'яти дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей, включаючи рідних, у такій сім'ї не може перевищувати десяти осіб
Місце походження дитини-сироти і дитини, позбавленої батьківського піклування, - місце проживання або перебування її біологічних батьків на момент їх смерті або виникнення обставин, що призвели до позбавлення дитини батьківського піклування. У разі, якщо батьки та їх місце проживання чи перебування невідомі, місцем походження дитини визначається місце, - де дитину знайшли, - місце розташування медичного закладу, де дитину залишили
Місце проживання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - місцезнаходження закладу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - жиле приміщення дитячого будинку сімейного типу, - прийомної сім'ї, - опікунів або піклувальників, - житло, в якому дитина проживає, інше житло
Повне державне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа Право мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів. 1) виплачується стипендія в розмірі, який на 50 відсотків перевищує розмір стипендії у відповідному навчальному закладі, а також виплачується 100 відсотків заробітної плати, яка нарахована в період виробничого навчання та виробничої практики. 2), до завершення навчання виплачується щорічна допомога для придбання навчальної літератури в розмірі трьох місячних стипендій. 3) при наданні академічної відпустки за медичним висновком за ними зберігається на весь період академічної відпустки повне державне забезпечення та виплачується стипендія. Навчальний заклад сприяє організації їх лікування. Випускники навчальних закладів забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи органів праці та соціального захисту населення одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі двох прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. За бажанням випускників навчальних закладів їм може бути видана грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття.
Органами опіки та піклування є державні адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад. Вони забезпечують вирішення питань щодо: 1) встановлення статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування; 2) надання опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, та застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; 3) соціального захисту і захисту особистих, майнових, житлових прав та інтересів дітей; 4) забезпечення пріоритетних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; 5) притягнення до відповідальності осіб, які порушують права дитини; 6) надання письмової згоди або заперечення на відчуження нерухомого майна (у тому числі житла) та іншого майна, власником якого є дитина; 7) подання заяв, клопотань, позовів про захист прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Органи опіки та піклування мають право перевіряти умови влаштування, утримання, виховання, навчання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, можуть переводити дітей, життю та здоров'ю (у тому числі психічному) яких загрожує небезпека, до інших форм влаштування дітей. Присутність представника органів опіки та піклування на судових засіданнях є обов'язковою в разі, якщо розглядається справа стосовно дитини або з питань, що зачіпають права дитини.
Безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей, яка : 1) бере участь у здійсненні заходів щодо соціального захисту і захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і несе відповідальність за їх дотримання, а також координує здійснення таких заходів; 2) оформляє документи на усиновлення і застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, визначених цим Законом; 3) оформляє клопотання щодо переведення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на інші форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; 4) здійснює контроль за умовами влаштування і утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; 5) здійснює моніторинг діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; 6) здійснює інші заходи стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
У разі передачі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а) під опіку чи піклування, б) влаштування в - будинки дитини, - дитячі будинки, - школи-інтернати, - дитячі будинки сімейного типу, - прийомні сім'ї жиле приміщення, в якому вони проживали, зберігається за дітьми протягом усього часу перебування їх там Жиле приміщення, яке зберігається за дітьми, може бути передано в оренду іншим громадянам на строк до повернення дітей із зазначених закладів, від опікунів чи піклувальників, з прийомної сім'ї чи дитячого будинку сімейного типу.
Держава забезпечує дітей, які мали впорядковане житло, що зберігалося за ними, а) вселення їх у ці приміщення, б) повернення їм майна Діти які до передачі не мали впорядкованого житла або вселення яких у приміщення, що зберігалося за ними, неможливе із-за знищення чи пошкодження або з інших поважних причин, забезпечуються позачергово впорядкованим житлом за місцем їх походження або проживання до влаштування
Діти-інваліди з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають у сім'ях піклувальників, прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, державних або комунальних дитячих закладах, після досягнення повноліття забезпечуються житлом у порядку, статтею 33 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності житла мають право а) зараховуватися на квартирний облік б) та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання ( до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування) за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування. Після досягнення 18 років такі діти протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання.
Оздоровлення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа Кабінет Міністрів України через уповноважені ним органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації забезпечують щорічне безоплатне оздоровлення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у віці до 18 років. Рідні діти батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одній прийомній сім'ї або в одному дитячому будинку сімейного типу, мають право на безоплатне оздоровлення до досягнення ними 18-річного віку. Особи із числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, мають право на оздоровлення на пільгових умовах.
Держава гарантує працевлаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, після повернення їх - з дитячих закладів, - від опікунів чи піклувальників, - з дитячих будинків сімейного типу, - з прийомних сімей, закінчення навчання в державних та комунальних навчальних закладах.
Працевлаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа Місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад згідно із законодавством бронюють робочі місця для працевлаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа, забезпечують їх першочергове працевлаштування на наявні вакантні робочі місця. Відповідальність за працевлаштування вихованців закладів для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа покладається на - органи праці та соціальної політики , - на керівника закладу, де перебувала дитина.
Форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування Прийомна сім’я Дитячий будинок сімейного типу При активній участі громадян При активній участі державних закладів, установ Будинок дитини Дитячий будинок Школа - інтернат ПТНЗ ВНЗ Курси Будинок-інтернат Самостійне життя ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ Житло Матеріальна допомога Сімейні форми виховання Усиновлення Опіка
Опис документів, необхідних для зарахування дітей до загальноосвітньої школи-інтернату та санаторної школи-інтернату. 1) Направлення відповідного органу управління освітою (для санаторних шкіл-інтернатів із зазначенням рекомендованого терміну); 2) Заява батьків або осіб, які їх замінюють; 3) Копія свідоцтва про народження дитини; 4) Особова справа (крім дітей, які зараховуються до першого класу); 5) Витяг з історії розвитку дитини (ф.112/о) з даними про результати аналізів (загальний аналіз крові та сечі, мазок із зіва на дифтерію, аналіз калу на дезгрупу, яйця глистів, зшкребок на ентеробіоз); 6) Копія форми 063/о про профілактичні щеплення; 7) Довідка дільничного лікаря про відсутність інфекційних захворювань у будинку, де проживає дитина (дійсна протягом 3 днів); 8) Довідка про стан матеріального забезпечення сім’ї для всіх дітей при зарахуванні до школи-інтернату та для дітей із малозабезпечених сімей при зарахуванні до санаторної школи-інтернату. Для зарахування до санаторної школи-інтернату, крім зазначених документів, подаються: - висновок лікарсько-консультативної комісії дитячої поліклініки (психоневрологічного або туберкульозного диспансеру, центру медико-соціальної реабілітації дітей); - витяг з історії хвороби дитини; - висновок обласного дитячого спеціаліста в залежності від профілю санаторної школи-інтернату.
Перелік документів для зарахування до спеціальної школи-інтернату Путівка обласного управління освіти і наукової діяльності. Заява батьків. Копія свідоцтва про народження. Особова справа учня, табель успішності, характеристика. Довідка з місця проживання. Витяг з протоколу ПМПК. Медичне заключення згідно з профілем (школа-інтернат для дітей з вадами фізичного розвитку). 8. Медичні документи: - медична картка дитини(Ф№026-у); - картка профілактичних щеплень; - дані лабораторних аналізів: крові, сечі, посів на дифтерію, яйцеглисти, ентеробіоз, дезгрупи; - довідка СЕС про огляд на педикульоз; - довідка про епідемоточення ( дійсна 3 дні).
Перелік документів для зарахування до закладу освіти для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування - направлення (путівки) відповідного органу управління освітою, служб у справах неповнолітніх на підставі рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування за місцем проживання (перебування) дитини; - свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що засвідчує вік дитини, за відсутності свідоцтва; - відповідних медичних документів про стан здоров`я; - документів про освіту (для дітей шкільного віку), результату обстеження дитини, виданого відповідною психолого-медико-педагогічною комісією (консультацією); - акта первинного обстеження умов життя дитини; - відомостей про батьків або осіб, які їх замінюють (копії свідоцтва про смерть батьків, хворобу, розшук батьків, вирок або рішення суду та інші документи, що підтверджують відсутність батьків або неможливість виховання ними своїх дітей); - довідки про наявність і місце проживання братів, сестер та інших близьких родичів; - опису належного дитині майна, відомостей про осіб, які відповідають за його збереження; - документів про наявність та закріплення житлової площі за дитиною; - документів про успадкування житлової площі та майна; - довідки з пенсійного фонду про призначення пенсії дитині, пенсійної книжки, копії ухвали суду про стягнення аліментів; - ідентифікаційного коду дитини; - повідомлення про взяття дитини на первинний облік органом опіки і піклування; - страхового свідоцтва про обов’язкове особисте державне страхування відповідно до чинного законодавства; - ощадної книжки дитини.
У разі випуску чи переходу до іншого навчального закладу вихованцю видаються: - довідка про перебування в інтернатному закладі; - документи про освіту (для дітей шкільного віку); - грошова та матеріальна допомога відповідно до діючих нормативів; - свідоцтво про народження; ті, хто досяг 16-річного віку, – паспорт; - відомості про батьків або близьких родичів; - документи, які підтверджують права вихованців на майно, житлову площу, яку попередньо займали вони або їх батьки, майновий сертифікат, ощадну книжку, цінні папери, пенсійну книжку, страхове свідоцтво, ідентифікаційний код та інші документи тощо. Інтернатний заклад забезпечує випускників грошовою та матеріальною допомогою