Узагальнити та систематизувати вивчений матеріал про технології бісероплетіння, навчити учнів презентувати виготовлені вироби та здійснювати оцінку і самооцінку виготовлених виробів власних і виробів своїх товаришів; розвивати творчі здібності учнів під час створення презентації виробів, навички зв'язного мовлення; сприяти розвитку естетико-сенсорної сфери особистості, що формує низку життєвих компетентностей: соціальної, полікультурної, комунікативної, продуктивної творчої діяльності; формувати почуття колективізму та толерантність; виховувати любов до традицій українського народу, повагу та бережливе ставлення до його культурної спадщини.
Автор уроку: Горб Олена Василівна, вчитель трудового навчання, спеціаліст другої категорії.
Предмет: трудове навчання.
Тема: Презентація спроектованої та виготовленої прикраси з бісеру -
«Віночок в етностилі». Оцінювання робіт.
Мета: узагальнити та систематизувати вивчений матеріал про технології бісероплетіння, навчити учнів презентувати виготовлені вироби та здійснювати оцінку і самооцінку виготовлених виробів власних і виробів своїх товаришів; розвивати творчі здібності учнів під час створення презентації виробів, навички зв’язного мовлення; сприяти розвитку естетико-сенсорної сфери особистості, що формує низку життєвих компетентностей: соціальної, полікультурної, комунікативної, продуктивної творчої діяльності; формувати почуття колективізму та толерантність; виховувати любов до традицій українського народу, повагу та бережливе ставлення до його культурної спадщини.
Очікувані результати:
учні знають:
учні вміють:
Обладнання: плакат «Етапи проектування», інструктажі з техніки безпеки, пісня «Український віночок», презентація, картки само- та взаємооцінювання.
Міжпредметні зв’язки: музичне мистецтво, історія, народознавство, література.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Форма проведення уроку: урок – презентація.
ХІД УРОКУ
І. Мотиваційний етап.
1. З’ясування емоційної готовності до роботи.
Звучить пісня «Український віночок» Л.Стельмащук. (Виконуе Кузьміна Крістіна).
Сучане життя наповнене бурхливим розвитком високих наукових технологій, надзвичайними темпами і ритмами, які значно впливають на наш побут і спосіб життя. І тим цінніший інтерес до національного коріння, до витоків, традицій, етнічних особливостей, які лежать в основі нашої національної самобутності. Сьогодні питання національного відродження особливо актуальне, адже побудова сильної сучасної незалежної держави неможлива без міцного національно-історичного фундаменту, значною складовою якого є історично сформовані національні символи.
Віночок, сплетений з квіток і трав, оздоблений яскравими стрічками – один з найдавніших українських символів. Образ української дівчини неможливий без гарно увінчаної квітами голови. Та мало хто сьогодні знає, що це не тільки чудова прикраса, яка формує естетичний зовнішній вигляд юної українки, а перш за все – важливий елемент – символ українського життя. Саме тому виникла ідея створення даного виробу.
(Слайд 1-8) Сьогодні ми вкотре відкриємо двері у дивовижний світ декоративно- ужиткового мистецтва, яке знають і люблять мільйони людей не тільки в Україні, а й далеко за її межами.
Зверніть увагу на епіграф уроку і спробуйте осягнути суть закладеної думки в ньому.
(Слайд 9) «Наш оберіг ішов з землі, коли нас скіфами ще звали. І талісман той берегли, і щастя в доленьці шукали». (О.Оніщенко)
(Слайд 10)
Намистинки, мов іскринки,
Заблищали у господі,
Забриніли, задзвеніли,
Отже, бісер знову в моді!
Віночок сплетений з бісеру на дротяній основі в українському етностилі. Контрастні основні кольори (червоний, жовтий, синій) та різні розміри квітів робить композицію виробу більш виразною та гармонійною. Пишність віночка досягається за допомогою дрібних елементів – букетиків білих квіточок та зелених листочків. Кожна квітка у вінку має символічне значення: червоні квіти – символ родючості, краси та молодості; жовті квіти – символ сонця та радості; волошки у віночку – символ людяності; білі суцвіття деревію – символ нескореності, свободи української душі.
Таким чином, як ви вже здогадались, на сьогоднішньому уроці ми будемо підводити підсумки вашої тривалої роботи під час вивчення теми «Технологія виготовлення виробів з бісеру на дротяній основі». Я впевнена, що у свої вироби ви вкладали й частинку свого серця, своєї душі, що ви працювали з чистими помислами, щоб ваші роботи приносили радість іншим.
Вправа «Подаруй усмішку»
Подивіться один на одного, усміхніться. Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях, ми й розпочнемо наш урок. Бажаю вам гарного настрою і успішної роботи.
2.Актуалізація суб’єктного досвіду і опорних знань учнів
(Слайд 11)
Буває часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, -
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чесно, незрадливо.
Усе як є – дорога, явори,
Усе моє – все зветься Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
Що хоч спинись і з Богом говори.
Ліна Костенко
Діти, як ви розумієте зміст цих слів? (Діти відповідають)
Протягом століть створювалось народне мистецтво, розмаїте й багатогранне. Виникло воно з любові до рідного краю, всього навколишнього світу і з потреби на тільки бачити і відчувати красу, а й творити її власними руками.
Бісероплетіння займає вагоме місце поряд з іншими видами декоративно-ужиткового мистецтва. Мені дуже приємно, що ви не просто виготовляли вироби з бісеру, а зробили справжні обереги.
Отож, на сьогоднішньому уроці ми будемо милуватися красою українського оберегу , виготовлених вашими руками.
(Слайд 12) Вправа «Бліц-турнір»
1. Що таке оберіг?
2. Які ви знаєте обереги України?
3. Які рослини-символи вам відомі?
4. Яке призначення оберегів?
5. Назвіть назву кожної техніки виконання (за малюнком (Слайд 13)).
Молодці, ви добре впоралися із завданнями.
ІІ. Етап цілевизначення і планування діяльності.
1.Ознайомлення з темою уроку.
Ви вже зрозуміли, мабуть, що досконалості людини немає меж. І на сьогоднішньому уроці ми з вами ще раз переконаємось в цьому, презентуючи свої роботи.
Отже, тема нашого уроку – «Презентація виготовленого виробу з бісеру».
2.Вибір особистісно значущих цілей .
(Слайд 15) Вправа «Незакінчене речення»
Тепер сформулюйте відповідно до теми і цілі уроку. Зверніть увагу на картки із загальними цілями і спробуйте перетворити їх на особистісні, використовуючи незакінчені речення.
- На уроці я дізнаюся…;
- Цей урок мене навчить…;
- На уроці я хочу…;
- Урок допоможе мені… .
3. Узгодження плану роботи.
Протягом уроку ми будемо повторювати теоретичний матеріал та представляти результати своєї роботи над виробами. Я впевнена, що презентації ваших робіт будуть захоплюючими, змістовними і творчими.
А щоб вам легше було презентувати свій виріб, я пропоную вам план захисту проекту (Додаток 1). Оцінювати свою роботу ви будете за допомогою «Карток само- та взаємооцінювання», що лежать на ваших партах.(Додаток 2)
ІІІ. Організація навчальної діяльності.
1.Розповідь вчителя про особливості заключного етапу проектування.
Одним з найважливіших етапів роботи над проектом є заключний етап. Кожен з вас працював над творчим проектом. Це завдання було не з легких. Ви рухалися сходинками проектної діяльності і дійшли до найвищої – презентації. Настав час звітувати про виконання вашої роботи. Бажаю вам якнайкраще захистити проект, довести значимість його виконання. Саме сьогодні кожен з вас може побачити і оцінити результати своєї праці та праці своїх однокласників. Усвідомити, чого ви навчились і яких знань і умінь вам бракує, а також поділитися своїми здобутками з товаришами.
(Слайд 16) Гра «Упіймай помилку»
(Вчитель зачитує речення, а учні знаходять помилку.)
Дякую. Виставте оцінки в картку оцінювання.
Як відомо, головною прикрасою української дівчини є віночок, який оповитий легендами та переказами, оспіваний у піснях, змальований майстрами пензля і слова, він був, є і буде одвічним символом добра і надії. Тож слово мають учні які виконували міні-проект «Український віночок – дівочий оберіг».
2. Презентація міні-проектів «Український віночок – дівочий оберіг».
(Учні презентують свої вироби)
Дякую за презентацію. Дійсно, український віночок – це справжній оберіг.
І всі ви дуже гарно впоралися с завданням. А чи всі квіти які входять до складу віночка ви запам’ятали, зараз перевіримо.
Вправа «Головоломка» (Слайд17)
(необхідно розшифрувати назви рослин, які використали у вінку)
Добре, з головоломкою ви впоралися. Зверніться до карток оцінювання.
IV. Оцінювальний етап.
1.Слово вчителя.
Дякую всім учасникам. Хочу сказати, що всі ми збагатилися новими знаннями про бісероплетіння як унікальний вид декоративно-ужиткового мистецтва, усвідомили необхідність збереження традицій українського мистецтва аби наша держава і надалі квітла не тільки в народних звичаях, піснях, легендах, а й виробах українських майстрів, якими можливо станете і ви.
Тож пропоную підвести підсумки уроку-презентації.
2.Вправа «Мікрофон». (Слайд 18)
- Чи сподобався вам урок?
- Були досягнути поставлені цілі?
3.Самооцінювання та оцінювання діяльності учнів вчителем.
4. Заключне слово вчителя.
Згадайте епіграф нашого уроку. Я впевнена, що ви зрозуміли його суть. Адже кожна нація тримається на прадідівських традиціях, звичаях, віруваннях. І тільки вивчаючи і знаючи їх, ми зможемо передавати культурну спадщину свого народу нащадкам. А ми з вами продовжимо вивчати традиції нашого народу, одночасно долучаючись і до вивчення історії Батьківщини, щоб зберігати ці безцінні надбання.
І на завершення нашого заняття я хочу вам побажати: ніколи не зупиняйтесь на досягнутому. Завжди рухайтесь вперед, пізнаючи щось нове, самовдосконалюйтесь. Навіть, якщо в чомусь виникають труднощі, не бійтесь – у вас згодом все вийде. Немає нічого такого, що б не було під силу людині творчій, винахідливій, наполегливій, закоханій у свою справу. Такими ви є і такими я бажаю вам бути.
«Ніхто не робиться майстром, не тренуючись в майстерності»
(Ян Коменський).
Домашнє завдання (Слайд19)
На вибір:
1) скласти кросворд чи ребус на тему «Бісероплетіння»;
2) скласти казку на тему «Бісеринки, мов іскринки…».
Додаток 1
Додаток 2
Картка самооцінювання проекту
№ п/п |
Етап проекту |
Максималь-на кількість балів |
Самооці-нювання |
Взаємооці-нювання |
І |
Організаційно-підготовчий |
1 |
|
- |
ІІ |
Конструкторський |
2 |
|
- |
ІІІ |
Технологічний |
5 |
|
- |
Додаток 3
Додаток 4
Інструктаж з техніки безпеки
ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПРАЦІ, САНІТАРІЇ
І ГІГІЄНИ ПРИ ВИГОТОВЛЕННІ
ВИРОБІВ З БІСЕРУ
1