На основі опрацьованих методик розвитку фізичних якостей була обґрунтована доцільність застосування на уроках фізичної культури методу колового тренування, що включає вправи «ударного» характеру для розвитку швидкісно - силових якостей.
“ Стрибкові вправи як засіб розвитку швидкісно-силових якостей дітей середнього шкільного віку ” Учителя фізичного виховання Драбович Наталії Вікторівни КЗ “Яблунівська СШ-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів”
Номер слайду 2
Актуальність теми Практика фізичного виховання школярів свідчить про те, що загальна динаміка рухової і особливо швидкісно-силової підготовленості дітей і підлітків за останні роки не тільки не поліпшується, а й має тенденцію до зниження. У цьому плані вельми актуальний пошук нових методичних підходів у вдосконаленні швидкісно-силових здібностей учнів VII-VIII класів, як віковій групі школярів, заняття з якими швидкісно-силової підготовкою особливо сприятливі.
Номер слайду 3
Мета роботи: дослідити вплив стрибкових вправ на розвиток швидкісно-силових якостей. ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ: - Розглянути анатомо-фізіологічні особливості розвитку дітей середнього шкільного віку та особливості розвитку швидкісно-силових якостей.; - Підібрати методики використання стрибкових вправ для розвитку швидкісно-силових якостей . - Підібрати стрибкові вправи для розвитку швидкісно-силових якостей; Дослідити вплив запропонованих вправ на розвиток швидкісно-силових якостей дітей середнього шкільного віку.
Номер слайду 4
Предмет дослідження: зміна показників швидкісно-силових якостей. Об'єкт дослідження: розвиток фізичних якостей.
Номер слайду 5
Методи дослідження : Аналіз науково-методичної літератури, методи тестових завдань, педагогічний експеримент, методи математичної статистики Організація досліджень Педагогічний експеримент проводився на базі КЗ “Яблунівська СШ-інтернат I-III ступенів в період з 20.04.2016 р. по 20.05.2016 р. У ньому взяло участь 30 учнів, віком 13-14 років,які займаються у групі початкової підготовки 1-го і 2-го року навчання . На першому етапі (1-2 заняття) проводили тестування рухових здібностей досліджуваних, по 15 осіб у кожній групі . За рівнем фізичної підготовленості на початку дослідження підлітки експериментальної і контрольної групи не мали істотних відмінностей у показниках, що вивчалися. Усі піддослідні відносилися до основної медичної групи . На другому етапі, в умовах навчально-тренувального процесу проведено педагогічний експеримент, який тривав протягом семи тижнів, де в тренування спринтерів експериментальної групи включали розроблені комплекси стрибкових вправ, контрольна група займалася за загальноприйнятою програмою. Всього було проведено 14 занять по 2 на тиждень .
Номер слайду 6
Комплекси стрибкових вправ для спринтерів експериментальної групи Перший комплекс : • стрибки в кроці 3х30 м з подальшим прискоренням 20 м; • стрибки на місці з амортизатором на плечах 3х40; • 10 стрибків у глибину з висоти 50–60 см із приземленням на дві ноги, із подальшим прискоренням ; • 10 настрибувань із місця на тумбу висотою 40–50 см, після чого робилося прискорення на відстань 30–40 м.
Номер слайду 7
Другий комплекс : • 10 стрибків у глибину з висоти 40–50 см із подальшим миттєвим вистрибуванням угору; • 10 стрибків у глибину з висоти в 40–50 см із подальшим настрибуванням на тумбу заввишки 30 см; • стрибки на двох ногах угору з підтяганням колін до грудей. • Три серії по 20 стрибків;стрибки вгору з розведенням прямих ніг у сторони, дістаючи пальцями рук носки ніг. • Три серії по 20 стрибків. Відштовхування повинно бути пружним і швидким, відпочинок між серіями активним. Кількість стрибків і серій у кожному подальшому тренувальному мікроциклі поступово збільшувався. Після виконання стрибкових вправ легкоатлети виконували прискорення або перемінний біг 50 м швидко, 50 м повільно.
Номер слайду 8
Показники розвитку швидкісно-силових якостей в учнів експериментальної і контрольної груп після закінчення експерименту в динаміці: 1 – біг 30м; 2- біг 60м; 3- стрибки у довжину; 4- стрибки вгору.
Номер слайду 9
Висновки 1.Середній шкільний вік є найбільш сприятливим для розвитку швидкісно-силових якостей, адже у цьому віці спостерігаються високі темпи розвитку координаційних якостей, силових і швидкісно-силових якостей, помірно збільшуються швидкісні якості і витривалість. Найбільший ефект у розвитку швидкісно-силових якостей дає комбіноване навантаження при різних поєднаннях режимів роботи м'язів: долаючого, утримуючого і поступового характеру. Вибір вправ, їх обсяг і інтенсивність залежать від рівня фізичної підготовленості тих, хто займається, їх віку, статі, спортивної спеціалізації, кваліфікації, а також завдань, що вирішуються на даному етапі педагогічного процесу. 2. В ході вивчення різних методик розвитку швидкісно-силових якостей за допомогою стрибкових вправ, було обґрунтована доцільність застосування на уроках фізичної культури методу колового тренування, що включає вправи «ударного» характеру. Були запропоновані 2 комплекси стрибкових вправ, які планувалися два рази на тиждень, через день: 1-й комплекс − у другому, а 2-й − у четвертому занятті тижневого тренувального мікроциклу.
Номер слайду 10
Висновки 3. Запропонований комплекс стрибкових вправ позитивно впливає на розвиток швидкісно-силових якостей дітей середнього шкільного віку: результати по бігу на 30м покращуються на 4,5%, бігу на 60м – на 2,6%, по стрибках вгору – на 4,1%, по стрибках у довжину – на 1,7%, що вище ніж показники контрольної групи дітей. 4. Результати розрахунку середніх величин пропорцій тіла дітей середнього шкільного віку показують, що вже у віці 13-14 років, простежується залежність швидкісно-силових якостей від антропометричних показників, тобто, чим довші ноги, тим кращий результат з бігу показувала дитина.