Презентація "Тарас Шевченко - Пророк українського народу"

Про матеріал

прзентація до уроку української літератури у 5 класі на тему: "Тарас Шевченко - Пророк українського народу". Містить біографічні дані про поета (зокрема дитинство), літературні завдання та складена у формі уроку-подорожі

Перегляд файлу

Тема уроку:  Тарас Шевченко – Козбар українського народу.

 “За сонцем хмаронька пливе...”,  “Садок вишневий коло хати...”

Розповідь про поета, його дитинство

Мета: розширити знання учнів про життєвий та творчий шлях                                             Т. Г. Шевченка, допомогти учням усвідомити ідейно-художню цінність поезії поета; розвивати усне мовлення, увагу, уяву, креативне мислення, уміння висловлювати власні відчуття, емоції, пам'ять;

формувати відчуття прекрасного, дослідницькі вміння та вміння передавати настрої пейзажної поезії за допомогою виразного читання;

виховувати любов і повагу до Шевченкового слова, до рідного краю, батьківського дому, української народної пісні, культуру слухання музики, почуття естетичної насолоди від твору мистецтва.

Очікувані результати:

учні повинні знати  ідейний зміст поезій  «Садок вишневий коло хати» та “За сонцем хмаронька пливе...”; особливості виразного читання пейзажної поезії;  вміти виразно читати поетичні твори, досліджувати художні образи, розкривати їхню роль; відтворювати настрій пейзажної лірики; описувати власні почуття, викликані прочитаним, порівнювати різні види мистецтва, робити висновки.

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: урок-подорож

Обладнання: презентація, відеоролик пісні «Садок вишневий коло хати», підручник

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Декламування «вірша-загадки»

В. О.  Дон (учителя укр мови та літератури)

«Наш Тарас»

Він – патріот своєї Батьківщини!

Який не хотів коритися панам.

І через гул століть, сьогодні –

Пам'ять про нього дісталась й нам.

У нашому селі на його честь

Стоїть величнеє погруддя

Названо вулицю і може, навіть, в когось в домі

Висить цього письменника портрет.

Ну, а яка ж вам діти честь

Навчатись в школі, яка гордо

Носить його ім’я! І з дня у день

Сіючи зерна знань у ваші душі.

2. Мозковий штурм

- Про якого письменника розповідається у вірші?

- Що ви знаєте про Тараса Шевченка?

- У кого дома висить портрет Т. Шевченка?

- Назвіть відомі вам вірші Шевченка.

- Чому його творчість відома всьому світу?

3. Хвилинка-цікавинка

І справді твори Кобзаря видані на 33 мовах світу. Іменем Т. Г. Шевченка названо міста і села, вулиці і площі, а пам’ятники побудовані не лише в Україні, а й далеко за її межами: в Молдові, Казахстані, Канаді, Франції, Америці.

У світі нараховується 1384 пам’ятники Тарасові: в Україні – 1256 і 128 за кордоном

У 80 роках ХХ століття відкрили нову планету, яку назвали  “ Кобзар ”.

На Марсі є кратер (отвір на вершині вулканічної гори, через який під час виверження вулкана виливається лава,) ім. Т. Г. Шевченка.

Вчені знайшли мінерал (Природна неорганічна речовина, що входить до складу земної кори і в складовою частиною гірських порід і руд) , який назвали Тарасовіт.

В горах Кавказу є пік (гірська вершина) Шевченка.

 

ІІ. Вступна бесіда. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація. Проектування очікуваних результатів уроку

Учитель: На крилах часу летить наша пам’ять і торкається своєю вічністю минулого. Вічним в історії України, української поезії і культури залишається ім’я Т.Г.Шевченка – людини-генія, що прославив наш народ в сьому світі, створивши  неперевершену культурну спадщину.

Постать Тараса Григоровича Шевченка яскраво світиться трьома рівноцінними гранями свого таланту – поезія, живопис, музика. І дослідити це нам допоможе урок-подорож.

Поле, ліс, річка; стукіт дятла, спів жайворонка, лелечий клекіт; веселе сонечко, хмаринка в небі… – все це природа мого рідного краю, оспівана, омріяна і відтворена у творчості митця. Протягом декількох уроків ми будемо спостерігати за нею очима Тараса Шевченка.

Чим хочете збагатитися й що збагнути під час уроку-подорожі? Свої очікування запишіть у зошити, щоб на наступному уроці побачити, чи вони справдилися.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Подорож – це завжди цікаво. Тому пропоную вирушити в неї негайно.

(презентація «Тарас Шевченко»)

1. Перша зупинка “Біографічна”

З біографією поета ви добре знайомі, тож пропоную пригадати визначні події життя Кобзаря.

Гра “Стежинками нашої пам'яті” (проводиться у формі літературного диктанту: питання-відповідь)

1.     Назвіть дату народження Т.Г. Шевченка (9 березня 1814 р.)

2.     у якому селі народився Тарас? (с. Моринці )

3.     У якому селі минуло його дитинство? (село Кирилівка)

4.     Хто з близьких поета мав ім'я Катерина ? (мати і сестра)

5.     Яке прізвище мала матір Шевченка? (Бойко)

6.     Прізвище пана, кріпаками якого були Шевченки? (Енгельгардт)

7.    ким були батьки Тараса ? (кріпаками)

8.    Скільки років було Тарасові коли померла мати?  (9)

9.    З раннього дитинства Тарас дуже хотів … ? (малювати)

Методичний коментар: обговорення відповідей учнів, враховуючи уважність та пам'ять

ІV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

4.1. Етап організації діяльності на зупинці “Поетична”

1.     Учитель: Мандрівка наша триває і наступна зупинка - “Поетична”.

У багатьох своїх поезіях Тарас Шевченко торкається теми рідної природи, яку надзвичайно любив і завжди опоетизовував. Картини рідної природи були невід'ємною частиною його творчості , і ці природні описи вдавалися йому надзвичайно. На нашій другій зупинці ми навчимося передавати настрої пейзажних поезій за допомогою виразного читання, описувати власні відчуття, викликані художнім словом. 

 

2. Виразне читання поезії  Т.Г.Шевченка “За сонцем хмаронька пливе...”

3. Бесіда за змістом твору:

-         Хто з вас бачив, як сідає сонечко в морі?

-         Чи співпадають ваші враження з почутим?

-         Яким настроєм пройнятий цей вірш?

-         -Розкажіть про свої власні відчуття, викликані цією поезією.

-         Скажіть, будь ласка, чи міняється картина, зображена у вірші?

-         Які  ілюстрації намалювали б до цієї поезії? Який колір переважав би?

-         Коли людина перебуває далеко від рідного краю, яким словом можна назвати тугу за ним? (Ностальгія).

4. Методичний прийом усного малювання «Я бачу…»

Опишіть словесно, яким ви уявляєте поета, коли він пише цей вірш (які в нього вираз обличчя, поза, де він знаходиться, який в нього стан душі).

Учитель: Пейзажна поезія «За сонцем хмаронька пливе» пройнята смутком. Адже розлука з рідним краєм тільки посилює спогади про батьківську хату, мальов­ничу природу. Шевченко вживає в цьому творі різні художні засоби мови. Давайте пригадаємо їх.

 5. Робота в парах «Пошук художніх скарбів»

Учитель: Знайдіть, будь ласка, і випишіть з поезії «За сонцем хмаронька пливе» художні засоби: порівняння

Методичний коментар: даний вид роботи проводиться учнями в парах порівняння (покриває мов матір дитину, туман неначе ворог, і ждеш того світу, мов матері діти)

 

6. Технологія колективно-групового навчання “Мозковий штурм»

Методичний коментар: мозковий штурм спонукає учнів виявляти творчість, розвиває вміння швидко аналізувати ситуацію, спираючись на життєвий досвід та знання, всі учасники обговорення вільно висловлюють свої думки.)

Учні зачитують виписані порівняння.

-         У чому ж полягає майстерність автора?

-         Що цікавого ви дізналися на другій зупинці?

 

4.2. Етап організації діяльності на зупинці “Музична”

Рушаємо далі! Наступна зупинка “Музична”. 

1. Учитель: Відомий російський композитор П.І. Чайковський сказав: «Бувають щасливо обдаровані особи і бувають щасливо обдаровані народи. Я бачив такий народ, народ - музику, це  українці”.

Учень: А чи знаєте ви, що Тарас Григорович Шевченко мав прегарний драматичний тенор? Пантелеймон Куліш писав: "Такого або рівного йому співу не чув я ні в Україні, ні по столицях". Шевченко так співав, що всі були зворушені тим співом. Він глибоко знав душу народу, його радощі й болі, знав його пісню й умів ту пісню проникливо відчути і майстерно заспівати.

2. Прослуховування пісні «Садок вишневий коло хати» (Звучить запис пісні «Садок вишневий коло хати»)

Учитель: «Садок вишневий коло хати…» - справжній шедевр, який був написаний далеко від Батьківщини.

Батьківщина... Що ми вкладаємо у це поняття? (Відповіді учнів)

Це знайома стежина до школи, це знайома берізка під вікном, птахи в небі. Тобто це все те, що ми не можемо не любити, як маму, тата, без чого ми не можемо жити, як без води, повітря, сонця. Це те, що ми повинні берегти, плекати, бо це і є наша рідна земля, наша Україна.

Коли людина далеко від Батьківщини, то надзвичайно близькими і милими її серцю є і залишаються спогади про рідний край, батьківську хату, мальовничу природу. 5 квітня 1847 р. Т. Г. Шевченка було заарештовано як члена Кирило-Мефодіївського братства, 17 квітня поета привезли до Петербурга й ув'язнили у казематі Петропавлівської фортеці (каземат — це приміщення у фортецях, де тримали в'язнів).

Крім допитів, були ще довгі дні й ночі в одиночній камері, майже півтора місяця. Що переживав, передумав поет у тій похмурій самотині, ми б так ніколи й не довідалися, якби не його талант писати поетичні твори. Про його переживання, почуття, болі сьогодні нам розповість його поезія.

Шевченкові пощастило роздобути великий аркуш паперу. Склавши аркуш учетверо, він написав на ньому 13 віршів. Справжнім шедевром серед цих поезій справедливо вважається вірш «Садок вишневий коло хати...». Ця поезія — одна з найсонячніших струн Шевченкової пейзажної лірики.

3.  Робота над заголовком. Мотиваційна підготовка до сприйняття твору

-         Прочитайте назву вірша Шевченка. Як ви думаєте, про що в ньому йдеться ?

-         Яка пора року описана ?

4. Виразне читання вірша вголос

Учитель: А тепер уявіть собі холодне підземелля з широкими кількаметровими стінами Петропавловської фортеці в Петербурзі. Тут, у казематі, захований від усього світу, в огидних допитах і нестерпному очікуванні вироку провів Тарас Шевченко найжахливіший квітень і травень свого життя 1847 року.

Його кати, мабуть, луснули б від злості, коли б довідалися, що їхній арештант і тут, у казематі, пише вірші. Цей цикл віршів Шевченко назвав „У казематі”.І серед них 8-й вірш, що був створений наперекір сірій буденності – радісний, життєствердний вірш  „ Садок вишневий коло хати”.

5. Ідейно-художній аналіз поезії Т. Шевченка « Садок вишневий коло хати»

1.     Як на вашу думку, з якою виразністю слід читати дану поезію?

2.     Зі скількох строф складається вірш ?

3.     Який час зображений у вірші? Свої міркування доведіть, посилаючись на зміст твору.(поет відтворює у вірші весняний сільський вечір в Україні)

4.     Звідки повертаються дівчата ?

5.     Як поет описує родину? Чи часто ви вечеряєте всією сім'єю? Коли це буває?

6.     Де вечеряє сім’я ? 

7.     Хто подає вечерять ?

8.     Чому донька подає вечеряти? (Допомагає стомленим батькам.)

9.     Що  підбадьорює втомлених селян? (пісня)

10.  Як ви розумієте рядки "А мати хоче научати, та соловейко не дає"?

11 Як ви вважаєте, саме чому «мати хоче научати» дочку?.                       

12. Які почуття викликав у вас вірш ?

                      

6. Вправи на розвиток творчої уяви

1.     Як на вашу думку, чи буде щасливою життєва доля малих діточок, яких мати поклала спати? Свої міркування обґрунтуйте.

7. Вправи на розвиток емпатії, вміння аналізувати власний психічний стан

Знайдіть у вірші пестливі слова. Які почуття викликав у вас вірш ? (зіронька, соловейко, маленьких діточок)

8. Гра „хто уважніший” (робота з підручником)
слайд на комп’ютері

9.  Розвиток зв’язного мовлення. Словесне малювання

- Які малюнки ви створили б до кожної строфи ?
- Які фарби ви використали б, щоб змалювати вишневий садок ? Людей ? Хату ?

Учитель: справді  в поезії немає художніх засобів, ніяких барв, а вечір в Україні постає перед нами в усій красі. Про такі твори говорять, що вони написані так майстерно, що майстерності не видно зовсім.

Завдяки ж чому ми чуємо і бачимо чудову картину природи, праці й побуту селянської сім'ї? (За допомогою зорових і слухових образів, які створює поет.)

Тож спробуємо побачити і відчути світ, створений автором, його очима.

Що змальовує Т. Шевченко на лоні вишневого садка? Випишіть предмети, зображені у вірші, що ви сприймаєте зором – це і є зорові образи: садок вишневий, батьківську хату, плугатарів з плугами, сім'ю, що вечеряє коло хати, вечірню зіроньку...

Що із зображеного митцем ми сприймаємо на слух? Це слухові образи: хрущі над вишнями гудуть, співають дівчата, витьохкування соловейка, тишу....

11. Проблемне запитання: Як ви думаєте, що відчував поет, коли писав цей вірш ?  (Відповіді учнів: людина завжди вільніше дихає на природі і почувається спокійнішою і щасливішою саме серед близьких їй людей на лоні ось такої природи. Шевченко змальовує ідеальну, досконалу для людини модель життєвого устрою — це дружна сім'я, де панує гармонія людини і природи, людини і мистецтва, людини і Бога)

12. Рефлексія

Що нового ми дізналися на зупинці “Музична”?

Що найкраще запам’яталося?

Пропоную вдома закінчити завдання, одержане на цій зупинці: визначити жанр, тему, ідею та основну думку поезії «Садок вишневий коло хати» та вивчити даний твір напам’ять.

Орієнтовні відповіді учнів:

Тема: показ гармонії краси української природи і щасливого родинного життя працьовитих селян.

Ідея: уславлення людини праці, чарівності природи рідного краю.

Основна думка: мрія Т. Шевченка про щасливе життя українського народу, щоб праця для нього була насолодою, задоволенням, а не гнобленням, приниженням, тиранією.

Жанр: пейзажна лірика.

 

 

V. Підбиття підсумків уроку. Узагальнення вивченого

1. Тестове опитування

1.        Що робить сім'я коло хати?

А Вечеряють;   Б грають; В співають; Г сплять.

2.        Кого поклала мати коло хати?

А Дочку; Б їжу; В маленьких діточок; Г  чоловіка.

3.        Хто подає вечерю у вірші «Садок вишневий коло хати»? 

А Мати; Б батько; В дочка;   Г брат.

4 З ким заговорить серце у вірші «За сонцем хмаронька пливе»? 

А Хмаркою; Б морем; В туманом;   Г  з Богом.

 

5.        Що роблять дівчата, коли йдуть з роботи у вірші «Садок вишневий коло хати»?

А Танцюють; Б сміються; В співають;      Г розмовляють.

 

Методичний коментар: Взаємоперевірка

2.Інтерактивна вправа «Рефлексія»

         Чи справдилися ваші очікування від уроку?

         Чим духовно збагатилися ви під час уроку-подорожі?

-           Що найбільше зацікавило?

-           Що здивувало?

-           Що схвилювало?

-           Що змусило задуматись?

-           Що найбільше тобі запам’яталось?

-           Що нового дізнався про Т. Г. Шевченка?

Учитель: ми вчимося у Шевченка шанувати і любити рідну землю, рідний народ, рідну українську мову, батьків. Де б ви не були, ким би ви не стали, пам’ятайте, що всі ви - онуки Тараса Григоровича Шевченка, тож будьте достойні його імені.

 

VI. Оцінювання. Домашнє завдання

Обов’язковий рівень:  вивчити напам'ять вірші «Садок вишневий коло хати», «За сонцем хмаронька пливе», визначити жанр, тему, ідею та основну думку поезії «Садок вишневий коло хати».

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
4 квітня 2018
Переглядів
1686
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку