Презентація та конспект уроку "Словотворча роль префіксів. Відкрите Акціонерне Товариство СЛОВО"

Про матеріал

Презентація та конспект нестандартного уроку "Словотворча роль префіксів. Відкрите акціонерне Товариство СЛОВО" пропонується для проведення уроку української мови в 2 класі. Матеріали містять цікаві вправи та завдання.

Перегляд файлу

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перегляд файлу

Управління освіти і науки України

Білоцерківської міської ради Київської області

Білоцерківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4

 

 

 

 

 

            Методична розробка уроку з української мови

 

Словотворча роль префікса.

Відкрите Акціонерне Товариство «СЛОВО»

2 клас

 

 

 

                                                           Автор: Омельчук Наталія Михайлівна,

                                                                                                                                  вчитель-методист

                                                                                                      Білоцерківської загальноосвітньої

                                                                                                                      школи І-ІІІ ступенів № 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

м. Біла Церква

2018

Тема: СЛОВОТВОРЧА РОЛЬ ПРЕФІКСА. ВІДКРИТЕ АКЦІОНЕРНЕ ТО-

            ВАРИСТВО «СЛОВО»

Мета: – сприяти усвідомленню учнями поняття про префікс, його словотворчу    

              роль,  

– досліджувати значення префікса у слові;

– розвивати мовне чуття, мовлення;

– повторити правила написання слів на вивчені орфограми;

– вправляти  дітей у характеристиці речення при синтаксичному розборі;

– формувати навички каліграфічного письма;

– виховувати  почуття колективізму, доброзичливе ставлення один до од-

   ного,

– розвивати самостійність, впевненість у своїх силах.

Обладнання: матеріал для граматичного  лото, рухома таблиця «Префікс», таб-лички з умовними  позначеннями  частин слова, таблиця «Розсипанка», таблиця  «... ліс ...», таблиця із зашифрованим  словом  «джерельце», роздатковий матері-ал для  роботи в парах  (індивідуальні  перфокартки), м’які  іграшки, тлумачний словник, комп’ютерна презентація.

                                                               Хід уроку:

I. Створення емоційного настрою. Вступне слово вчителя. Робота з тлума-

    чним словником

   1) Вступне слово вчителя (слайди 2, 3)

– Ми живемо в час, коли в Україні  формуються  елементи  ринкової 

економіки.  Є багато  підприємств, власниками  яких є  люди, що во-лодіють  часткою  майна у вигляді  цінних  паперів – акцій. Сьогодні ми продовжуємо  створювати відкрите акціонерне товариство «Сло-во».

           2) Робота з тлумачним словником (слайд 4)

                    Викликаний  учень зачитує з тлумачного словника пояснення слово-

                    сполучення «акціонерне товариство».

                    – Акціонерне  товариство – форма  організації  добровільних госпо-

                    дарських  обєднань  юридичних і фізичних осіб, які ґрунтуються на

                    об’єднанні своїх грошових засобів шляхом випуску й продажу акцій

                    для спільної господарської діяльності та отримання прибутку.

                    Вчитель:

  Правильна відповідь на уроці дає право на придбання акції. Певна  

                    кількість  акцій  дає  можливість  отримати  прибуток – урочний  бал  

                    (оцінку).

II. Актуалізація опорних знань (слайд 5)

           1) Каліграфічні вправи. Відпрацювання навичок безвідривного письма

               (слайди 6, 7)   

                    – Для відкриття  акціонерного  товариства  треба красиво  заповнити  

                   певні документи. Пропоную виконати каліграфічні вправи.

                         Вчитель  на  дошці пише  зразки  з’єднань букв: Мм м/м/м умуму.

           2) Перевірка  домашнього   завдання.   Орфографічний   самодиктант

               (слайд 8)

  Вчитель називає орфограму, учні усно пригадують правила написа-

                    ння слів, самостійно добирають приклади – слова, в написанні яких

                    (бажано) зустрічються дані букви, записують їх у зошити. (слайд 9)

                         Викликаний учень працює за крилом дошки.

                    Орфограми:

                       * апостроф

                               – Апостроф  пишеться  після  букв б, п, в, ф, м, р, які  познача-

                               ють  тверді  приголосні,  перед  буквами  я, ю, є, ї, коли чуємо

                             звук [й] (наприклад: в’ють, м’яч, бур’ян ...);

                       * подвоєння однакових букв

     – М’який  подовжений  приголосний  на  письмі  позначається

     двома   однаковими  буквами  (наприклад:  павутиння,  взуття,

              малювання ...);

        * правопис буквосполучень дж, дз 

               – Буквосполучення  дж,  дз  на  письмі  позначають  один  звук

               [дз], [дз’], [дж]  (наприклад: джміль,  дзюркотить, дзеркало ...);

                       * правопис з’єднання ьо

      – М’якість  приголосного  перед  о  позначається знаком м’як-

                               шення (наприклад: мальок, мальовничий ...);

       * написання буквосполучення йо

                (можливі варіанти: йод, майор, майонез ...);

       * власні назви

                – Власні  назви (географічні  назви, клички  тварин, прізвища,

                імена, по батькові) пишуться з великої букви (наприклад: Ми-

                колаїв, Муська, Максим  Миколайович  Мироненко, Азовське

                               море ...);

       * словникові слова

                – Написання словникових слів треба перевіряти за словником

                і запам’ятати (наприклад: медаль, минуле, мелодія...);

       * написання ненаголошених [е], [и  в корені слова

               Щоб знати, яку букву (е чи и) треба писати в ненаголошено-

              му  складі  кореня,  треба  змінити  слово  або  дібрати до нього

              спільнокореневе  так, щоб ненаголошений  голосний став наго-

              лошеним (наприклад: зимовий, вишневий, земля...).

       По ходу уроку вчитель оцінює відповіді учнів.

           3) Гра «Граматичне лото» (слайд 10)

        На столах дітей  лежать  таблички з початком  або  кінцівкою твер-

                      дження.  

                      – На торгах цінних паперів важлива правильність і швидкість реак-

                      ції. Потрібно вчасно доповнити речення.

         а) Змінна частина слова називається ... (закінченням).

         б) Спільна  частина  споріднених  слів  називається ... (коренем).

         в) Частина  слова без  закінчення називається ...(основою слова).

          г) Основа  слова  може  складатися з таких частин: (відповіді на

                                це питання діти дають з місця: префікс, корінь, суфікс).

III. Оголошення  теми  та  мети  уроку.  Мотивація  навчальною  діяльності

       (слайд 11)

            – Сьогодні  на уроці, присвяченому темі «Префікс», ми зробимо ще один

            крок  до  пізнання  нашої  прекрасної  мови,  дізнаємось  про словотворчу

            роль префіксів, їх значення. Ми вивчатимемо правила творення слів та їх

            правопис.

IV. Вивчення нового матеріалу (слайд 12)

            1) Робота  за  підручником (виконання  вправи, ознайомлення з прави-

                лом) (слайд 13)

                    – Доступом до банківських  рахунків  буде виконання  вправи за під-              ручником, ознайомлення з правилом.

                         а) Робота над вправою 241 (усно)

                                  1. Добір антонімів за зразком

                                           Вхід – ... (вихід), влетів –  ... (вилетів), заніс – ... (виніс),

                                           зачиняти – ... (відчиняти), закопати – ... (викопати).

                                  2. Визначення коренів та префіксів у словах.

                                  3. Складання  речень  з  поданими  словами (на вибір учнів).

                         б) Опрацювання правила

                                  – Частина  слова, що стоїть перед  коренем, називається пре-

                                  фіксом. За  допомогою  префіксів  утворюються  нові  слова.

            2) Утворення  нових  слів за рухомою таблицею  «Префікс»  (слайд 14)

               – За таблицею  утворіть  нові слова за допомогою префіксів, запи-

                        шіть. (слайд 15)

                         

  

 

 

 

V. Хвилинка відпочинку (слайд 16)

            – В Японії,  у країні  високої  цивілізації, де було  винайдено  комп’ютер,

            психологи  дослідили, що  після напруженої роботи за монітором достат-

            ньо на 15-20 с  торкнутися із заплющеними  очима  м’якого  предмета, це

            надасть сил та оптимізму.

                  Діти беруть в руки свою улюблену мяку іграшку.

   – Що уявили, відчули, торкаючись  улюбленої мякої  іграшки? (радість,   

            тепло, пригадали щось приємне)

                  Тихо звучить ніжна мелодія.

VI. Закріплення та узагальнення вивченого (слайд 17)

          1) Утворення  нових  слів за допомогою префіксів. Робота за таблицею  

               «Префікси». Організація диференційованої роботи (слайд 18)

                    – Виконання цих завдань – доступ до банківських рахунків.

                    Диференційовано – група В. 

                                          с-, з-                                    

                                        до-                                                             

                                     на-                            

                                   під-

                                 пере-               пишу           біг

                                   від-

                                    при-

                                      за-              

                                         в-          

                   – Запишіть утворені слова, позначте префікси.

                   Запис у зошитах (по варіантах)

                           І варіант.  Спишу, допишу, напишу, підпишу, перепишу, відпи-       

                           шу, припишу, запишу, впишу.

                           ІІ варіант. Збіг, добіг, набіг, підбіг, перебіг, відбіг, прибіг, забіг,

                           вбіг.

                    – Яку роль грають  префікси? (За допомогою префіксів утворюють-

                    ся нові слова)

          2) Розшифровка  слів,  «захованих»  у  таблиці  «Розсипанка»  (слайд19)

                    Диференційовано – група Б.

                    – Вставте у таблицю  «розсипані»  букви,  запишіть  утворені  слова.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       розмова

             змова

                         умова

                примовка

 

                    – Доведіть, що вони споріднені.

                    – Позначте префікси.

          3) Робота за таблицею «... ліс …» (слайд 20)

  Диференційовано – група А.

                    – Утворіть нові слова. Визначте «зайве» слово.

                    – В записаних словах виділіть префікси.       

                                                                                                                                                                                          

                                                             

 

 

                    Запис у зошитах: узлісся, проліски, Полісся. (Зайве слово – жалість.)

VII. Повторення матеріалу (слайд 21)

          1) Робота над таблицею «Джерельце» (слайд22)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

                               дж                                                ере                             льце

          2) Фронтальна  робота. Відновлення  порядку частин слова. Робота за

               підручником

  а) Фронтальна робота. Відновлення порядку частин слова

                              – Відбувся збій у роботі компютері (слайд 23). Щоб відновити

                              доступ до банківських  рахунків, потрібно встановити порядок

                              у схемі: в 2 п р 4 а в 2 а. (слайд 24)

                              – Відновлений  доступ до мережі банківських  рахунків  вказує          

                              на наступне завдання – вправа 242.

                   б) Робота за підручником (слайд 25)

                              1. Опрацювання завдань вправи 242:

                                       – читання вірша «Джерельце»,

                             – списування першої строфи,

                             – виділення у словах префіксів (усно).

                              2. Синтакичний розбір 1 речення

                                       * Визначення основи речення

                                               Джерельце під вербою виблискує водою.

             * Характеристика речення

                     – за  метою  висловлювання  (розповідне,   питальне,

                                               спонукальне)

                     – за інтонацією (окличне, неокличне)

                     – за будовою (просте, складне; поширене, непошире-

                     не).

          3) Інструктаж з виконання д/з

                     – За аналогією виконайте вдома ІІ частину вправи.

                     – 2 речення розібрати синтаксично.

          4) Робота в парах (слайд 26)

                     – Вставте на індивідуальних перфокартах необхідні частини слова.

роз

пис

 

а

 

пис

к

а

                                              Розписка, записка.

 

ви

хід

 

ий

 

хід

н

ий

 

             Вихідний, західний.                 

 

під

вяз

 

а

 

вяз

к

а

 

                                           Підв’язка, розв’язка.

 

                    – Позначте префікси в записаних словах.

VIII. Узагальнення матеріалу (слайд 27)

              1) Тестування (слайд 28)

                         – Підведемо підсумки теоретичного блоку нашого уроку.

                         – Перевірте свої знання. Оберіть правильну відповідь (букву) при  

                         тестуванні

  • Частина слова перед коренем називається (слайд 29)

       а) суфіксом, 

           б) префіксом,                                                                           Б

           в) закінченням.                                                                

  • Префікс служить для (слайд 30)

         а) утворення нових слів,                                                         А

       б) звязку слів у реченні.                                               

  • Префікс належить до: (слайд 31)

      м) основи речення,

          н) основи слова,                                                                       Н

          о) являється органом рослини.

  • Префікс стоїть: (слайд 32)

      к) перед коренем,                                                                     К

      л) після кореня,

         м) перед суфіксом.

              2) Додаткове завдання. Утворення нового слова з частин (слайд 33)

              – Яке слово «склали» з букв-відповідей? (банк)

              – Усно утворіть нове слово за допомогою частин інших слів.

              – Візьміть

                       * префікс від слова заморозити (рахунки) (за-),

                       * корінь від слова покритий (-крит-),

                       * закінчення від слова розумний (-ий).

              – Банк (ідей) закритий!

               За кількістю  отриманих  акцій  учні отримують бали за роботу (на всіх

               етапах уроку).

ІХ. Рефлексія (слайд 34)

            – Спостерігав ... (за префіксом).

            – Помітив, що ... (префікс стоїть перед коренем).

            – Міркував, ... (для чого потрібен префікс).

            – Зробив висновки: ... (префікс – частина слова, що стоїть перед коре-

            нем і служить для утворення нових слів).

            – Дякую за відмінну роботу! Ви гарно попрацювали! (слайд 35)

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Автор: ОМЕЛЬЧУК Н. М., вчитель-методист Білоцерківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Номер слайду 15

від- до- на- с-, з- пере- при- ви- за- в- пишу

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Номер слайду 18

від- до- на- с-, з- пере- при- ви- за- в- пишу біг

Номер слайду 19

Номер слайду 20

уз про По жа ки ся ть

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Номер слайду 25

Номер слайду 26

Номер слайду 27

Номер слайду 28

Номер слайду 29

Частина слова перед коренем називається а) суфіксом, б) префіксом, в) закінченням.

Номер слайду 30

Префікс служить для а) утворення но- вих слів, б) зв’язку слів у реченні.

Номер слайду 31

Префікс належить до м) основи речення, н) основи слова, о) являється орга- ном рослини.

Номер слайду 32

Префікс стоїть: к) перед коренем, л) після кореня, м) перед суфіксом.

Номер слайду 33

Номер слайду 34

спостерігав помітив міркував зробив висновки ! ! ! !

Номер слайду 35

Номер слайду 36

zip
Додано
9 липня 2018
Переглядів
1057
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку