Формування компетентностей Мета уроку математичної- засвоїти теорему Піфагора та формувати вміння читати і застосовувати формули для знаходження невідомих елементів трикутника; ключових – інформаційно-цифрової, соціальної і громадської, спілкування державною мовою, уміння вчитися впродовж життя
Піфагор Самоський (570 – 496 рр. до н. е.) — давньогрецький філософ, математик, релігійний та політичний діяч народився у Греції в сім’ї золотих справ майстра Мнесаха. За легендою оракул пророчив йому та його дружині народження сина, який буде славитися віками своєю мудрістю, справами та красою. Пророцтво збулося. У молоді роки Піфагор виїхав до Єгипту вивчати науки. Під час завоювання Єгипту Персією його захопили в полон і вивезли до Вавілона
У Вавілоні Піфагор вивчав крім математики, астрономію і астрологію. Здобувши широкі знання з природничих наук, повернувшись додому він створив свою школу Піфагор є засновником в Кротоні (Південна Італія) Піфагорійської школи, яка поклала початок математичних наук. Крім математики, Піфагорійці займалися філософією, астрономією та теорією музики. Піфагор навчав медицині, принципам політичної діяльності та етиці. У школі Піфагора вперше був виказаний здогад щодо кулястості Землі. У школі Піфагора був створений Піфагорійський союз.
Це був одночасно і релігійний союз, і політичний клуб, і наукове товариство. Всі учні Піфагора і він сам були працелюбні. За статутом у школу приймали лише тих, хто вмів зберігати таємниці, був стриманим, зосередженим і давав обітницю мовчати. Емблемою союзу була пентаграма-п‘ятикутна зірка, символ здоров’я і досконалості, опізнавальний знак піфагорійців. Вона має поворотну симетрію п‘ятого порядку, тобто має п'ять осей симетрії
В «Золотих віршах» Піфагор показав ті моральні правила, суворе виконання яких призводить до ідеалу. Ось декілька з них: Роби лише те, що в результаті не засмутить тебе і не примусить каятися. Не роби ніколи того, чого ти не знаєш. Але навчися усього, що варто знати, і тоді будеш вести спокійне життя. Не зневажай здоров’ям свого тіла. Доставляй йому вчасно їжу і питво, і вправи, без яких воно бідує. Привчайся жити просто, без розкоші. Твори велике, не обіцяючи великого.
Не закривай очей, коли хочеться спати, не проаналізувавши успіх своїх вчинків за минулий день. Не приймай під свій дах балакунів і легковажних людей. Усе впорядковується відповідно до чисел. Лише не благородна людина здатна в очі хвалити, а поза очі злословити. Тимчасова невдача краще тимчасової удачі. Живи з людьми так, щоб твої друзі не стали недругами, а недруги стали друзями.
Деякі повчання Піфагора були записані у формі афоризмів Не проходьте мимо терезів – не порушуйте справедливості; Не сідайте на подушку – не зупиняйтеся на досягнутому; Не гризіть свого серця – не піддавайтесь меланхолії; Не поправляйте вогонь мечем – не роздратовуйте тих, хто і так у гніві.
Теорема Піфагора — одна із найвизначніших теорем математики, яка встановлює співвідношення між сторонами прямокутного трикутника. З неї або з її допомогою можна вивести більшість теорем. Вона застосовується в геометрії практично на кожному кроці. Відомо, що ця теорема не була відкрита Піфагором. Однак саме Піфагор першим дав її повноцінне доведення. На даний момент в науковій літературі зафіксовано кілька сотень (367) доведень даної теореми.
Теорема обернена до теореми Піфагора Теорема: Якщо квадрат сторони трикутника дорівнює сумі квадратів двох інших сторін, то цей трикутник прямокутний. За цією теоремою трикутник зі сторонами 3 см, 4 см і 5 см — прямокутний, оскільки 32 + 42 = 52. Такий трикутник називають єгипетським. Єгипетські трикутники — це такі прямокутні трикутники сторони яких пропорційні числам 3, 4 і 5. Єгипетські трикутники (a, b — катети, c — гіпотенуза)
Задача індійського математика XII століття Бхаскари На березі ріки росла самотня тополя. Раптом налетіли вітри і зламали її стовбур. Бідна тополя впала, утворивши кут між стовбуром і поверхнею води річки. Запам'ятай тепер, що в цьому місці річка у чотири лише фута була шириною. Верхівка зламалася, залишивши всього три фути від усього стовбура. Прошу тебе, швидко тепер мені скажи: «Яка за велика в тополі висота?» Розв’язання (футів) 1 фут = 0,3048 м, тому AB=1,524 м.
? 125 117 х 1252 = 1172 + х2 ,або х2 = 1252 – 1172; х2 = (125 – 117)(125 + 117); х2 = 8·242; х2 = 4·4·121; х= 2·2·11; х = 44. На 44 стопи нижній кінець драбини віддалений від стіни Розв'язання: Ця задача з першого підручника математики на Русі. Називається цей підручник «Арифметика», а видав його Леонтій Пилипович Магніцький.
Числа правлять світом Піфагор вважав, що число 12 несе щастя, а 13 – нещастя, 5 символізує колір, 6 – холод, 7 – розум, здоров’я та світло, 8 – кохання, 9 – постійність. Особливо ненависними піфагорійцям були числа 13 та 17. Великий вчений и математик Піфагор за допомогою нумерологічних таблиць, довів, що наша доля, життя закладені в дату нашого народження.