Способи дієслів (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного способу
Номер слайду 2
Сьогодні на уроці ти… поглибиш знання про дієслово; дізнаєшся про способи дієслів; навчишся розріняти способи дієслів; навчишся утворювати дієслова умовного способу та правильно вживати їх у мовленні.
Номер слайду 3
Пригадай Дієслово – це… самостійна частина мови, що означає дію або стан предмета і відповідає на питання що робити? що зробити? Форми дієслів… Вид дієслів… Часи дієслів… -неозначена форма(інфінітив); -особова форма; -безособова форма на –но, -то; -дієприкметник; -дієприслівник. Доконаний та недоконаний Минулий, теперішній та майбутній Морфологічні ознаки… Час, число, особа, рід, вид, спосіб
Номер слайду 4
Способи дієслів Дійсний Умовний Наказовий Виражає Дійсну, реальну дію Бажану, можливу за певних умов дію Спонукання до дії (наказ, пораду, прохання, побажання) Питання що робить? що зробить? що зробив? що робив би? що зробив би? що роби? що зроби? Змінюється За часами, числами та особами або родами (мин.ч.) За числами, в одн.- за родами За числами та особами. В одн.-2-га особа, у мн.-1-ша та 2-га особи Творення Дієслово минулого часу +частки б, би Можуть творитися за допомогою часток хай, нехай Приклади Працює, сміється, забуде, зробив Повідомив би, прийшла б Говори, говорімо, хай говорить, нехай говорить
Номер слайду 5
Умовний спосіб УМОВНИЙ СПОСІБ виражає дію чи стан, бажані або можливі за певних умов, відповідають на питання що зробив би? що робила б? що зробили б? та ін. Пішов би я в Україну, пішов би додому... (Т. Шевченко). Творення. Дієслова умовного способу творяться додаванням до форм минулого часу частки би (б), частку пишуть окремо від дієслів, при цьому після голосного вживаємо б, а після приголосного – би (співав би, співала б, співали б). Частка може стояти після дієслова: Чи жила б Україна без кобзи-бандури? (І. Коваленко) або перед ним: Він би робив, та рукава болять (Народна творчість).
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Спиши речення, замінюючи подану в дужках неозначену форму дієслова особовими дієсловами у формі умовного способу. Поясни написання частки би(б) з дієсловами. 1.(Бути) більше часу, Сергійко (прочитати) книжку. 2.Якби не дощ, Марина (піти) до лісу. 3.Рибалка (попливти), якби не вітер. 4.Гарно як довкола! (Бути) так завжди. 5.Марина (працювати) до вечора, та почав здійматися вітер. 6.Коли тепло (прийти), гарні в садку (зацвісти) матіоли.
Номер слайду 8
Вибірковий диктант. Виписати дієслова умовного способу Ми пливли б під вербами, наче в зеленому гроті; тут стояла б принишкла сутінь, і лише подекуди вгорі жаром світились би китиці стиглої калини. Я сидів би на веслах, вибирав би дорогу. За нами сумно плив би старий Нінин човник. Він, мабуть, не схотів би самотнім залишитись на броду. І , притоплений, тихо снував би за нами (За В. Близнецем).
Номер слайду 9
Сьогодні на уроці Я… Закріпив… Дізнався… Навчився… Потренувався… Запам`ятав…
Номер слайду 10
Домашнє завдання Параграф 13. Вивчити правила. Виконати подану нижче вправу. Допишіть речення, уводячи в кожне з них дієслово умовного способу. Зразок. За гарної погоди стежки висохли б. 1.За гарної погоди ... 2. Якби я поквапився, то ... 3. Якби ми добре одяглися, то ... 4. Без дощу ... 5. Якби знав, де впадеш… 6. Якби міг…