Урок на тему "Творення ступенів порівняння прислівників"

Про матеріал
Конспект уроку містить теоретичний матеріал і вправи на закріплення. З використанням матеріалу презентації.
Перегляд файлу

 

Тема: Ступені порівняння прислівників

Мета:

  • поглибити знання учнів про прислівник, його морфологічні ознаки, ознайомити із ступенями порівняння прислівників;
  • формувати вміння утворювати і правильно вживати в мовленні прислівників вищого і найвищого ступенів порівняння;
  • розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення;
  • виховувати в семикласників загальнолюдські цінності.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, таблиця «Ступені порівняння прислівників», роздатковий матеріал.      

                                                                             

Хід уроку

                  
І. Актуалізація опорних знань
1.    Перевірка домашнього завдання.
2.    Усне опитування.

«Мозковий штурм»

  •              Дати визначення прислівника.
  •              На які розряди поділяються прислівники?
  •              Які особливості має ця частина мови?

ІІ. Повідомлення теми  та мети уроку 
Учні записують тему уроку, звертають увагу на те, що вони знатимуть і вмітимуть на кінець уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної  діяльності школярів

  •                  Яка з вивчених вами раніше частин мови мала ступені порівняння?
  •                  Прикметники якої групи мають ступені порівняння?
  •                  Як утворюються ступені порівняння прикметників? (слайд 3)
  •                  А як – прислівників?

IV. Сприйняття й засвоєння учнями  навчального матеріалу

Вправа. Утворіть і запишіть прислівники від якісних прикметників.

Якісний, зручний, вдалий, відомий, бадьорий, дужий, грайливий, ніжний, жорстокий, малий, охайний, привітний, рішучий, радісний, стрімкий, стрункий, черствий, яскравий.

Робота з таблицею.

Спираючись на матеріал підручника, заповніть таблицю. Користуючись нею, розкажіть про ступені порівняння прислівників.

Ступені

Вищий

Найвищий

форми

  проста

складена

проста

складена

як творяться

 

 

 

 

2 приклади

 

 

 

 

Пояснення вчителя.

Від прислівників із префіксом за- (забагато, занадто) або із суфіксами -еньк, -есеньк- (тихенько, тихесенько) ступені порівняння не утворюються.

Необхідно розрізняти прислівники вищого та найвищого ступенів порівняння й однозвучні форми вищого та найвищого ступенів порівняння прикметників середнього роду в називному відмінку однини. Порівняймо:

Прислівник                                      Прикметник

Учень 7-А класу написав оповідання найкраще

(написав як? — найкраще) — прислівник прилягає до дієслова

Найкраще оповідання написав учень 7-А класу

(оповідання яке? — найкраще) — прикметник узгоджується з іменником

Робота біля дошки й у зошитах.

Запишіть лише ті прислівники, що мають ступені порівняння.

Геть-чисто, близько, рішуче, по-іншому, вище, попідтинню, струнко, віч-на-віч, довше, післязавтра, самовпевнено, самотньо, абияк, вгорі, горілиць, уп’яте, угору, найдовше, спочатку, високо, погано.

V. Закріплення вивченого матеріалу

  Тренувальні вправи.

1. Записати текст. Підкреслити прислівники, визначити їх ступені порівняння.

Значно краще людині живеться, коли у неї є друзі. Вони швидко приходять на допомогу, зараджують у біді, найтепліше зустрічають, дають поради і радіють її успіхам. Дружба – безцінний скарб, який потрібно оберігати. Найгірше, коли цей скарб втрачається. І людина, як одиноке зів’яле дерево, залишається сама.

2. До поданих прислівників дібрати слова-антоніми та утворити від них просту і складену форми вищого і найвищого ступеня порівняння

Пасивно, далеко, вузько, гарно, тихо, легко.

 3. Складіть речення із поданими сполученнями так, щоб в одному реченні слово виступало прикметником, а в іншому - прислівником.

Чистіше повітря, чистіше прибрано

4. Гра «Редактор»

Учитель попросив читати більш голосніше. Я виконав малюнок саме краще. Завтра прийду до школи якомога рано. Моя мама готує цей торт найсмачно. Коли навколо багато людей, я почуваюсь меньш впевненіше.

 

5. Робота в парах. Віднови прислів’я

Ліпше мати сто приятелів                               дві ліпше.

Берись дружно                                                легше плакати неначе.

Кожух краще новий,                                       а приятель старий.

Одна голова добре,                                         не буде сутужно.

Удвох, кажуть люди,                                       ніж бути ними ошуканим.

Не довіряти друзям ганебніше,                          ніж одного ворога.
VІ. Підбиття підсумків уроку
Метод «Мозковий штурм»
1. Яку тему сьогодні ми вивчали?

2. Що нового для себе відкрили?

3. Як твориться проста форма вищого ступеня порівняння прислівників?
4. Як твориться складена форма? Наведіть приклади. 
3. Як твориться проста форма найвищого ступеня порівняння прислівників? 
4. Як твориться складена форма? Наведіть приклади .
VІІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати теоретичний матеріал.

2. Виконати вправу

3. Творче завдання: написати твір-мініатюру, використовуючи усі можливі ступені порівняння прислівників, на тему: «Мій найкращий друг».

 

 

 

 


Додаток до уроку.

Ступені

Вищий

Найвищий

форми

проста

складена

проста

складена

як творяться

 

 

 

 

2 приклади

 

 

 

 

 

Ступені

Вищий

Найвищий

форми

проста

складена

проста

складена

як творяться

 

 

 

 

2 приклади

 

 

 

 

 

Ступені

Вищий

Найвищий

форми

проста

складена

проста

складена

як творяться

 

 

 

 

2 приклади

 

 

 

 

 

docx
Додано
26 жовтня 2021
Переглядів
1709
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку